KuchniaKuchnio, ogarnij się! Sprytne wyposażenie ułatwiające sprzątanie

Kuchnio, ogarnij się! Sprytne wyposażenie ułatwiające sprzątanie

Kuchnio, ogarnij się! Sprytne wyposażenie ułatwiające sprzątanie

Aby w kuchni zapanował ład, na ogół musisz włożyć w to niemało wysiłku. Są jednak sprzęty, dzięki którym możesz osiągnąć idealny porządek o wiele mniejszym nakładem energii i czasu. W co powinieneś wyposażyć kuchnię, jeśli uwielbiasz czystość, ale nie znosisz sprzątania?

Aby w kuchni zapanował ład, na ogół musisz włożyć w to niemało wysiłku. Są jednak sprzęty, dzięki którym możesz osiągnąć idealny porządek o wiele mniejszym nakładem energii i czasu. W co powinieneś wyposażyć kuchnię, jeśli uwielbiasz czystość, ale nie znosisz sprzątania?
Najbardziej docenianym ostatnio sprzętem kuchennym - i to zarówno podczas codziennego, jak i gruntownego sprzątania - jest zmywarka. Definitywne zakończyła ona epokę, kiedy w zlewie piętrzyły się sterty brudnych naczyń. Co ważne, ułatwia też utrzymania czystości w kuchni, zapewniając możliwość czyszczenia wielu akcesoriów, które obecnie coraz częściej nadają się do automatycznego mycia, np. filtrów okapu, wyposażenia lodówki czy elementów wielofunkcyjnych robotów gotujących. Wyjęte ze zmywarki szklanki czy kieliszki lśnią nienaganną czystością bez zacieków, co trudno osiągnąć, myjąc naczynia ręcznie.

1 / 5

Kuchnia, która sprząta się sama: lśniący zlewozmywak

Obraz
© Shutterstock

Ten niepozorny sprzęt zawsze rzuca się w oczy, gdy pojawiają się na nim zabrudzenia i zachlapania. Podczas sprzątania kuchni wbrew pozorom utrzymanie go w czystości nie jest zadaniem łatwym. Tymczasem wiele nowoczesnych modeli zlewozmywaków jest wyposażonych w powłoki odporne na wnikanie zabrudzeń, które niwelują również ryzyko namnażania drobnoustrojów, np. dzięki zawartości jonów srebra. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru zlewozmywaka. Niektóre modele są dodatkowo fabrycznie pokrywane warstwami preparatów o właściwościach hydrofobowych, czyli odpychających wodę, co znacznie ułatwia pielęgnację sprzętu i utrzymanie go w czystości przez długi czas od chwili zakupu.

2 / 5

Kuchnia, która sprząta się sama: młynek do odpadów

Obraz
© Shutterstock

Wielu może wydawać się zbytkiem, ale ci, którzy poznali jego zalety, nie mogą się bez niego obejść. Młynek do odpadów przydaje się nie tylko podczas mycia naczyń, kiedy resztki jedzenia zapychają odpływ zlewozmywaka, ale także podczas mycia i obierania warzyw czy owoców. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest utrzymać w kuchni czystość, lecz także zmniejszyć objętość śmieci, gdyż rozdrobnione cząsteczki trafiają wraz z wodą do kanalizacji, nie zapychając rur. Takie urządzenie niweluje też źródło przykrych zapachów w kuchni. Nawet jeśli masz już kupiony zlew, większość młynków da się do niego łatwo dopasować.

3 / 5

Kuchnia, która sprząta się sama: szufelka podszafkowa

Obraz
© Shutterstock

Podłoga w kuchni jest nieustannie zasypywana okruszkami. Jednocześnie to właśnie tu szczególnie zwraca się uwagę na czystość. Zaprojektowane z myślą o niewielkich przestrzeniach gniazda ssące centralnego odkurzacza (montowane np. w cokołach szafek kuchennych) sprawią jednak, że nie będziesz musiał nieustannie wyciągać tradycyjnego odkurzacza i chować go. Śmieci wystarczy podmieść w określone miejsce, a urządzenie zrobi swoje, oszczędzając czas i umożliwiając sprzątanie na bieżąco bez roznoszenia zabrudzeń po innych pomieszczeniach.

4 / 5

Kuchnia, która sprząta się sama: lodówka z funkcją rozmrażania

Obraz
© Shutterstock

Odmrażanie i mycie lodówki to na ogół szeroko zakrojona akcja. Sprawę znacznie ułatwiają modele z funkcją samoodmrażania i zapobiegania osadzaniu się szronu. Oznacza to, że woda gromadzona podczas rozmrożenia nie gromadzi się na ściankach lodówki, ale jest odprowadzana specjalną rynienką na zewnątrz, gdzie ulega wyparowaniu. Technologia typu no frost ogranicza częstotliwość rozmrażania nawet o połowę. Ponadto producenci często wyposażają lodówki w powłoki antybakteryjne, gwarantujące nie tylko czystość i przyjemniejszy zapach, lecz także dłuższą świeżość żywności.

5 / 5

Kuchnia, która sprząta się sama: samoczyszczący się piekarnik

Obraz
© Shutterstock

Podczas sprzątania kuchni najtrudniejszym zadaniem jest doczyszczenie piekarnika. Chyba nikt nie lubi szorować zapieczonego tłuszczu czy ciasta i doprowadzać do czystości niezwykle opornej na mycie szybki. Nowoczesne urządzenia pomysłowo odpowiadają na skargi użytkowników, wykorzystując różne techniki samoczyszczenia. Popularnością cieszy się ostatnio pyroliza, która polega na tym, że po wybraniu odpowiedniego programu wnętrze piekarnika rozgrzewa się do ok. 500 stopni Celsjusza, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia zostają spopielone i wystarczy już tylko wymieść je ze środka. Inną opcją są panele katalityczne, które przyciągają i spalają zabrudzenia na bieżąco, lub idealnie gładka, specjalna powłoka emaliowana - pozbawiona porów, nie wchodzi w reakcje z tłuszczami czy cukrami. Dzięki niej zabrudzenia nie przywierają do wnętrza piekarnika i łatwo jest je usunąć.

Wybrane dla Ciebie