Trwa ładowanie...
d111kvv

Koszty budowy domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko chwilowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku. Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe pomiędzy budową domu energooszczędnego i tradycyjnego wynosiły około 40 proc., jednak z każdym rokiem ta różnica maleje. Sprawdziliśmy, jak wygląda relacja pomiędzy kosztami domu energooszczędnego i tradycyjnego?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koszty budowy domu energooszczędnego
(Shutterstock)
d111kvv

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko chwilowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku. Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe pomiędzy budową domu energooszczędnego i tradycyjnego wynosiły około 40 proc., jednak z każdym rokiem ta różnica maleje. Sprawdziliśmy, jak wygląda relacja pomiędzy kosztami domu energooszczędnego i tradycyjnego?

Budowa domu energooszczędnego może mieć bardzo zróżnicowane koszty. Wszystko zależy od kubatury, rodzaju użytych materiałów, a także od specyfiki dachu. W wyliczeniach określimy koszty budowy typowego domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni zabudowy 115 m2. Dach będzie miał klasyczną, dwuspadową postać i zostanie wyposażony w jedną lukarnę.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych

d111kvv

Według aktualnych norm zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych nie może przekraczać 45 kWh/m2. Aby uzyskać taki wynik, musisz zadbać nie tylko o odpowiednie ulokowanie budynku, ale także o projekt, sprawdzonych fachowców i dobrej jakości materiały termoizolacyjne. Pierwszym wydatkiem będzie zakup projektu budowlanego domu o niskim zużyciu energii. Nie różni się on ceną od projektu tradycyjnego. Duża konkurencja na rynku sprawiła, że średnia cena dobrej jakości projektu to ok. 3000 zł - tyle zapłacisz za gotowy projekt domu energooszczędnego wraz z systemem rekuperacji. Musisz jednak pamiętać, że wszystkie modyfikacje będą dość drogie, dlatego niektórzy inwestorzy od razu decydują się na zakup projektu indywidualnego. Jego średni koszt w przypadku domów energooszczędnych waha się pomiędzy 5000 a nawet 20 000 zł.

Zostawili klucze znajomej. To, co zastali po powrocie do domu, kompletnie ich zaskoczyło

Wiele firm proponuje projekt domu gratis, jeżeli zdecydujemy się na ich wykonawstwo. Często oferty dotyczą domów prefabrykowanych – szkieletowych. Taki budynek można swobodnie wznieść nawet w ciągu 2 tygodni (nie licząc wylania płyty fundamentowej, która musi mieć kilka tygodni na wyschnięcie). Ceny takich domów odznaczających się parametrami energooszczędnymi są bardzo zbliżone do cen domów tradycyjnych. Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę na budowę takiego domu, wypełnij ten formularz.

W 2015 r. nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo Budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm). W związku z tym inwestor nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę, zrezygnowano również z konieczności uzyskania warunków zabudowy i przyłączenia mediów. Inwestor musi jedynie zgłosić zamiar budowy do odpowiedniego organu władzy państwowej i przedłożyć projekt budowlany. Dzięki temu nie poniesiemy na tym etapie żadnych dodatkowych kosztów inwestycyjnych.

d111kvv

Na budowę domu energooszczędnego można otrzymać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zależności od przyjętego standardu możemy otrzymać do 30 000 zł (spełnienie norm NF40 - EUco 40 kWh – czyli zużycie poniżej 40 kilowatów energii na metr kwadratowy domu rocznie) lub 50 000 zl w przypadku standardu NF15 (analogiczne zużycie energii do 15 kWh rocznie). Więcej na temat dopłat do domów energooszczędnych możesz przeczytać.

Stan zerowy

Prace budowlane rozpoczynamy od wykonania fundamentów. Na wstępie musimy oczyścić teren budowy i wytyczyć lokalizację budynku. Następnie rozpoczynamy prace nad fundamentami. W Polsce najczęściej wykonuje się tradycyjne ławy fundamentowe (koszt ok. 130 zł/m2).

Niestety tego typu rozwiązanie sprawia trudności w izolacji termicznej domu, dlatego w projektach domów energooszczędnych najczęściej wykorzystuje się płyty fundamentowe. Orientacyjny koszt jej wykonania (wraz z izolacją termiczną) to wydatek rzędu 180 zł/m2. Zakładamy tu zakup materiałów z górnej półki cenowej oraz zatrudnienie sprawdzonych fachowców.

d111kvv

Koszty budowy fundamentów, ścian fundamentowych oraz wykonania kompletnej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej wyniosły:

 • Dom tradycyjny – 14 950 zł
 • Dom energooszczędny – 20 700 zł

Stan surowy otwarty

d111kvv

Na tym etapie prac powstają ściany nośne, działowe, strop, więźba dachowa, komin oraz pokrycie dachu. Poszczególne wydatki inwestycyjne wyglądają następująco.

Ściany nośne – zakładamy, że na każdy m2 powierzchni użytkowej domu przypada 1,45 m2 ścian nośnych. W tym przypadku będzie to 297,25 m2. Do wykonania ścian nośnych użyjemy pustaków ceramicznych Porotherm P+W 25 (obecnie jest to najczęściej wykorzystywany materiał budowlany). Do prac zatrudniamy wyspecjalizowaną ekipę ze średniej półki. Łączny koszt wykonania ścian nośnych wyniesie ok. 26 350 zł. W tym etapie koszty w przypadku domu energooszczędnego i tradycyjnego są takie same.

Ściany działowe – zakładamy, że na każdy m2 powierzchni użytkowej domu przypada 0,7 m2 ścian działowych, zatem łączna powierzchnia ścian działowych w domu to 143,5 m2. Do prac wynajmiemy sprawdzoną, niedrogą ekipę i użyjemy pustaków ceramicznych Porotherm P+W 11,5. Orientacyjne ceny domów energooszczędnych na tym etapie prac oscylują wokół 8660 zł.

Kominy – chcąc obliczyć, ile różni się budowa domu energooszczędnego od tradycyjnego, musimy wziąć pod uwagę różnice w kosztach budowy kominów. W domu tradycyjnym stosujemy wentylację grawitacyjną, dlatego musimy zamontować przynajmniej 6 kominów wentylacyjnych (średni koszt to 2480 zł z wykończeniem). W domu energooszczędnym montujemy rekuperację, dlatego kominy wentylacyjne nie są potrzebne. Jedynym wydatkiem będzie wykonanie komina dymowego, który podniesie koszty inwestycyjne o 4069 zł (wraz z wykończeniem).

d111kvv

Strop – w domu parterowym z poddaszem użytkowym przeważnie wykonuje się stropy z prefabrykatów Teriva. Ich wielkość jest równa powierzchni użytkowej poddasza (w tym przypadku 90 m2). Zakładamy zakup materiałów ze średniej półki cenowej i wynajęcie niedrogiej ekipy. Przy takich założeniach koszty prac będą sięgały 31 600 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że ceny stropu będą takie same w przypadku domu tradycyjnego.

Konstrukcja dachu – powierzchnia dachu wynosi 135 m2. W pierwszej kolejności określimy koszt wykonania więźby. Warto zainwestować w taką wykonaną z impregnowanego drewna dębowego. Średni koszt zakupu oraz montażu powinien zamknąć się w kwocie 10 931 zł. Po zamontowaniu więźby trzeba wykonać poszycie. Wybieramy papę na deskowaniu, która zapewni najlepszą ochronę przeciwwilgociową. Cena materiałów i montażu nie powinna przekroczyć 7555 zł. Na koniec trzeba jeszcze wykonać pokrycie dachowe oraz lukarnę. W domach tradycyjnych jako poszycie może posłużyć ekonomiczna blachodachówka (koszt ok. 11 550 zł), pamiętaj jednak, że nie jest to materiał o właściwościach termoizolacyjnych. Dlatego domy energooszczędne pokrywa się najczęściej dachówką ceramiczną. Za materiały ze średniej półki cenowej i sprawdzonych fachowców zapłacimy w tym wypadku ok. 14 300 zł. Koszt lukarny w obu przypadkach będzie taki sam i wyniesie ok. 1500 zł.

Koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego otwartego wyniosły:

 • Dom tradycyjny – 107 690 zł
 • Dom o niskim zapotrzebowaniu na energię – 107 960 zł
d111kvv

Porównując wydatki na dom tradycyjny i energooszczędny, widzimy, że wykonanie stanu surowego otwartego generuje niemal identyczne koszty. Wyższa cena pokrycia dachowego w domu energooszczędnym została zrekompensowana przez brak konieczności wykonania kominów wentylacyjnych.

Stan surowy zamknięty

Na tym etapie wstawiamy okna, parapety oraz drzwi zewnętrzne. Przyjmujemy, że na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej przypada ok. 0,25 m2 powierzchni okien. Pamiętajmy, że domy energooszczędne muszą być wyposażone w okna o przenikalności ciepła poniżej 0,8 W/m2. Średni koszt 1m2 energooszczędnego, sześciokomorowego okna z PCV to ok. 600 zł. W naszym domu musimy zamontować 41 m2 okien, co daje kwotę 24 600 zł. W domach tradycyjnych moglibyśmy zamontować standardowe okna, których łączny koszt zakupu i montażu zamknąłby się w kwocie 16 000 zł.

Chcąc określić różnice dla domu tradycyjnego i energooszczędnego, trzeba też określić koszt zakupu i montażu drzwi wewnętrznych. W budynku energooszczędnym trzeba zainwestować w grube drzwi (najlepiej stalowe), które charakteryzują się wysoką szczelnością. Za produkt z górnej półki zapłacimy ok. 2560 zł (cena z montażem), tymczasem w domu energooszczędnym wystarczą drzwi standardowe, które będą o ok. 500 zł tańsze.

Ostatnim wydatkiem będzie wstawienie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych (o łącznej powierzchni 61,50 mb). We wnętrzu umieścimy parapety z PCV, a na zewnątrz - z aluminium. Koszt zakupu i montażu powinien zamknąć się w kwocie 5500 zł.

O ile droższe będą więc domy energooszczędne? Ceny prac doprowadzających budowlę do stanu surowego zamkniętego wynoszą:

 • Dom tradycyjny – 24 060 zł
 • Dom energooszczędny – 32 660 zł

Instalacje

Analizując powyższe kalkulacje, można byłoby przypuszczać, że budowa obu rodzajów domów nie różni się znacznie, ale największe dysproporcje w kosztach pojawiają się dopiero na etapie wykonania instalacji. Ten etap obliczeń podzielimy na dwie części:

Instalacje standardowe – montowane w każdym domu jednorodzinnym:

 • elektryka – w typowym domu o pow. zabudowy 115 m2 znajdzie się ok. 150 punktów instalacji elektrycznej. Za wynajęcie sprawdzonego fachowca, który użyje materiałów ze średniej półki cenowej, zapłacimy ok. 14 230 zł.
 • instalacja wodno-kanalizacyjna – zakładamy, że w domu znajduje się 17 punktów instalacyjnych. Uśredniona cena wykonania jednego podejścia to ok. 403 zł (wraz z materiałem), zatem całość zamknie się w kwocie 6851 zł.
 • ogrzewanie – na koszt budowy domu energooszczędnego składa się zakup wydajnej pompy ciepła. W domu o pow. zabudowy 115 m2 warto zamontować urządzenie o mocy 8,5 kW. Za pompę ciepła z wewnętrznym zasobnikiem, kolektorem pionowym oraz kompletnym osprzętem zapłacimy ok. 42 000 zł. W przypadku domu tradycyjnego ceny instalacji grzewczej byłyby nieco niższe. Za kompletną instalację CO, kocioł gazowy oraz osprzęt dodatkowy zapłacilibyśmy ok. 36 300 zł.

Instalacje dodatkowe – czyli takie, które są niezbędne lub rekomendowane do montażu w domach energooszczędnych. W opisywanym domu jednorodzinnym zamontujemy.

 • System rekuperacji– czyli wentylację mechaniczno-nawiewową z odzyskiwaniem ciepła. Potrafi znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną, a jej montaż w budynku energooszczędnym jest niezbędny ze względu na wymogi prawne. Uśredniony koszt całego systemu (zawierającego certyfikowany rekuperator z wymiennikiem krzyżowym oraz kompletny osprzęt) wynosi 25 000 zł.
 • Ogniwa fotowoltaiczne – w domu energooszczędnym zamontujemy polikrystaliczne ogniwa słoneczne o mocy 3 kWp. W skład całej instalacji wejdzie 12 kolektorów słonecznych, inwerter oraz osprzęt dodatkowy. Ogniwa będą pracowały w systemie on grid. Za dobrą jakościowo, certyfikowaną instalację zapłacimy łącznie ok. 26 500 zł.

Całkowity koszt wykonania instalacji zamknął się w kwocie:

 • Dom tradycyjny – 57 381 zł
 • Dom energooszczędny – 114 581 zł

Ocieplenie budynku

Obliczając koszty, musimy pamiętać o ociepleniu poddasza użytkowego oraz elewacji zewnętrznej. Koszty tego typu prac będą większe niż w przypadku domów tradycyjnych - różnice wynikają z konieczności zastosowania lepszych jakościowo materiałów (np. styropianu o bardzo niskim współczynniku lambda) oraz z zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Skuteczne ocieplenie można wykonać jedynie wtedy, gdy wyeliminuje się wszystkie mostki termiczne. Nawet niewielki mostek może znacznie zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Koszty profesjonalnego ocieplenia kształtują się następująco:

Elewacja zewnętrzna – przyjmujemy, że całkowita jej powierzchnia wynosi 225 m2. Do prac wykorzystamy styropian grafitowy grubości 20 cm, prace wykonamy metodą lekką mokrą, a na elewację nałożymy standardowy tynk akrylowy. Do prac wynajmiemy sprawdzonych fachowców. Całkowity koszt robót powinien zamknąć się w 35 000 zł. W domu tradycyjnym wystarczyłoby zastosowanie styropianu ze średniej półki cenowej i zatrudnienie niedrogiej ekipy. Koszt wyniósłby w tym wypadku ok. 27 000 zł.

Ocieplenie poddasza – całkowita powierzchnia do docieplenia wynosi 126 m2. Do prac w domu energooszczędnym używamy najlepszej jakościowo wełny mineralnej oraz wynajmujemy sprawdzonych fachowców. Koszt nie powinien przekroczyć 18 500 zł. Z kolei cena docieplenia poddasza w domu tradycyjnym (materiały i robocizna ze średniej półki) to wydatek rzędu 11 800 zł.

Sumaryczne ceny ocieplenia wynoszą:

 • Dom tradycyjny –38 800 zł.
 • Dom energooszczędny – 53 500 zł.

Podsumowanie

Chcąc obliczyć różnice w wydatkach na budowę domu tradycyjnego i energooszczędnego, wzięliśmy pod uwagę wszystkie najważniejsze koszty budowlane. Ceny przedstawiały wartości brutto. Łączna kwota wydatków to:

 • Dom energooszczędny – 329 401 zł.
 • Dom tradycyjny – 242 881 zł.

Różnica cenowa pomiędzy budynkami o tych samych rozmiarach jest dość duża i wynosi ponad 86 000 zł. Sama budowa domu i jego ocieplenie nie tworzyły zbyt dużego zróżnicowania kosztów, jednak budynek energooszczędny musi być wyposażony w instalacje dodatkowe, które stanowią dość duży wydatek, a na większość z nich nie przysługuje dofinansowanie ze środków publicznych.

Analizując powyższe kalkulacje, zwróć uwagę na to, że wyliczenia nie zawierają kosztów wykończenia i wyposażenia pomieszczeń. Na tego typu wydatki trzeba będzie przeznaczyć kolejne 100 000 zł.

Decydując się na prefabrykowany dom szkieletowy i rezygnując z kilku elementów technicznych (jak pompa ciepła), można obniżyć koszty budowy do ceny zwykłego budynku murowanego. Domami prefabrykowanymi zajmuje się na polskim rynku kilka firm oferujących konkurencyjne warunki finansowe, nierzadko koszt budowy domu energooszczędnego jest podobny lub nawet niższy niż domu w tradycyjnej technologii. Do tego budowa trwa nie więcej niż 2 miesiące.

d111kvv

Podziel się opinią

Share
d111kvv
d111kvv