Krzesła i fotele z PRL-u wracają do łask. Jakich modeli warto szukać?
Przez lata zbierające kurz na strychach naszych dziadków i bać, dziś wracają do łask w wielkim stylu. Fotele i krzesła z czasów PRL świetnie odnajdą we eleganckich wnętrzach typu vintage, zwłaszcza że już współczesnych zachwycały designem i funkcjonalnością.
Fotel 366
Ten ikoniczny mebel epoki PRL-u stał niegdyś w niemal każdy biurze i pokoju gościnnym. Fotel 366 został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1963 r. i był odpowiedzią na zapotrzebowanie produktowe, które powstało w wyniku pożaru Świebodzickiej Fabryki Mebli. Do lat 80-tych XX wieku wyprodukowano ponad 500 tys. egzemplarzy tego mebla.
W czym tkwił sekret sukcesu fotelu 366? Przede wszystkim był wygodny, posiadał kameralny rozmiar oraz design, który pasował do każdego niemal wnętrza. Co ciekawe, sam fotel różnił się trochę od pierwotnego zamysłu projektanta, który chciał by śruby mocujące nogi do siedziska były niewidoczne. Do tej koncepcji powróciło w 2014 r. Studio 366 Concept, które ponownie wypuściło na rynek ten ponadczasowy fotel.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Fotel Rm58
Dzieło projektanta Romana Modzelewskiego, który dla designu przedmiotów użytkowych w Polsce położył nieocenione zasługi. Powstały w 1958 r. prototyp fotela Rm58 nie wszedł wówczas do seryjnej produkcji, choć jego design spotkał się z nadzwyczaj przychylnym przyjęciem zarówno w Polsce, jak i za granicą (chwalił go m.in. Le Corbusier).
Modzelewski wykonał jego siedzisko z laminatu epoksydowego, co było na owe czasy pionierskim rozwiązaniem. Obłe, fantazyjne kształty mebla zapewne mają swoje źródło w fascynacji projektanta żeglarstwem i jachtami. Renesans popularności fotelu Rm58 nastąpił w 2008 roku, kiedy stał się częścią ekspozycji pt. "Cold War Modern. Design 1940-70"w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Od czerwca 2012 r., po ponad 50 latach od powstania, można go już kupić w sklepach.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Fotel Tulipan
Kolejny ciekawy projekt powstał już w 1973 r., a jego autorką była absolwentka warszawskiej ASP, Teresa Kruszewska. Prototyp fotelu "Tulipan" powstał w Zakładach Mebli Giętych w Radomsku. Kruszewska pasją do designu użytkowego zaraziła się od ojca, który był inżynierem i często zabierał ją ze sobą do pracy. Początkowo zajmowała się głównie projektami dla dzieci, i ta sama pozytywna kreatywna energia widoczna jest także w jej późniejszych projektach.
Doskonałym przykładem jest fotel "Tulipan" o futurystycznym, seksownym designie i oparciu w kształcie kielicha kwiatu. Kruszewska nigdy nie dała się ponieść wizualnej fantazji. Jak podkreślała, każdy jej prototyp był wielokrotnie testowany, aby nie zatracić swojej użytkowej wartości. Projektantka ją właśnie zawsze stawiała na pierwszym miejscu.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Krzesło Lotos
Stworzone przez Romualda Ferensa w 1980 r. siedzisko podzieliło los wcześniejszego projektu Modzelewskiego. Pomimo zdobycia pierwszej nagrody podczas targów meblarskich w Bazylei, krzesło Lotos nie trafiło do seryjnej produkcji. Swoją nazwę zawdzięczało pomysłowemu mechanizmowi składania, które przypominało kwitnący kwiat lotosu.
Jego zwycięstwo w Bazylei robi tym większe wrażenie, że Ferens nie miał pieniędzy ani środków, by przed konkursem wyprodukować krzesło naturalnych rozmiarów. Dlatego wystawił jego prototyp w skali 1:5. Na szczęście dzisiaj dzięki firmie Politura możemy krzesło Lotos kupić do naszego domu bez potrzeby martwienia się o parametry i jakość materiałów.
To oczywiście tylko kilka przykładów designu w stylu PRL, który dziś przeżywa drugą młodość. Cena nowych mebli nawiązujących do tej epoki może wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Dlatego jeśli znajdziemy podobny skarb w piwnicy albo na strychu, poważnie rozważmy jego rewitalizację. Jeśli nie upiększymy naszego domu, to przynajmniej zrobimy dobry interes.
Trwa ładowanie wpisu: instagram