Trwa ładowanie...
d32yzi0

Koszty budowy domu z poddaszem i parterowego - tej samej wielkości. Który tańszy?

Pierwszym krokiem do budowy domu jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim budynki parterowe oraz z poddaszem użytkowym. Wybór nie jest oczywisty, różne są też koszty budowy domu. Sprawdź, który będzie tańszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koszty budowy domu z poddaszem i parterowego - tej samej wielkości. Który tańszy?
(Shutterstock)
d32yzi0

Pierwszym krokiem do budowy domu jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim budynki parterowe oraz z poddaszem użytkowym. Wybór nie jest oczywisty, różne są też koszty budowy domu. Sprawdź, który będzie tańszy.

Aby porównać koszty budowy domu parterowego i z poddaszem użytkowym musimy określić kilka podstawowych założeń projektowych. Przyjmujemy, że oba budynki mają powierzchnię zabudowy 110 m2, przy czym w domu z poddaszem dolna kondygnacja zajmuje 60 m2. Budynki zostaną zwieńczone prostym, dwuspadowym dachem. Prace wykonają sprawdzeni fachowcy, przy wykorzystaniu materiałów budowlanych z pośredniej półki cenowej.

Obliczenia wskazują, że budowa domu parterowego jest blisko o 10 proc. droższa niż tego z poddaszem użytkowym o identycznej powierzchni użytkowej - ma to związek przede wszystkim z wyższymi kosztami fundamentów oraz dachu. Koszt budowy niewielkiego domu parterowego wyniósł ponad 223 tys. zł (tu sprawdzisz szczegółowy kosztorys), podczas gdy ten z poddaszem użytkowym o analogicznej wielkości kosztował przeszło 20 tys. zł mniej.

d32yzi0

Ile kosztuje budowa fundamentów, ścian i stropów?

Budowa konstrukcji budynku zawsze generuje wysokie koszty inwestycyjne. Prace dzieli się na kilka istotnych etapów:

Budowa fundamentów – w przypadku domu parterowego trzeba wykonać fundamenty o powierzchni 110 m2. Za wykonanie prac ziemnych, ław i ścian fundamentowych, izolacji termicznej ścian zewnętrznych, podsypkę piaskową oraz płytę chudego betonu zapłacisz ok. 21 160 zł. Koszty robocizny powinny zamknąć się w kwocie 7380 zł.

Przy budowie domu z poddaszem użytkowym nie potrzeba tak dużych fundamentów. Za wykonanie ław o rozmiarze 60 m2 zapłacisz 15 560 zł (wraz z robocizną).

d32yzi0

Budowa ścian nośnych – na każdy 1 m2 domu parterowego przypada 1,5 m2 ścian nośnych. W przypadku budynku o powierzchni 110 m2 daje to wartość 165 m2. Do prac użyjemy pustaków ceramicznych Porotherm P + W 25. Orientacyjny koszt budowy (wraz z robocizną) powinien zamknąć się w kwocie 14 400 zł.

Powierzchnia ścian nośnych w domu z poddaszem użytkowym będzie nieznacznie mniejsza, na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej przypada bowiem 1,45 m2 ścian nośnych. Wykonanie ścian o łącznej powierzchni 159,5 m2 kosztuje łącznie ok. 13 920 zł.

Budowa ścian działowych – ściany zostaną zbudowane z pustaków ceramicznych Porotherm P + W 15. Ich łączna powierzchnia w domu parterowym to 77 m2. Za materiały oraz robociznę zapłacisz ok. 4600 zł. Koszty wykonania ścian nośnych w budynku z poddaszem będą takie same.

Kominy i wentylacja – w domu jednorodzinnym potrzebny jest 1 komin dymowy oraz ok. 6 kominów wentylacyjnych. Koszt ich wykonania będzie taki sam w obu przypadkach. Cena prac powinna zamknąć się w kwocie 6600 zł (wraz z robocizną i wykończeniem kominów).

d32yzi0

Wykonanie stropów – w domu parterowym można wykonać tańszy strop drewniany, jednak jego powierzchnia odpowiada powierzchni dolnej kondygnacji budynku (110 m2). Łączny koszt materiałów i robocizny powinien zamknąć się w kwocie 30 000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym wymaga zastosowania bardziej wytrzymałego stropu pomiędzy parterem i poddaszem. W wyliczeniach uwzględniamy wykorzystanie prefabrykatów Teriva. Strop o powierzchni 60 m2 to koszt około 21 000 zł. Nad poddaszem użytkowym znajdzie się strop o dużo mniejszej powierzchni – ograniczony przez krzywizny dachu (za strop o powierzchni 45 m2 zapłacisz ok. 12 300 zł). W sumie więc stropy w domu piętrowym to koszt ok. 33 300 zł, czyli o 10 proc. więcej niż w domu parterowym.

Elewacja– w przypadku domów parterowych można przyjąć zasadę mówiącą, że na 1 m2 powierzchni dolnej kondygnacji przypada 1,4 m2 powierzchni elewacji zewnętrznej, co w naszym przypadku daje wartość 154 m2. Do ocieplenia użyjemy styropianu gr. 15 cm. Elewacja zostanie wykończona dobrej jakości tynkiem akrylowym. Łączna cena materiałów i robocizny to wydatek rzędu 18 000 zł.

Pamiętaj, że domy z poddaszem użytkowym mają nieco bardziej zwartą bryłę, co przekłada się na niewielkie zmniejszenie powierzchni elewacji. Zakładamy, że łączna liczba ścian do ocieplenia wynosi w tym wypadku 144 m2. Koszt wykończenia elewacji to ok. 17 tys. zł.

d32yzi0

Schody – w domu z poddaszem użytkowym trzeba wykonać dodatkowe schody (najlepiej jednozabiegowe). Orientacyjny koszt ich budowy to 4000 zł.

Łączny koszt budowy konstrukcji budynku wyniósł 102 000 zł w przypadku domu parterowego oraz 95 000 zł w przypadku domu z poddaszem.

Ile kosztuje budowa dachu?

Różnice w kosztach budowy domów o identycznej powierzchni użytkowej są najwyższe właśnie na etapie budowy dachu.

d32yzi0

Dom parterowy o powierzchni użytkowej 110 m2 wymaga wykonania przestronnego dachu o powierzchni ok. 165 m2. Wykonanie stabilnej więźby dachowej o takich rozmiarach pochłonie ok. 12 750 zł. Jako poszycie posłuży membrana dachowa, która zwiększy koszty o kolejne 1900 zł. Zakup i montaż pokrycia z dobrej jakości blachodachówki powinien się zamknąć w kwocie 14 200 zł.

Dach wieńczący dom z poddaszem użytkowym będzie miał mniejszą powierzchnię. Na każdy 1 m2 powierzchni zabudowy budynku przypada 1,5 m2 dachu (czyli w tym przypadku będzie to ok. 90 m2). Łączny koszt wykonania więźby, poszycia z membrany oraz pokrycia z blachodachówki powinien zamknąć się w kwocie 15 750 zł.

Ważnym elementem wykończenia dachu są też rynny, okna i wyłaz. Dach domu parterowego wymaga ok. 55 mb orynnowania. Zakup i montaż rynien z PCW nie przekroczy 3600 zł. Z kolei za standardowy wyłaz zapłacisz ok. 400 zł. Dla porównania za orynnowanie dachu domu z poddaszem użytkowym zapłacisz ok. 1650 zł. W dachu znajdą się 4 okna uchylno-obrotowe (4400 zł) oraz standardowy wyłaz (400 zł).

Kolejnym wydatkiem związanym z wykończeniem dachu jest wykonanie podbitki okapu. Również w tym wypadku więcej zapłacisz za prace w domu parterowym - tu podbitka okapu będzie miała ok. 55 m2. Tymczasem górna kondygnacja domu z poddaszem jest znacznie mniejsza, co przekłada się na ograniczenie rozmiarów podbitki do 35 m2. Koszt jej wykonania wynosi ok. 3700 zł (w domu parterowym) oraz 2400 zł (w domu z poddaszem użytkowym).

d32yzi0

Istotnym wydatkiem jest także wykonanie docieplenia. W przypadku domu parterowego wystarczy docieplić drewniany strop o powierzchni 110 m2. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 10 200 zł. Z kolei w domu z poddaszem użytkowym trzeba poprowadzić ocieplenie po ścianach i skosach. Szacuje się, że na każdy 1 m2 górnej kondygnacji budynku przypada 1,4 m2 powierzchni do ocieplenia. Zatem w przykładowym domu trzeba docieplić 90 m2. Łączna cena materiałów i robocizny to niecałe 8500 zł.

Łączny koszt budowy dachu wyniósł 49 tys. zł w przypadku domu parterowego oraz 33 tys. zł w przypadku domu z poddaszem.

Stolarka zewnętrzna

Koszty stolarki zewnętrznej będą takie same w obu domach. W budynku o powierzchni użytkowej 110 m2 znajdzie się średnio ok. 22 m2 okien. Zakup pięciokomorowych okien z PCV pochłonie ok. 9000 zł (wraz z montażem). Dodatkowym wydatkiem będzie zakup drzwi zewnętrznych - za stalowe (wraz z montażem) zapłacisz ok. 2300 zł. Łączny koszt stolarki zewnętrznej w obu domach wynosi 11 300 zł.

Wykończenie wnętrza

To ostatni etap wydatków związanych z budową przykładowych domów. Koszty dzieli się na kilka kategorii:

Posadzki – w domu parterowym należy wykonać posadzkę o powierzchni 110 m2. Za posadzkę na gruncie wraz z kompletną izolacją przeciwwilgociową i termiczną zapłacisz ok. 6500 zł. Z kolei w budynku z poddaszem trzeba wykonać posadzkę na gruncie (60 m2) oraz na piętrze (50 m2). Posadzka na piętrze jest nieco tańsza ze względu na brak konieczności wykonania dodatkowych izolacji. Ich łączny koszt powinien zamknąć się w kwocie 5600 zł.

Tynki– powierzchnia użytkowa obu domów jest taka sama. Można zatem założyć, że łączna powierzchnia ścian i sufitów do tynkowania również będzie zbliżona. Szacujemy ją na 396 m2. Materiały potrzebne do otynkowania takiej powierzchni będą kosztowały ok. 5500 zł. Robocizna to wydatek rzędu 6100 zł. Łącznie za tynki zapłacisz ok. 11 600 zł.

Parapety – w obu domach zamontowano taką samą liczbę okien, zatem powierzchnia parapetów również będzie taka sama. Na każdy 1 m2 przypada łącznie 0,3 mb parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. We wnętrzu umieścimy 16,5 mb parapetów z PCW. Ich zakup oraz montaż powinien zamknąć się w kwocie 1300 zł. Z kolei za 16,5 mb parapetów zewnętrznych z aluminium zapłacimy kolejne 1700 zł.

Instalacja elektryczna – w obu budynkach znajduje się 88 punktów instalacji elektrycznej. Zakup niezbędnych materiałów oraz wynajęcie sprawdzonego elektryka będzie kosztować ok. 8600 zł.

Instalacja wodno-kanalizacyjna – w obu budynkach znajduje się 12 punktów instalacyjnych. Średnia cena wykonania jednego punktu to 400 zł (materiał i robocizna), zatem łącznie zapłacisz za nie ok. 4800 zł.

Ogrzewanie– powierzchnia do ogrzewania w obu budynkach to 110 m2. Koszt wykonania odpowiedniej instalacji wraz z grzejnikami to ok. 9800 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup podstawowych elementów wyposażenia kotłowni (ok. 15 000 zł) oraz kotła na paliwo stałe. Za dobrej jakości kocioł gazowy zapłaci sz 2000 zł. Będzie to nasz wydatek związany z budową domu.

Łączny koszt wykończenia wnętrza wyniósł w obu przypadkach po niecałe 70 000 zł.

Który dom jest tańszy w budowie?

Z zestawienia powyższych kosztów wynika, że koszt wybudowania domu parterowego o powierzchni zabudowy 110 m2 wynosi ponad 223 tys. zł. Za wybudowanie domu z poddaszem zapłaciłbyś ok. 200 tys. zł. Choć powierzchnia zabudowy zewnętrznej obu budynków jest taka sama, w przypadku poddasza użytkowego odchodzi nam powierzchnia schodów oraz niskich skosów. Faktyczny metraż użytkowy jest więc w tym wypadku nieco mniejszy.

Z powyższej analizy wynika, że budowa domu z poddaszem jest nieco tańsza. Oszczędności ponosi się głównie podczas wykonania mniejszego fundamentu i stosunkowo niewielkiego dachu. Kompaktowa bryła takiego budynku sprawia, że koszt budowy w przeliczeniu 1 m2 powierzchni użytkowej wydaje się bardzo atrakcyjny, przy czym - jak zaznaczono - większość domów parterowych ma mniejszą powierzchnię niż ich odpowiedniki z poddaszem użytkowym, mniejsza powierzchnia przekłada się zaś na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sporządzić indywidualny kosztorys inwestycyjny, korzystając z kalkulatora kosztów budowy domu.

d32yzi0

Podziel się opinią

Share

d32yzi0

d32yzi0