Trwa ładowanie...

Kostka brukowa w ogrodzie. Co mamy do wyboru?

Nie tylko podnosi walory aranżacyjne, lecz także wyróżnia się niezwykłą trwałością. Sprawdź, jakie rodzaje kostki brukowe nadają się do ogrodu. Radzimy też, jak wszystko zaplanować od strony technicznej.

Kostka brukowa w ogrodzie. Co mamy do wyboru?Źródło: Shutterstock.com
d5itfs6
d5itfs6

Kostka brukowa słynie ze swojej trwałości – to wybór na długie lata. Wykonywana jest z betonu albo kamienia. Wyróżnia się odpornością na ścieranie, niestraszne jej także działanie zmiennych czynników pogodowych, w tym silnego mrozu. Zapewnia przy tym duże możliwości aranżacyjne. Dostępna jest w licznych kolorach i formach: od prostokątów i kwadratów przez inne figury geometryczne aż po formy obłe i zaokrąglone. Zestawiając ze sobą kostkę brukową w różnych formach i wybarwieniach, możemy stworzyć intrygujące aranżacje ogrodowe.
Warto również pamiętać, że kostka brukowa dobrze odprowadza wodę. Wszystko to dzięki szczelinom pomiędzy poszczególnymi elementami. Bardzo ważna jest także prawidłowa impregnacja kostek brukowych. Unikniemy dzięki temu osadzających się na niej mchów, porostów czy nalotów.

Wymiary kostki brukowej

Standardowa grubość kostki brukowej zamyka się w przedziale od 4 do 10 cm. Jeśli chodzi o długość i szerokość, możliwości jest znacznie więcej. Najdrobniejsze kostki brukowe to boki o długości 6-10 cm. Dostępne są też znacznie większe formaty – nawet 40 cm. Te ostatnie świetnie sprawdzają się w ogrodzie i otoczeniu domu w stylu nowoczesnym.

Różne kolory do wyboru

Choć kostkę brukową zwykle kojarzymy z barwą betonu, w ofercie producentów znajduje się wiele intrygujących kolorów. Biel, szarość czy czerń to doskonały wybór do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. Ale oprócz tych uniwersalnych barw znajdziemy też czerwień, odcień piaskowy, fiolet, zieleń czy błękit. Ponadto kostki brukowe mogą być pokrywane eleganckim kruszywem. Na niektórych modelach odciska się nawet dekoracyjne faktury.

Styl klasyczny czy nowoczesny?

Drobna kostka brukowa świetnie sprawdza się w ogrodzie w stylu klasycznym i rustykalnym. Mile widziane są zaokrąglone formy, dzięki którym fantazyjnie ułożymy ścieżki i wyróżnimy poszczególne fragmenty ogrodu. Kostka brukowa pozwala formować miękkie krawędzie, które zamykają ścieżki ogrodowe, a także obrzeża rabatek czy półokrągłe schodki. Warto łączyć ze sobą kostki brukowe o różnych kolorach. Równie istotne jest otoczenie. Można śmiało iść w stronę stylistyki angielskiej – z bogactwem roślin, meblami ogrodowymi i dekoracjami z kutego metalu oraz ozdobnymi osłonkami na doniczki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z kolei aranżacja ogrodu w stylu nowoczesnym to miejsce na większe formaty kostki brukowej oraz ostre krawędzie i geometryczne formaty. Bardzo ważny jest porządek i ład aranżacyjny. O ile w stylu klasycznym dobrze się sprawdza asymetryczna swoboda, o tyle w nowoczesnym stawiamy na regularność, powtarzalność form oraz wrażenie dużej przestrzeni.

decoria.pl
Źródło: decoria.pl

Dlatego ścieżki wyłożone kostką brukową muszą być spójnie zaplanowane wraz z otaczającą je roślinnością. Dobry przykład stanowią proste ciągi komunikacyjne, wzdłuż których rosną symetryczne iglaki. Aby podkreślić nowoczesny rys aranżacji ogrodowej, wybierzmy kostki brukowe czarne, szare lub białe. Kostki w wersji połyskującej podkreślą wrażenie otwartej, uporządkowanej przestrzeni, ponieważ dobrze odbijają światło.

Prawidłowe ułożenie

Aby nawierzchnia wyłożona kostką brukową była solidna i stabilna, należy zadbać o odpowiednią podbudowę. Najlepiej, jeśli składa się ona z trzech warstw. Na spodzie powinien się znaleźć drenaż o grubości minimum 15 cm (sporo zależy od rodzaju gleby). Można go wykonać z gruzu albo tłuczenia. Warstwa środkowa o grubości ok. 10-15 cm ma zaś funkcję wyrównującą. Wykorzystuje się do tego najczęściej piasek. Na samej górze, czyli tuż pod kostką brukową, przygotowuje się warstwę utrzymującą – to zwykle mieszanka betonu i piasku o grubości 3-4 cm. Solidna podbudowa chroni kostki brukowe przed przemieszczaniem się, co mogłoby się zdarzać np. podczas silnych mrozów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ścieżka wyłożona kostką brukową powinna znajdować się nieco wyżej niż poziom trawnika (ok. 2-3 cm). Jeśli stosujemy obrzeża, one z kolei muszą być niżej niż kostka – również o ok. 2-3 cm. To ważne dlatego, żeby nie blokować wody spływającej z kostki podczas opadów.

Triki optyczne do ogrodu

Za pomocą kostki brukowej można łatwo poprawić proporcje przestrzenne. Na przykład jeśli działka jest zbyt wąska, warto układać prostopadle kostkę w formie prostokątów. W ten sposób poszerzymy optycznie ścieżki. Można również prostopadle układać fragmenty nawierzchni w kontrastowym kolorze.
Jeśli zaś chcemy optycznie wydłużyć ścieżki czy podjazd, układajmy długie, prostokątne kostki wzdłuż nich. Za pomocą różnych kolorów kostek można też odróżnić nawierzchnie o różnym przeznaczeniu, np. ścieżki ogrodowe i podjazd do garażu.

d5itfs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5itfs6