Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
ogród
22-06-2017 13:43

Koszenie trawy, cóż to za przyjemność!

Prace ogrodowe z koszeniem trawników na czele, lądują często w pierwszej piątce najbardziej uciążliwych obowiązków. Dzieje się tak na ogół, ponieważ urządzenia, które mają nam w tej pracy pomagać albo się do niej absolutnie nie nadają, albo ich jakość i funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Producent traktorów ogrodowych Husquarna postanowił podnieść rękawicę i ułatwić nam nieco pracę z zielenią.

Koszenie trawy, cóż to za przyjemność!Źródło: Husqvarna
dotnbzv
dotnbzv

Sprzęt do zadań specjalnych

Szwedzki producent zapobiegawczo wyposażył swoje traktorki w szeroką gamę urządzeń ułatwiających opiekę nad ogrodem, a także uzbroił je w funkcję wyboru sposobu cięcia, żeby było ono tak samo łatwe, niezależnie od pory roku czy rodzaju podłoża.

Husqvarna stawia na wielozadaniowość. Przedstawiciele firmy podkreślają, że chcą, by użytkownik miał absolutną kontrolę nad sprzętem. Dlatego proponowane przez firmę traktory ogrodowe obsługuje się wyłącznie za pomocą pedałów, co daje możliwość prowadzenia ich obiema rękami. To proste rozwiązanie zwiększa precyzję koszenia nawet w warunkach, które są dalekie od ideału pola golfowego.

Kierunek jazdy oraz jej prędkość regulowane są za pomocą sterowanej pedałami przekładni hydrostatycznej: jeden pedał służy do jazdy do tyłu, drugi natomiast do przodu. Jest to dziecinne proste. Sprzęt wyposażony w takie rozwiązanie, choć zapewne niezwykle funkcjonalny, zbliża się do statusu zabawki dla dużych chłopców. Ale przecież o to chodziło – prace ogrodowe miały raz na zawsze opuścić swoją strefę dyskomfortu i stać się jedną z przyjemności.

W myśl tej zasady, producenci oferują klientowi System SmartSwitch, który zapewnia komfort pracy bez użycia kluczyka. Wsiadasz na maszynę, naciskasz jeden guzik i w drogę! Kontrolka pojazdu jest podświetlona diodami LED i w czasie rzeczywistym informuje użytkownika o stanie akumulatora, hamulca postojowego, reflektorów oraz urządzenia tnącego.

dotnbzv

Pozostając na moment przy prowadzeniu maszyny, warto pochylić się nad zastosowaną w traktorkach Husqvarny technologią U-Cut™. Pod tym kryptonimem kryje się kolejne udogodnienie, które – żeby nie brnąć zbyt głęboko w szczegóły techniczne – ma zwiększać precyzję manewrowania, co z kolei powinno pomóc w docieraniu w trudniej dostępne miejsca oraz dokaszaniu przestrzeni znajdujących się bezpośrednio przy krzewach, drzewach czy rabatach kwiatowych.

Producent traktorów zapewnia, że dzięki temu praca staje się bardziej wydajna, a promień niedociętej trawy jest mniejszy. Traktory Husqvarny są wyjątkowo liberalne, jeśli chodzi o rodzaj trawnika, który ma zostać skoszony. Producenci dają do wyboru trzy zróżnicowane systemy cięcia. W ich zakres wchodzi mulczowanie, w trakcie którego rozdrobniona trawa pozostaje na trawniku, zbieranie albo wyrzut. Wszystko zgodnie z naszymi preferencjami oraz warunkami panującymi w ogrodzie.

Na trawie nie kończy się jednak zakres działania traktorów. Urządzenie sprawdza się doskonale przy pracy z drzewami i krzewami. Efektem ma być w pełni docięty i dokoszony, estetyczny ogród. Tylko czynnik ludzki może sprawić, że coś pójdzie wbrew założeniom. Wspomniana wcześniej uniwersalność traktorów Husqvarny, która ma umożliwić im taką samą pracę niezależnie od pór roku, czy panujących warunków, związana jest z dosyć bogatym wyborem wyposażenia dostępnego dla konkretnych modeli. Do każdego z pojazdów przyczepić można lemiesz, szczotki, przyczepkę i inne dostępne urządzenia.

– Poszukiwałem wydajnego traktora do trawników, który z łatwością dostosuje się do zmiennego terenu, a przy okazji zaoferuje mi szeroki wybór dodatkowego osprzętu – mówi pan Marek, właściciel gospodarstwa agroturystycznego. – Znajomy polecił mi Husqvarnę, która, jak się okazało, dobrze sprawdziła się na moim, wymagającym, terenie. Chwalę sobie precyzję urządzenia, jego komfortową, bezprzyciskową obsługę, a także dotykowe odpalanie i wygaszanie. Mam nadzieję, że ten sprzęt będzie mi służył dłużej niż poprzedni.

dotnbzv

Łatwa konserwacja

Utrzymywanie traktorów ogrodowych Husqvarny w dobrym stanie nie powinno przysparzać użytkownikom większych problemów. Jak wiadomo, porządnie naostrzone noże to lepszy stan trawnika, a pięknie przycięty trawnik to duma każdego właściciela domu. Dzięki stosunkowo prostemu demontażowi ostrzy tnących (system RapidReplace™), każdy właściciel kosiarki powinien być w stanie zdemontować je i na powrót zamontować bez potrzeby sięgania po dodatkowe narzędzia.

Dzięki temu konserwacja nie pochłania zbyt wiele czasu, a nade wszystko jest bezpieczna. Części tnące traktora zostały dodatkowo wzmocnione i polakierowane proszkowo, co daje realne szanse, że ich trwałość będzie większa, a korozja nie dopadnie ich zbyt szybko. Do lepszej wytrzymałości noży przyczynia się również stalowa rura, którą sprytnie umieszczono na krawędzi urządzenia.

Krótki przegląd

Wśród modeli proponowanych przez producenta znajduja się m.in. serie 100, 200 oraz 300. Pierwsze z udostępnionych urządzeń to stosunkowo niewielka maszyna. Jej odbiorcą będzie zapewne właściciel domu jednorodzinnego, który rozgląda się za prostą w obsłudze kosiarką samojezdną.

dotnbzv

Jeżeli chodzi o okazjonalny rajd po średniej wielkości ogródku, ten model może okazać się bardzo dobrym wyborem. Seria 200 to urządzenia o większej wydajności z wbudowanym koszem. Traktorek ten zaprojektowany został z myślą o właścicielach domów z większymi ogrodami, bądź posiadaczach rozległych terenów. Zwrotność tych modeli jest bardzo dobra, zatem koszenie terenu o zróżnicowanej strukturze nie powinno nikomu spędzać snu z powiek.

Trzecia zaproponowana przez producenta seria, czyli numer 300, przeznaczona jest dla posiadaczy naprawdę dużych przestrzeni, które wymagają wytrzymałych i prostych w obsłudze traktorów o jeszcze większej wydajności. Modele z tego segmentu przystosowane są do częstszej eksploatacji przez cały rok na każdym rodzaju podłoża.

Husqvarna daje zatem realne szanse, że tym razem pan Marek dokonał dobrego wyboru i urządzenie posłuży mu dłużej niż jego poprzedni traktor ogrodowy. Jest jeszcze jedna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku prezentowanych kosiarek — ich design. Traktory ogrodowe Husqvarny są po prostu ładne. Tak samo, jak ładny powinien być twój ogród.

dotnbzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dotnbzv