KuchniaKuchnia dla singla. Jak urządzić małą kuchnię w kawalerce?

Kuchnia dla singla. Jak urządzić małą kuchnię w kawalerce?

Kuchnia dla singla. Jak urządzić małą kuchnię w kawalerce?

11.05.2018 09:12

Mała kuchnia zwykle wiąże się z przepychem - dwie osoby muszą bowiem dobrze się poprzepychać, by dotrzeć do kuchenki czy zlewozmywaka... Będąc singlem, ma się ten problem z głowy. W niewielkim pomieszczeniu da się bowiem wyczarować niezwykle komfortową przestrzeń przygotowania posiłków dla jednej osoby. Nie oznacza to jednak, że kuchnia w kawalerce nie może być urządzana z przepychem w dosłownym tego słowa znaczeniu!

Mała kuchnia zwykle wiąże się z przepychem - dwie osoby muszą bowiem dobrze się poprzepychać, by dotrzeć do kuchenki czy zlewozmywaka... Będąc singlem, ma się ten problem z głowy. W niewielkim pomieszczeniu da się bowiem wyczarować niezwykle komfortową przestrzeń przygotowania posiłków dla jednej osoby. Nie oznacza to jednak, że kuchnia w kawalerce nie może być urządzana z przepychem w dosłownym tego słowa znaczeniu!
Kuchnia w kawalerce musi być zorganizowana tak, by przy zachowaniu określonych proporcji pomieszczenia znalazły się tam wszystkie podstawowe strefy funkcjonalne. Powinno więc być tam miejsce na podstawowe wyposażenie, co więcej: zaplanowane zgodnie z zasadami ergonomii i w kolejności odzwierciedlającej proces gotowania.

1 / 7

Przechowywanie naczyń, akcesoriów i produktów spożywczych w mikrokuchni

Obraz
© kazanecka.pl

Zwykle wystarczy w tym celu szafka lub cargo, kilka szuflad i oczywiście lodówka. O większej spiżarce w kuchni o małym metrażu można zapomnieć. Lodówka też nie musi być standardowych wymiarów, wystarczy mniejszy model podszafkowy z wbudowanym zamrażalnikiem.

2 / 7

Blat roboczy w malutkiej kuchni

Obraz
© Home Glamour Now

Tu będą mieszane, krojone, siekane, zagniatane czy miksowane potrawy. Przestrzeń pracy w małej kuchni powinna mieć wymiary minimum 60 x 80 cm. W pobliżu powinien też stanąć czajnik, toster czy robot kuchenny. Koniecznie trzeba zdecydować, które urządzenia są naprawdę niezbędne, a bez których z powodzeniem można się obyć. Idealnym sposobem na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na sprzęt AGD w małej kuchni jest podwieszenie go na półkach i relingach zamocowanych pod górnymi szafkami.

3 / 7

Strefa gotowania w malutkiej kuchni

Obraz
© MAKAO home

Konieczna jest płyta grzewcza i ewentualnie piekarnik czy kuchenka mikrofalowa (lub jeszcze lepiej: piekarnik z funkcją mikrofalówki). W najbliższej szafce warto przewidzieć też miejsce na garnki, patelnie, a także olej i przyprawy. W małej kuchni niekiedy nie ma wystarczającej przestrzeni na cztery palniki, warto rozważyć więc opcję dwóch. Dobrze jest też skorzystać z ciekawego wzornictwa nowoczesnych okapów, które obecnie można dopasować do każdego niemal elementu wystroju. Jest to szczególnie ważne w przypadku małej kuchni połączonej w kawalerce z salonem.

4 / 7

Zlewozmywak w szczupłej kuchni

Obraz
© STUDIO LOKO

Zlewozmywak jednokomorowy (także narożny), zajmujący stosunkowo niedużo miejsca w kuchni, zwykle musi wystarczyć. Pod nim przyda się minimalnych rozmiarów sorter na śmieci i odpadki. Nie każdy singiel ma dość miejsca, by w małej kuchni umieścić nawet 45-centymetrową zmywarkę do naczyń. Jeśli się jednak ono znajdzie, tego typu sprzęt AGD najlepiej będzie się prezentował w zabudowie (podobnie jak lodówka czy piekarnik).

5 / 7

Niezauważalna zabudowa

Obraz
© Agata Pozowska-Majchrzak architekt

W małej kuchni zwykle zamiast pojedynczych szafek lepiej sprawdza się zwarta zabudowa. Można stworzyć ją z gotowych elementów, o ile kuchnia w kawalerce jest na tyle typowa, że mieszczą się w niej meble standardowych wymiarów, lub wykonać na zamówienie, dopasowując do wystroju mieszkania. W drugim przypadku zyskuje się na ogół więcej przestrzeni, bo każdy jej centymetr można efektywnie zagospodarować według własnego uznania. Nowoczesne okucia i uchwyty, w tym mechanizmy typu push to open, montowane w sposób niewidoczny z zewnątrz sprawiają, że zabudowa jeszcze lepiej wtapia się w ściany, a wystające elementy nie przeszkadzają użytkownikowi na ograniczonej przestrzeni.
Fronty unoszone w górę (zamiast tradycyjnych uchylnych) zapewniają wygodny dostęp do przedmiotów w małej kuchni. Sprawdzają się tu także inne pomysłowe rozwiązania, np. wysuwany blat pełniący jednocześnie funkcję stołu czy obrotowe wyposażenie szafek.

6 / 7

Gotowanie na widoku

Obraz
© Pogotowie Wnętrzarskie

Jeśli masz małą kuchnię bez okna, pomyśl o usunięciu całej lub fragmentu ściany na pograniczu z salonem. Idea open space zwykle dobrze sprawdza się w kawalerce. Ciąg szafek w kuchni najlepiej zaplanować liniowo, w kształcie litery L, ewentualnie U lub dwurzędowo (jeśli kuchnia jest dość szeroka) - z krótszym ramieniem tworzącym półwysep lub designerski barek na pograniczu z salonem.

7 / 7

Kuchnia w pełnym blasku

Obraz
© 370studio

Nawet mała kuchnia w kawalerce będzie się wydawać bardziej przestronna, jeśli postawisz na błysk. Podstawą aranżacji powinny być jasne kolory, okraszone połyskliwymi powierzchniami. Polerowane na wysokim połysk lub ozdobione migoczącymi mikrodrobinkami płytki czy szafki odbijają zarówno promienie słoneczne, jak i sztuczne światło lamp, rozświetlając przestrzeń. Tu warto właśnie postawić na przepych. Idealnym zwieńczeniem wystroju małej kuchni są lustrzane fronty szafek wiszących. W duecie z ledowym podświetleniem nadają małej kuchni nie tylko elegancji i reprezentacyjnego charakteru, lecz także kilka "optycznych" (centy)metrów kwadratowych.

kuchniakawalerkaaranżacja wnętrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)