Koszt budowy i zastosowanie płaskich dachów

Jeszcze do niedawna płaski dach nie budził najlepszych skojarzeń, dziś jednak coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych budynków i wpisuje się w obecne trendy budowlane. Przyjrzeliśmy się rodzajom stropodachu, sprawdziliśmy jego koszty, możliwości zastosowania oraz najważniejsze wady i zalety.

Koszt budowy i zastosowanie płaskich dachów
Źródło zdjęć: © shutterstock

18.08.2016 12:16

Jeszcze do niedawna płaski dach nie budził najlepszych skojarzeń, dziś jednak coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych budynków i wpisuje się w obecne trendy budowlane. Przyjrzeliśmy się rodzajom stropodachu, sprawdziliśmy jego koszty, możliwości zastosowania oraz najważniejsze wady i zalety.

Popularne rodzaje stropodachów

Za płaski uważamy dach, którego spadek połaci mieści się w zakresie od 5 do 11 stopni. Strop górnej kondygnacji pełni tu jednocześnie funkcję dachu. Dzięki temu wyeliminowane zostają skosy na poddaszu i nie ogranicza się jego powierzchni użytkowej. Każdy dach płaski może zostać wykonany na dwa sposoby, podzielone według specyfiki wentylacji.

Stropodach wentylowany – jak sama nazwa wskazuje, posiada kompletną wentylację. Jego konstrukcja nośna jest zazwyczaj wykonywana z elementów drewnianych. Najczęściej wykorzystuje się tu więzary płatwiowo-kleszczowe, nieco rzadziej prefabrykowane kratownice czy metalowe kształtowniki. Istotną cechą tego typu dachów jest pozostawiona pustka pomiędzy stropem a pokryciem. Owa szczelina pełni funkcję wentylacji i odprowadza wilgoć spod pokrycia.

Dla pełnej skuteczności konieczne jest też wykonanie otworów wentylacyjnych we wszystkich ściankach kolankowych. Najbardziej zalecany jest montaż otworów w odstępach trzymetrowych. Wloty należy dodatkowo zabezpieczyć drobną siatką, która zatrzyma większe owady oraz ptaki. Dobrze rozstawione otwory wentylacyjne będą skutecznie odprowadzały zużyte powietrze z poddasza. Z kolei szczelina pomiędzy stropem a pokryciem zapewni mikrowentylację pod powierzchnią pokrycia dachowego. Warto także pamiętać o montażu izolacji termicznej. Ocieplenie dachu można wykonać przy użyciu styropianu (grubości 12-15 cm), pianki PUR bądź wełny mineralnej.

Stropodach niewentylowany (tzw. pełny) – jego budowa bardziej przypomina taras niż standardowy dach spadowy. Nie znajdziemy tu oddzielnych elementów konstrukcyjnych ani szczeliny pomiędzy pokryciem dachowym a stropem. Niewentylowany dach składa się z płyty nośnej, która przenosi wszystkie obciążenia. Sama płyta jest zbyt równa, by móc stanowić ostateczne wykończenie dachu. Konieczne jest jeszcze stworzenie dodatkowego pochyłu. W tym celu układa się szczelną paroizolację, a następnie wylewa na niej warstwę spadkową w postaci odpowiedniej mieszanki cementowej.

Wskazane jest też dokładne ocieplenie dachu. Wykorzystujemy tu styropian typu dach/podłoga. Jego grubość nie powinna być mniejsza niż 18 cm. Alternatywą jest dobrej jakości wełna mineralna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Więcej na temat materiałów do ocieplenia poddasza przeczytasz tutaj.

Niewentylowany dach płaski jest dość prosty w budowie, jego największą wadą jest jednak brak możliwości odprowadzania wilgoci spod pokrycia. W niektórych wypadkach może się to wiązać z nadmiernym zawilgoceniem przestrzeni i atakami grzybów. Dlatego coraz częściej w konstrukcji tworzy się dodatkowe kanaliki powietrzne biegnące zgodnie ze spadkiem dachu. W dolnej części wykonuje się dodatkowe wloty powietrza. W górnej wystarczy zamontować niewielkie kominki wentylacyjne. Dzięki temu zabezpieczysz płaski dach przed nadmiernym zawilgoceniem.

Najważniejsze zalety i wady stropodachów

Jednym z największych atutów stropodachów jest ich odporność na działanie zmiennych warunków pogodowych. Taki dach nie ulega działaniu silnych podmuchów wiatru. Nie ma też możliwości zerwania jego pokrycia. Co więcej, dolna kondygnacja budynku nie posiada skosów. Tak jak wspomniano, pozwala to na zaoszczędzenie wolnej powierzchni użytkowej. Dobrze wykonana izolacja dachu sprawia, że budynek odznacza się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Jest to poniekąd związane ze zminimalizowaniem powierzchni dachowej. Warto podkreślić, że taki dach może być łatwo użytkowany. Jego atutem pozostaje też możliwość swobodnego montażu, rozmieszczenia i ukierunkowania kolektorów słonecznych.

Plaski dach ma również wady. W naszej strefie klimatycznej największą niedogodnością jest konieczność odśnieżania jego pokrycia. Wilgotny śnieg może być dużym obciążeniem. Co prawda nowoczesne stropodachy są projektowane w taki sposób, by wytrzymywać większy nacisk, ale podczas silnych opadów i tak nie unikniesz regularnego usuwania śniegu.

Budowa stropodachu - koszt

Dach płaski jest dość prosty w budowie, a jego metraż pozostaje mniejszy od powierzchni dachów spadowych. Z reguły przekłada się to na atrakcyjną cenę inwestycji. Koszt dachu płaskiego może być o kilkanaście procent niższy niż w przypadku budowy konstrukcji dwuspadowej. Różnica pomiędzy dachami wielospadowymi mogłaby być jeszcze większa, warto jednak zaznaczyć, że na ostateczną cenę przedsięwzięcia wpływa jakość zastosowanych materiałów i tzw. standard budowy.

Jeszcze do niedawna dach płaski pokrywało się zwykłą papą. Było to stosunkowo tanie rozwiązanie, które miało jeden mankament – konieczność konserwacji. Dlatego współcześnie coraz częściej wykorzystuje się odporniejszą papę asfaltową, modyfikowaną polimerami. Jest to materiał o znacznie lepszych parametrach technicznych. Nie wymaga konserwacji, jednak jest droższy (co przekłada się na zwiększenie kosztów budowy dachu).

Na koszt dachu składa się także budowa płyty żelbetowej bądź deskowania. Trudno jednoznacznie określić koszty tego etapu prac. Wszystko zależy od specyfiki projektowej, powierzchni budynku oraz standardu przeprowadzenia robót. Mimo wszystko standardowy dach będzie nieco tańszy od swojego kilkuspadowego odpowiednika, wykonanego w takim samym standardzie. Sytuacja może się zmienić w przypadku dachów zielonych i stropodachów ze zbiornikami wodnymi (najczęściej z basenami). Koszt ich budowy powinien być obliczany indywidualnie, ale kosztorys takiej budowy z reguły pozostaje dość wysoki.

Aby prawidłowo wykonać dach płaski, należy znaleźć sprawdzoną i doświadczoną firmę budowlaną. W jaki sposób? Najlepiej za pośrednictwem usługi Szukaj Wykonawcy. Sprawdzone firmy budowlane same zgłoszą się do ciebie z ofertami.

Gdzie można stosować dach płaski?

Dach płaski spotyka się przeważnie na budynkach użyteczności publicznej w zabudowie wielorodzinnej oraz na obiektach przemysłowych i budynkach gospodarczych. Nowoczesne technologie budowlane poszerzają możliwości takiej zabudowy dachowej. Obecnie jest on również coraz częściej wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym. Przemawia za tym nowoczesny wygląd bryły budynku, oszczędność miejsca na piętrze oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. Płaski dach coraz częściej znajduje się w projektach domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Niski koszt budowy jedynie zwiększa jego możliwości wykorzystania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zielony dach. Można go zaliczyć jako powierzchnię biologicznie czynną. Jest to szczególnie przydatne na działkach o niewielkim metrażu. Przypomnijmy, że minimalna powierzchnia biologicznie czynna na działce budowlanej musi wynosić 25 proc. (chyba że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje inną wartość).

Koszt porośniętego roślinnością dachu płaskiego może być dość wysoki. Najwięcej płaci się za wykonanie drenażu, usypanie ziemi i zagospodarowanie dachu roślinnością. Mimo wszystko jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów budujących się w centrach większych miast. Budynki z zielonym dachem wyróżniają się na tle miejskiej zabudowy i zapewniają wysoki komfort użytkowy. Mimo tego dach plaski nie cieszy się na razie zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Polacy nadal podchodzą do niego z pewną rezerwą i nieufnością. W polskich domach jednorodzinnych nadal dominują dachy kilkuspadowe. Nic nie wskazuje na to, by upodobania inwestorów miały się radykalnie zmienić.

Jeśli rozpoczynasz budowę lub remont dachu i szukasz wykonawcy, to złóż zapytanie ofertowe, a firmy gotowe do budowy w twoim rejonie skontaktują się z tobą i przedstawią oferty.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)