WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Kuchenne AGD - wolno stojące czy do zabudowy?

Lodówka wolno stojąca, ale piekarnik do zabudowy – oba typy AGD funkcjonują w naszych kuchniach na równych prawach, czemu trudno się dziwić. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, których ocenę definiuje wiele wyznaczników, od wielkości i rozkładu kuchni po indywidualne gusta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kuchenne AGD - wolno stojące czy do zabudowy?
(Atmosfera Wnętrz)

Lodówka wolno stojąca, ale piekarnik do zabudowy – oba typy AGD funkcjonują w naszych kuchniach na równych prawach, czemu trudno się dziwić. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, których ocenę definiuje wiele wyznaczników, od wielkości i rozkładu kuchni po indywidualne gusta.

Wolność wolno stojących

Zgodnie z nazwą sprzęty wolno stojące dają sporą swobodę w wyborze ich ustawienia, zwłaszcza gdy mowa o kuchenkach lub chłodziarkach zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Sprzęt można umieścić w dowolnym miejscu, co bywa zbawienne zwłaszcza w niewielkiej kuchni. Lodówkę można ustawić równolegle lub prostopadle do blatu, a kuchenkę wpasować we wnękę między szafkami bez dodatkowych przeróbek. Technologie stosowane w sprzętach wolno stojących nie ustępują tym obecnym w AGD do zabudowy, więc ten argument również nie musi decydować o wyborze. Względy praktyczne nie są jednak jedynymi, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu sprzętu AGD - równie ważny jest efekt estetyczny. Sprzęty wolno stojące zazwyczaj mają nowoczesną stylistykę i właśnie w tak urządzonych wnętrzach będą wyglądać najlepiej. Lodówka w kolorze stali i kuchenka z gładką płytą oraz lustrzanymi drzwiczkami pasują do kuchni w stylu minimalistycznym lub high tech. Jeśli zamiast nowoczesności wolimy styl tradycyjny, z przewagą
drewnianych wykończeń, zdecydowanie lepszym wyborem będą sprzęty do zabudowy dyskretnie zamaskowane przez meble.

Zobacz koniecznie: Niezastąpiony w nowoczesnym domu. Wygląda obłędnie!

- Wybory klientów pokazują, że lodówki wolno stojące wciąż cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż wersje do zabudowy, decyduje się na nie aż 72 proc. klientów – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL. – To przede wszystkim zasługa dodatkowych funkcjonalności typu kostkarka do lodu, a także designerskiej oferty chłodziarek tego typu, dostępnych w kilkunastu kolorach do wyboru.

Sprzęty wolno stojące zdecydowanie dominują również w kategorii ekspresów do kawy. Aż 96 proc. klientów NEO24 wybiera ekspresy wolno stojące. Dzięki ciekawemu wzornictwu są prawdziwą ozdobą kuchni. Łatwo je rozmontować z myślą o czyszczeniu. Spore znaczenie ma również możliwość zmiany ich położenia, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi Mateusz Gołda.

Klasa zabudowanych

W przypadku kuchenek czy zmywarek nasze gusta są odwrotne. Znacznie popularniejsze od standardowych sprzętów są zestawy do zabudowy składające się z piekarnika oraz płyty z indywidualnym sterowaniem. Zabudowane AGD nie zaburza estetyki wnętrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku wspomnianych wyżej aranżacji tradycyjnych. Meblowe fronty maskują drzwiczki sprzętu, dzięki czemu stylistyka retro zgodnie współgra z technologiami przyszłości. Zabudowa frontu nie jest możliwa w przypadku piekarników, ale w tym wypadku możemy wybrać model ze stylizowanymi drzwiczkami.

Kuchenka do zabudowy zdecydowanie zwiększa możliwości użytkowe kuchni. Takie rozwiązanie umożliwia zainstalowanie piekarnika w słupku, na wysokości wzroku, co oznacza koniec schylania się przy wyjmowaniu lub wkładaniu potraw do środka. Przy okazji zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania pod blatem. Płytę można umieścić po sąsiedzku lub w zupełnie innym miejscu, np. na wyspie lub po drugiej stronie kuchni z obustronną zabudową. W tym wypadku mamy też większe pole manewru w kwestii funkcjonalności obu sprzętów. W zależności od możliwości finansowych i potrzeb można wybrać piekarnik z zaawansowanymi funkcjami i prostszą, tańszą płytę lub zainwestować w model indukcyjny kosztem nieco tańszego piekarnika, z którego będziemy korzystać rzadziej.

Lodówki do zabudowy, wybierane przez 28 proc. kupujących, dają możliwość odwrócenia uwagi od urządzenia, które zazwyczaj dominuje nad innymi sprzętami. Chłodziarka wkomponowana w ciąg mebli nie będzie rzucać się w oczy i wyda się nieco mniejsza, nawet jeśli dany model jest bardzo pojemny. Zabudowa to również świetne rozwiązanie, jeśli mamy do dyspozycji tylko niewielką lodówkę podblatową.

- W kategorii sprzętów do zabudowy mocną reprezentację mają również zmywarki. Aż 74 proc. naszych klientów wybiera zmywarkę w wersji do zabudowy, co jest zrozumiałe ze względów estetycznych i praktycznych. Montaż płyty jest stosunkowo prosty, a ponieważ zmywarki zazwyczaj znajdują się w głównym ciągu mebli pod blatem, dzięki meblowej obudowie drzwiczek mogą się w niego wtopić – mówi Mateusz Gołda.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.