Kuchenka godna szefa. Modele w atrakcyjnych cenach
Decydując się na zakup nowej kuchenki stoisz przed wieloma opcjami. W zależności od twoich potrzeb możesz zdecydować się na kuchnie wolnostojące, modele do zabudowy z osobnym piekarnikiem i płytą grzewczą, a także kuchenki gazowe lub elektryczne.
08.07.2020 | aktual.: 08.07.2020 15:16
Każdy z typów ma swoje wady i zalety, dlatego należy dobrze zastanowić się nad poszczególnym typem. To nie tylko kwestia estetyczna.
Gazowa czy elektryczna
Kuchenka gazowa to dla wielu osób wciąż najlepsze możliwe rozwiązanie. Przemawia za tym głównie niska cena zakupu i eksploatacji. Pamiętaj jednak, że musisz zadbać o odpowiednie przyłącze gazowe lub wygospodarować miejsce na butlę z gazem. Liczba i wielkość palników zależy od tego jak mocno będzie eksploatowana. Ruszt powinien być podzielony na dwie części, ten jednoczęściowy jest bardzo nieporęczny w myciu, podczas gdy cztery niewielkie ruszty nie gwarantują takiej stabilizacji jak te większe.
Kuchenka elektryczna kosztuje nieco więcej, ale niesie za sobą wiele zalet. Nowoczesne płyty indukcyjne są o wiele bardziej oszczędne niż klasyczne modele elektryczne, a podczas gotowania ciepło rozchodzi się po całej powierzchni garnka, a nie po krawędziach, jak w przypadku kuchenki gazowej. To z kolei sprawia, że na kuchni elektrycznej gotujesz o wiele szybciej. Jeśli zdecydujesz się na indukcję, musisz ponadto zaopatrzyć się w garnki wykonane z ferromagnetycznego metalu, który współgra z kuchenką. Płaska powierzchnia bez rowków zapobiega gromadzeniu się tłuszczu i brudu.
Jeśli zdecydujesz się na kuchenkę elektryczną, zwróć uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Na szczęście większość najpopularniejszych modeli na rynku to wersje energooszczędne. Jeśli natomiast zdecydujesz się na kuchenkę gazową musisz pamiętać o tym, że masz do czynienia z otwartym ogniem – lepiej nie spuszczać go z oczu na dłuższy czas, musisz również pamiętać o odpowiedniej wentylacji kuchni.
Wolnostojąca czy zabudowana
Na pierwszy rzut oka widać, że kuchenki do zabudowy zdecydowanie lepiej komponują się z resztą wystroju. Za wyborem określonej kuchenki przemawiają jednak nie tylko kwestie estetyczne. Przykładowo piekarnik do zabudowy o wiele lepiej sprawdzi się w domach, w których są małe dzieci – jeśli zamontujesz go odpowiednio wysoko, dziecko nie będzie miało do niego dostępu. Poza tym łatwiej będzie ci śledzić proces pieczenia. Zwarta zabudowa jest również o wiele łatwiejsza w czyszczeniu niż kuchenka wolnostojąca – w szczelinach między szafkami gromadzi się mnóstwo brudu.
Z drugiej strony, jeśli nie zamierzasz przeprowadzać gruntownego remontu, to możesz mieć problem z dopasowaniem piekarnika przeznaczonego do zabudowy z resztą kuchennych mebli. W tym przypadku sprawdzi się wymiana starej kuchenki na nowszą, w wersji wolnostojącej. Można ją ustawić w dowolnym miejscu, nie trzeba specjalnie przebudowywać mebli. Wystarczy umieścić ją w zasięgu sieci gazowej lub elektrycznej.