Kot w ogrodzie. Jak stworzyć zwierzakowi bezpieczny azyl bez wyrządzania szkód zieleni?
19.03.2018 15:33
Koty uwielbiają chodzić po ogrodzie. Mają tam swobodę i mogą poczuć się prawdziwymi drapieżcami. Dlatego warto przyszykować przydomową przestrzeń, by nie stanowiła zagrożenia dla pupila i jednocześnie była przyjazna dla nas.
Żeby zapewnić kotu spokój w ogrodzie, trzeba usunąć (lub nie sadzić) rośliny, które mogą źle wpłynąć na zdrowie zwierzaka albo nawet spowodować jego śmierć. Czego trzeba unikać? Konwalii majowej, cisów, ligustru pospolitego, lilii, naparstnicy, oleandrów, ostróżki, rącznika pospolitego i złotokapu. Kot, który zje którąś z tych roślin, będzie miał ślinotok, nudności, wymioty, halucynacje, duszności lub zaburzenia równowagi. Brak opieki weterynarza może doprowadzić nawet do śmierci. Oprócz tego trzeba uważać na: kasztanowce, kwiaty cebulkowe (hiacynty, tulipany, irysy), narcyzy, maki i pokrzywę. Krzywdę kotu mogą też zrobić rośliny z kolcami – unikajmy pigwowców, berberysów, rokitników i głogów.
Niebezpieczne środki chemiczne
Uważaj podczas stosowania tzw. oprysków – środków chemicznych do ochrony trawnika i roślin. Koty lubią podgryzać rośliny, wylizywać sobie łapki i sierść. Jeśli znajdzie się na nich choć trochę toksycznych substancji, będzie to bardzo niebezpieczne dla zwierzęcia. Poza tym trzeba uważać na oczka wodne czy baseny, żeby kot do nich nie wpadł i nie zrobił sobie krzywdy.
Miejsce idealne
Oczywiście takiego nie ma, ale można stworzyć przyjazne warunki dla kota w ogrodzie. Koty lubią ocierać się o niektóre rośliny – np. rajgras niemiecki (dactylis glomerata) lub spartynę grzebieniastą (spartina pectinata) albo o gałązki krzewów iglastych. Lubią też wylegiwać się w cieniu krzewów iglastych i choinek, ale również pod rozmarynem czy lawendą.
Przyjazne rośliny
Drapanie konarów drzew to jedna z ulubionych kocich czynności. Dlatego warto przeznaczyć dla kota któreś drzewo, w okolicy posadzić przyjazne krzewy wraz z kocimiętką, którą te zwierzaki uwielbiają i rozkoszują się jej zapachem. W ten sposób stworzysz w ogrodzie idealny kąt dla zwierzaka. Zadbaj też o miejsce, gdzie będzie się załatwiał – dosyp tam dodatkową warstwę piasku. Zostaw także miskę, żeby kociak miał stały dostęp do świeżej wody.
Zioła dla kota
Są takie zioła, które dobrze działają na zdrowie kota. Możesz posiać je w ogrodowym zielniku i podawać je kotom profilaktycznie lub w konkretnych przypadkach.
• Pietruszka, ogórecznik, krwawnik pospolity lub wąkrota zwyczajna posiadają właściwości wzmacniające. Dobrze podawać kotu taki zestaw raz w tygodniu.
• Mięta albo koper włoski zadba o kocie trawienie. Mięta pieprzowa ma także kojące działanie dla kociego systemu nerwowego.
• Krwawnik, oregano czy tymianek – dzięki nim możesz zwalczyć pasożyty i robaki u kota. Warto podawać je raz w tygodniu (drobno posiekane!).
• Seler naciowy, złocień maruna, żywokost, pietruszka czy krwawnik pospolity – podawane kotom w starszym wieku pomogą w schorzeniach artretycznych i różnych zapaleniach.
• Spryskiwanie naparem z tymianku, rumianku, lawendy czy nagietka można stosować do pielęgnacji skóry i futra kota.
Uciążliwy domownik
Koci pupil może być niestety uciążliwy dla ogrodu. Można sobie z tym poradzić, stosując się do kilku zasad:
• Tam, gdzie koty lubią zaznaczać teren, zrezygnuj z roślin wrażliwych na zwierzęcy mocz: wrzosów i małych iglaków, a posadź wysokie rośliny liściaste.
• Pnie młodszych drzewek osłoń siatką chroniącą przed drapaniem. Tak samo nowo posadzone rośliny czy wysiane nasiona – osłaniaj je siatką z dużymi oczkami, która utrudni kotom grzebanie w ziemi.
• Kwiaty sezonowe lepiej uprawiać w dużych donicach niż w gruncie. Miejsce na trawniku, w którym kot oddał mocz, należy szybko polać obficie wodą, żeby stężenie azotu było niskie i nie wypaliło trawy czy roślin.
• Zadbaj o kącik dla zwierzaka w ogrodzie – dzięki temu nauczy się, że ma swoje miejsce, i przestanie być naprzykrzającym się użytkownikiem ogródka.