Trwa ładowanie...

Kreatywna aranżacja pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, zachęcać go do poznawania świata, rozwijać w nim kreatywność. Jak jednak osiągnąć taki efekt? Poznaj wskazówki eksperta, który podpowiada, jak w pokoju dziecka stworzyć bajkową krainę - przystań bezpiecznej zabawy rozwijającej wyobraźnię.

Kreatywna aranżacja pokoju dziecięcegoŹródło: Eksim
d3y43k2
d3y43k2

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, zachęcać go do poznawania świata, rozwijać w nim kreatywność. Jak jednak osiągnąć taki efekt? Poznaj wskazówki eksperta, który podpowiada, jak w pokoju dziecka stworzyć bajkową krainę - przystań bezpiecznej zabawy rozwijającej wyobraźnię.

Projektowanie i przygotowanie pokoju dziecka może być dla rodziców naprawdę dużą frajdą i wielką przygodą. Dzieciństwo uważa się za najpiękniejszy okres w życiu, dlatego też możliwość uczynienia go jeszcze bardziej kolorowym i fantazyjnym to dla młodych rodziców wspaniała okazja do wykazania się. By z wyobraźnią urządzić pokój dziecięcy, warto skorzystać z podpowiedzi architektów. Oto one.

Aranżacja pokoju dla najmłodszych: przede wszystkim funkcjonalność

Pokój dziecka powinniśmy urządzać z myślą o jego bieżących, najbardziej pilnych potrzebach. Jedynym wyjątkiem są niemowlaki - w tym okresie powinien on spełniać przede wszystkim potrzeby mamy opiekującej się maluchem. W pokoju niemowlaka nie może zabraknąć stolika, szafeczki na ubranka, komody na pieluszki, kremy i inne akcesoria pielęgnacyjne. Nie można też zapomnieć o wygodnym fotelu, w którym mama mogłaby karmić dziecko, oraz łóżeczku spełniającym wszelkie normy bezpieczeństwa. Ten skromny wystrój warto uzupełnić zabawkami dostosowanymi do wieku malucha, ozdobami świetlnymi, które dzieci w tym wieku bardzo lubią, a które stymulują ich rozwój intelektualny. Ze względu na prozdrowotne właściwości meble powinny być wykonane z drewna, a ściany powinno się pomalować farbami hypoalergicznymi.

Aranżacja pokoju dziecka: coś dla starszych

Wraz z wiekiem dziecko staje się w coraz większym stopniu „właścicielem” swojego pokoju i to przede wszystkim jego potrzeby powinno się uwzględnić, projektując aranżację pokoju dziecięcego. Gdy maluch zacznie raczkować, spójrzmy na świat jego oczami. Może się bowiem okazać, że na jego drodze znajduje się dużo przeszkód, niebezpiecznych urządzeń, przedmiotów, a nawet niedostosowanych do jego wieku i ciekawości mebli.

d3y43k2

Wielu producentów produkuje meble, które niejako rosną wraz z dziećmi. Dolne części odpowiadają bardzo wczesnemu dzieciństwu, środkowe okresowi przedszkolnemu i wczesnoszkolnemu, a najwyższe późnym klasom szkoły podstawowej.

Nastolatek wraz z rodzącym się w nim indywidualizmem, potrzebą podkreślania swojej osobowości, wyrażania własnej tożsamości powinien w dużej części uczestniczyć w procesie projektowania pokoju. Im dziecko jest starsze, tym chętniej powinniśmy wysłuchiwać jego potrzeb, marzeń, pragnień i pomysłów.

Aranżacja pokoju dziecka: bezpieczna kraina

Jedno jest pewne. Bez względu na wiek pokój dziecka nie może być nudny. Powinien być kolorowy, pełen fantazji, ciepła, słońca. Atmosfera, jaką stworzysz maluchowi, musi budzić jego ciekawość, dawać poczucie bezpieczeństwa, inspirować, pozytywnie nastrajać. Naturalną u dzieci ciekawość świata warto stymulować, aranżując pokój dziecięcy w taki sposób, by zabawa w nim była równie fascynująca jak baśniowe przygody.

d3y43k2

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych mebli, dodatków, zabawek, gadżetów dla dzieci. Od prawdziwie old-schoolowych, drewnianych, po nowoczesne, elektroniczne. Wybierając każdy element wystroju, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy spełnia on normy bezpieczeństwa, czy jest dostosowany do wieku i temperamentu dziecka.

Pokój dziecka nie może się oczywiście obejść bez pastelowych ścian, fantazyjnych naklejek ściennych, podświetlanych słoneczek i księżyców, plakatów i tapet z ukochanymi bohaterami kreskówek. Równie ciekawym pomysłem będą hamaki, huśtawki, namioty, zjeżdżalnie, plastikowe domki, pluszowe zabawki, tablice szkolne, skrzynie skarbów.

Dzieci kochają ciepłe pastelowe kolory – dziewczynki w szczególności lubią róż, dla chłopców bardziej odpowiedni będzie pomarańcz. Kolory należy jednak stosować z umiarem. Nic tak nie dopełni całości jak odpowiednie oświetlenie i dodatki.

Aranżacja pokoju dziecka: co na podłogę?

Dzieci większą część czasu spędzają na zabawie, a ich ulubioną częścią pokoju jest podłoga. Dlatego powinniśmy pomyśleć o mocnym górnym świetle zapewniającym oczom komfort. Punktowe lampki pozwolą stworzyć w pokoju magiczną atmosferę. Dywan powinien być monochromatyczny (by nadmiernie nie absorbował uwagi dziecka), hypoalergiczny, miękki, przyjemny w dotyku i łatwy do utrzymania w czystości.

d3y43k2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y43k2