Kuchnia gazowa i elektryczna. Poznaj zalety poszczególnych modeli
Przy wyborze kuchni wolno stojącej warto zastanowić się nad tym, czy ma być zasilana gazem, energią elektryczną czy po trosze jednym i drugim. Zarówno piekarnik, jak i płyta główna występujące w tych dwóch opcjach mają swoje wady i zalety.
24.09.2019 | aktual.: 24.09.2019 13:11
Wyróżniamy trzy typy kuchenek – gazowe, elektryczne i hybrydowe, które stanowią połączenie tych dwóch typów. Kuchnie elektryczne dodatkowo dzielimy na te tradycyjne i indukcyjne.
Kuchnia gazowa – oszczędność przede wszystkim
Kuchnia gazowa to zdecydowanie najbardziej oszczędna opcja, zarówno pod względem eksploatacji, jak i zakupu, gdyż kuchenki tego typu są o wiele tańsze od elektrycznych. Również cena gazu jest bardzo konkurencyjna. Mając do dyspozycji kuchenkę gazową, nie musisz obawiać się tego, że gdy zabraknie prądu, będzie trzeba przerwać gotowanie.
Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie poza zaletami ma również pewne wady. Piekarnik zasilany gazowo nagrzewa naczynia wyłącznie od spodu, dlatego o wiele łatwiej będzie przypalić pieczone potrawy. Dodatkowo kuchnia wymaga podłączenia do sieci gazowej, a jeśli w mieszkaniu nie ma przyłącza, trzeba posiłkować się butlą. W związku z tym musisz wygospodarować nieco więcej miejsca w sąsiednich szafkach. Nie każdemu może również odpowiadać otwarty płomień. Powiew wiatru czy kipiąca zupa może go zalać, a wtedy po mieszkaniu rozejdzie się gaz.
Kuchnie elektryczne – eleganckie i praktyczne
Kuchnia z elektryczną płytą jest nieco droższa od gazowej, choć ich ceny w dalszym ciągu są do siebie zbliżone. W przeciwieństwie do kuchni gazowych, w których palniki nie ogrzewają równomiernie całego spodu garnka, kuchenka elektryczna wyposażona jest w krążki lub płyty, które rozgrzewają się na całej powierzchni sprawiając, że spód garnków i patelni jest równomiernie ogrzewany. W kuchniach tradycyjnych rolę palników pełnią żeliwne krążki grzewcze, a w ceramicznych grzałki zatopione pod szklaną płytą.
Problemem tradycyjnych kuchenek żeliwnych jest wielkość krążków. Większy garnek ustawiony na mniejszej płycie może być bardzo niestabilny. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór kuchni z płytą ceramiczną. Możesz bez problemu używać różnych typów garnków o rozmaitej średnicy.
A może płyta indukcyjna
Kuchenki indukcyjne to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nie tylko niezwykłą estetykę, ale również funkcjonalność. Zamiast używania tradycyjnych grzałek czy palników podgrzewanie przy pomocy kuchni indukcyjnej opiera się na używaniu szybkozmiennego pola magnetycznego, które tworzy się między płytą a garnkiem wykonanym z ferromagnetycznego metalu. W efekcie kuchnia indukcyjna zużywa mniej energii niż modele ceramiczne, jest przy tym o wiele szybsza.
Wybierając płytę indukcyjną, zyskujesz przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego gotowania – pod tym względem indukcja prześciga zarówno kuchenki gazowe, jak i elektryczne. Dzieje się tak, ponieważ cewki umieszczone pod ceramiczną płytą dzięki indukowaniu prądów wirowych rozgrzewają nie siebie same, ale dno naczynia, w którym przygotowujesz posiłek. Dlatego po zdjęciu garnka z płyty od razu możesz przetrzeć kuchnię bez obawy, że się poparzysz.