Kuchenna wyspa czy półwysep? Aranżacje kuchni z wyspą
21.08.2013 10:47
Wyspa kuchenna lub, w przypadku małego metrażu, półwysep to nie tylko dodatkowy ciąg roboczy, ale też element nowego stylu życia - kuchnia z wyspą staje się sercem domu. Obejrzyj aranżacje kuchni z wyspą i przekonaj się, dlaczego warto się na nią zdecydować.
Wyspa na zdjęciu ma atrakcyjną formę, ponieważ w przeciwieństwie do większości wysp kuchennych jest dosyć lekka. Jej podstawa to głębokie szuflady otwierane na dwie strony. Blat na skraju krótszych boków jest wsparty na solidnych słupkach, na środku zaś zainstalowano zlew.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Prawdziwy luksus – dwie wyspy kuchenne umiejscowione naprzeciwko siebie – wymaga znacznej powierzchni w kuchni, gdyż optymalna długość blatu to 200 cm, a głębokość zabudowy – 100-120 cm. Powstały w ten sposób trzy ciągi robocze: przy jednym odbywa się zmywanie oraz smażenie, do drugiego doprowadzono prąd, dlatego też można tu podłączyć mikser lub gofrownicę, trzeci zaś służy do pozostałych prac kuchennych.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Funkcjonalna wyspa to taka, do której masz swobodny dostęp z każdej strony i nie zakłóca sprawnego poruszania się po kuchni (jeżeli montujesz w wyspie otwierane szafki, na przejście potrzeba 80 cm), dlatego zwykle sytuuje się ją na środku pomieszczenia, z dala od drzwi. Ta na zdjęciu przypomina wyspę skarbów – z każdej strony ma bowiem funkcjonalne szuflady w różnych rozmiarach.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Blat na wyspie powinien być wykonany z tego samego materiału co w ciągu roboczym przy ścianie. W przypadku solidnej i ciężkiej wizualnie zabudowy drewnianej warto wybrać blat z jasnego kamienia lub konglomeratu. Dodatkowo, by wyspa wyglądała jak najlżej, gdzie to tylko możliwe, zostaw półki otwarte – będzie można na nich wyeksponować szczególnie cenne naczynia i eleganckie kuchenne akcesoria.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Do korpusu wyspowej zabudowy warto przymocować półkę służącą jako stół jadalniany. Jest wygodny, pod warunkiem że podczas posiłku akurat nie odbywa się zmywanie.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Jeżeli decydujesz się na wyspę przede wszystkim ze względów estetycznych, rozważ możliwość zainstalowania w niej oświetlenia. Ma ono szczególne znaczenie w przypadku zabudowy z przeszklonymi frontami – możesz bowiem wówczas umieścić na wyspie kolekcję rodowych sreber, kryształów lub kieliszków, mając pewność, że zyska ona godną oprawę.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Na wielofunkcyjnej wyspie, która otwiera kuchnię na salon, możesz zaplanować nie tylko standardowy zestaw szafek, ale też półkę na wino oraz wiklinowe koszyki wysuwane na rolkach, w których zmieścisz owoce i warzywa.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Zarówno półwysep, jak i wyspa wymagają odpowiedniego oświetlenia – nie wystarczy główna lampa wisząca centralnie w kuchni. Zainstaluj dodatkowo jedną lub dwie (w zależności od tego, jak długi jest blat) nad ciągiem roboczym.
Kuchenna wyspa pełna możliwości
Półwysep różni się od wyspy tym, że jednym bokiem przylega do ściany. Wymaga o wiele mniej miejsca, a jest tak samo praktyczny. Jego dodatkową zaletą jest to, że w otwartej przestrzeni dzieli wnętrze, zaznaczając granice kuchni oraz jadalni. Łatwiej też do niego podłączyć odpowiednie instalacje (wodno-kanalizacyjną, gazową i elektryczną).