Która wanna sprawdzi się najlepiej w aranżacji łazienki?
Każdy, kto chce kupić wannę, do wyboru ma wiele różnych modeli, zarówno jeśli chodzi o wielkość, kształt, jak i materiał. Kolejnym dylematem jest obudowa wanny - trzeba podjąć decyzję, czy wykonać ją z płytek, mozaiki, z gotowych paneli czy może z drewna. Podpowiadamy, jak wybrać wannę idealną.
01.07.2018 | aktual.: 02.07.2018 17:05
Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, rodzaje wanien dość mocno różnią się między sobą ceną, dlatego najczęstszym kryterium wyboru branym pod uwagę podczas zakupu jest budżet. To powoduje, że najczęściej spotykane są wanny akrylowe. Poza tym do wyboru są żeliwne, pokrywane emalią, stalowe emaliowane, a także - najdroższe - wanny ze sztucznego marmuru, na które mogą pozwolić sobie tylko osoby naprawdę zamożne. Poszczególne typy różnią się nie tylko ceną i wyglądem, ale również trwałością czy sposobem montażu. Na to ostatnie wpływ ma zwłaszcza waga wanny - im jest ona cięższa, tym więcej trudności nastręcza jej transport oraz montaż.
Pod względem kształtu można wybierać spośród wanien prostokątnych, najbardziej popularnych, a także narożnych (które mają różne kształty - trójkąta, pięciokąta czy sześciokąta, mogą być także symetryczne lub zaokrąglone), okrągłych i owalnych.
Popularnym wyjściem, stosowanym zwłaszcza przez właścicieli małych łazienek, jest zabudowywanie wanny. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, ponieważ ułatwia utrzymanie łazienki w czystości (wygodniej jest umyć zewnętrzną część zabudowy niż podłogę pod wanną, jej spodnią część itp.) i daje miejsce do trzymania wielu drobiazgów - zabudowy często mają półeczki. Ponadto zwiększa to estetykę niezbyt atrakcyjnych, najprostszych wanien - dzięki obudowie prezentują się one znacznie ciekawiej.
Wanny można również wybierać pod względem stylu i dopasowywać je do własnych preferencji oraz aranżacji łazienki. Popularne są na przykład wanny w stylu retro - wyposażone w klimatyczne lwie łapy. Rzecz jasna takie modele, których zadaniem jest nie tylko spełnianie funkcji użytkowej, ale również dekorowanie pomieszczenia, umieszcza się w dużych łazienkach czy pokojach kąpielowych, zwykle w centralnym miejscu, jako najważniejszy element wyposażenia pomieszczenia. Bardzo nowocześnie zaś prezentują się wanny wbudowywane w podłogę, na przykład okrągłe czy owalne.
Montaż wanny wolno stojącej nie jest najłatwiejszy, gdyż wymusza konieczność zainstalowania baterii z przyłączami w podłodze. Wynagradza to jednak nie tylko ciekawy wygląd, ale również fakt, że można do niej wejść z każdej strony, a także (o ile nie jest ona wbudowana w podłogę) przesunąć ją, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli chodzi o rodzaje zabudowy, można po prostu obłożyć wannę kafelkami, ale istnieje też możliwość kupienia gotowej obudowy. Dostępne są na przykład specjalne panele meblowe, zabudowy styropianowe (styropian jest wzmocniony siatką i klejem, nie należy więc obawiać się o stabilność), obudowy ze stelażem i zestawy do obudowania. Można oczywiście kupić obudowę dostosowaną do każdego rodzaju i kształtu wanny. Ich montaż jest bardzo prosty: poszczególne elementy łączy się za pomocą frezów (tzw. pióro-wpust).