Kuchnia z wyspą jest marzeniem każdego entuzjasty kulinarnych eksperymentów. Wyspa i półwyspy są centralną ozdobą przestrzeni i zdecydowanie zwiększają funkcjonalność kuchni. Przedstawiamy ich wszystkie możliwości aranżacyjne.
Wyspa kuchenna jest marzeniem każdego entuzjasty kulinarnych eksperymentów i - jak dowodzą badania przeprowadzone przez IKEA w kwietniu 2015 - ponad 80 proc. Polaków planujących remont, ale też coraz częściej staje się podstawowym elementem nowoczesnej aranżacji. Wyspa i półwyspy są centralną ozdobą przestrzeni i zdecydowanie zwiększają funkcjonalność kuchni. Przedstawiamy ich wszystkie możliwości aranżacyjne.
Nie można mieć wątpliwości, co jest centralnym miejscem w prezentowanej kuchni. Wykonana w kształcie litery L wyspa, z uwagi na gabaryty i położenie, jest gwiazdą aranżacji. Wyposażona została nie tylko w pojemne szafki, ale też podstawowe sprzęty. Nie zabrakło w niej również przestrzeni barowej. Takie rozwiązanie pozwala na zorganizowanie wspólnego miejsca pracy dla kilku osób.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
Wyspa kuchenna nie tylko ułatwia organizację pracy i przestrzeni, ale również sprzyja lepszemu kontaktowi z domownikami. Ta prezentowana została wyposażona w dwie płyty grzewcze naprzeciw siebie, dzięki czemu bez trudno można na niej przygotowywać różne posiłki w tym samym czasie. Decydując się na takie rozwiązanie, najlepiej wybrać płyty ceramiczne i indukcyjne. Dzięki temu łatwiej utrzymać czystość na otwartej przestrzeni i można mieć pewność, że nikt się nie poparzy.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
W nowoczesnej kuchni urządzonej w ponadczasowym duecie black & white wyspa ma nie tylko powierzchnię roboczą, ale również efektowny bar. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń zyskała dodatkowe miejsce spotkań. Do odpoczynku przy blacie zapraszają hokery ustawione po zewnętrznej stronie wyspy. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze imprezy odbywają się właśnie w kuchni.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
W mniejszych kuchniach warto zdecydować się na półwysep, który zajmuje znacznie mniej powierzchni niż tradycyjna wyspa. Prezentowany, pełni funkcję ścianki działowej. Usytuowany tuż obok ceglanej ściany zgrabnie oddziela kuchnię od kącika jadalnianego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko można zasłonić kuchenny bałagan, ale również zyskać dodatkowy blat roboczy oraz miejsce na naczynia i akcesoria.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
W mieszkaniach o małym metrażu, gdzie brak miejsca na wydzieloną jadalnię, najczęstszym rozwiązaniem jest połączenie jej z kuchnią. Idealnym rozwiązaniem i alternatywną dla typowego stołu jest przedłużenie wyspy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz cenną przestrzeń, ale również sprawisz, że aranżacja będzie niezwykle spójna i harmonijna.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
Któż w kuchni nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni do przechowywania? Wyspa daje możliwości nie tylko w zakresie posegregowania akcesoriów, ale również przeobrażenia jej w domową mini-winnicę. Stojaki na wino wbudowane w wyspę to typowe rozwiązanie szczególnie w kuchni w stylu prowansalskim. Idealniej komponują się z sielskim klimatem aranżacji.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
Nowoczesna kuchnia mieni się wesołymi barwami i designerskimi kształtami. Za całą otoczką kryje się bohaterka drugiego planu, którą jest wyspa. W przeciwieństwie do pozostałych aranżacji jest ona jedynie jednym z elementów wystroju wnętrza. Połączona została z kuchennym stołem, przy którym może zasiąść nawet kilka osób. Nie jest jednak jego przedłużeniem, dzięki czemu wyraźnie oddziela kuchnię od jadalni.
Kuchnia z wyspą: aranżacje
Odsłonięte półki zamontowane w ścianie baru? Czemu nie! Dzięki temu kuchnia otwarta na jadalnię zyskuje stylową ozdobę oraz dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych dekoracji. W tym przypadku wyspa wyraźnie została podzielona na dwie części - niższą zawartą w strefie kuchennej oraz wyższą barową, która zgrabnie oddziela przestrzeń pokoju jadalnego od kuchni.