Trwa ładowanie...

Krzesła do jadalni: gotowe zestawy czy każde inne?

Krzesła do jadalni powinny czuć się dobrze w swoim towarzystwie. Nie oznacza to jednak, że muszą być identyczne. Tak samo dobrze jak zestawy sprawdzą się meble pochodzące z różnych kolekcji. W końcu przeciwieństwa się przyciągają...

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Krzesła do jadalni: gotowe zestawy czy każde inne?Źródło: Shutterstock
d3siotl

Obecnie coraz rzadziej projektuje się jadalnię jako osobne pomieszczenie. Zwykle stanowi ona część kuchni lub salonu, a najczęściej znajduje się na ich styku. Takie rozwiązanie wpisuje się w przyjazną tendencję do usuwania podziałów w przestrzeni mieszkania czy domu, wymusza jednak dobór mebli w stylu, który pasowałby do każdego z pomieszczeń. Krzesła do jadalni nawet tej otwartej zawsze da się jednak pomysłowo zaaranżować.

Krzesło podobne do krzesła

Stół i krzesła do jadalni z jednego kompletu nadają wystrojowi spójności są zdecydowanie mniej kłopotliwe w wyborze. Zwykle też zakup gotowego zestawu bardziej się kalkuluje. Doskonale nadają się do aranżacji o tradycyjnym, klasycznym charakterze, a także stylizacji nowoczesnych, gdzie rządzą proste formy mebli oraz ich swoiste ujednolicenie.

Krzesła do jadani są dostępne w rozmaitych wzorach i kolorach. Tapicerowane można ładnie zgrać w otwartej przestrzeni z obiciem sofy czy foteli. Ciężkie drewniane meble z wysokim oparciem i szerokimi podłokietnikami idealnie odpowiadają potrzebom dużych rodzinnych jadalni, stanowiących oddzielne pomieszczenie w domu. Proste, z lakierowanej proszkowo stali doskonale zaprezentują się natomiast wokół stołu w nowoczesnym lofcie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jeśli krzesła do jadani staną de facto w kuchni, najlepiej by były wygodne, ale twarde, ewentualne wyściełane zdejmowanymi poduszkami.

d3siotl

Można też wybrać tapicerowane, o ile są wykonane z łatwego do czyszczenia materiału, np. syntetycznej skóry. Pianka umieszczona wewnątrz siedziska i oparcia zapewnia większy komfort siedzenia, a gładkie pokrycie mebli ułatwia usuwanie z nich zabrudzeń i zachlapań, które w kuchni pojawiają się dość często.

Krzesło niepodobne do krzesła

Każde krzesło z innej bajki i biesiada od razu nabiera wigoru! Przemieszanie nowoczesnych mebli z antykami do doskonały pretekst do zaprezentowania swojego własnego stylu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kompozycja krzeseł do jadali oraz wystrój samego pomieszczenia stają się unikalne. To idealny wybór do wnętrz eklektycznych oraz w stylu wesołego i bezpretensjonalnego scandi.

Krzesło drewniane, wyplatane czy odlane z tworzywa sztucznego mogą doskonale ze sobą współgrać, jeśli wykażesz się odrobiną fantazji i dobrego smaku. Projekt i zdjęcie: razoo architekci.

d3siotl

Na ogół większe szanse powodzenia daje wybranie mebli z oferty jednego producenta, który też często ma ustandaryzowane wysokości siedzisk. W jednym sklepie łatwiej też stwierdzić, czy dane krzesła do jadalni będą dobrze się razem komponować – wystarczy ustawić je blisko siebie.

Dla mniej odważnych istnieje bardziej zachowawcze rozwiązanie. Można wybrać ten sam model krzeseł do jadalni, ale w różnych barwach.

Krzesło w parze z sofą

Część krzeseł w jadalni może z powodzeniem zastąpić dwu- lub trzyosobowa sofa. Na przykład kącik jadalniany zaaranżowany przy ścianie zyska dzięki niewielkiej kanapie nieco przytulności. Będzie też mógł pełnić funkcję relaksacyjnego azylu podczas lektury z filiżanką popołudniowej kawy. Ważne jest jednak, by dobrać takie meble, by wysokość ich siedzisk była podobna. Prosta sofa bez podłokietników pasuje do nowoczesnych aranżacji. Ułatwia też wstawanie od stołu siedzącym na niej biesiadnikom. W rustykalnych stylizacjach wyrafinowaną sofkę może zastąpić szeroka, drewniana ława. Ta doskonale będzie się czuła nawet w otoczeniu grubo ciosanych zydli.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3siotl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3siotl