Trwa ładowanie...

Kosiarka akumulatorowa do małych i dużych trawników – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Idealnie przystrzyżony trawnik wcale nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Podstawą jest znalezienie takiego sprzętu, który nie będzie sprawiał problemów podczas częstego koszenia trawy. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się kosiarki akumulatorowe. Możemy zapomnieć o kablu plączącym się pod nogami czy niezbyt ekologicznym paliwie. Oto urządzenia, które swoją efektywnością nie odbiegają od wariantów spalinowych. Czy wiesz jednak, na co warto zwrócić uwagę, jeżeli chcesz zakupić właśnie model z akumulatorem?

Materiał sponsorowany przez Karcher
 Źródło: materiały partnera
d1hosty
d1hosty

Jak działa kosiarka akumulatorowa?

Kosiarki mogą występować w różnych wariantach. Niektóre z nich mają napęd spalinowy, a inne elektryczny. W przypadku tych drugich, nie zawsze konieczne jest stałe podłączenie do sieci. Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z modeli, które zostały wyposażone w akumulatory. Jest to wyjście idealne dla tych użytkowników, którzy mają do skoszenia niewielki obszar trawnika bądź też narzekają na utrudniony dostęp do gniazdka z prądem.

Ale jak właściwie działa kosiarka akumulatorowa? Jak zostało już wspomniane, jest to typ urządzenia, które wykorzystuje energię elektryczną. Sprzęt jest wyposażony w autonomiczne zasilanie w formie akumulatora. Co jest natomiast szczególnie ważne – tego rodzaju kosiarka nie potrzebuje paliwa, przez co nie produkuje dodatkowych zanieczyszczeń powietrza. Można nawet powiedzieć, że jest to lepsza alternatywa, znacznie bardziej ekologiczna.

Czym wyróżnia się kosiarka akumulatorowa na tle innych urządzeń?

To, co szczególnie należy podkreślić – kosiarka akumulatorowa nie potrzebuje stałego dostępu do sieci. Jej główną zaletą jest możliwość naładowania akumulatora i pracy na urządzeniu, które nie korzysta podpiętego do gniazda kabla. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy na naszej działce występuje utrudniony dostęp do sieci. Zdarza się, że gniazdko zlokalizowane w takim miejscu, że podpięcie sprzętu staje się wręcz niemożliwe. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie kosiarka akumulatorowa!

Kosiarka akumulatorowa – zalety urządzenia

Kosiarki akumulatorowe nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością i nie brakuje osób chwalących sobie ten zakup. Na samym początku warto jeszcze podkreślić, że budowa tego sprzętu jest zbliżona do wariantów elektrycznych wyposażonych w kabel. W tym przypadku został on jednak zamieniony na wydajny akumulator. Niewątpliwie jest to zaleta, na którą zwrócą uwagę osoby ceniące sobie wykonywanie prac ogrodowych bez większych ograniczeń. Jakich jeszcze zalet możemy się spodziewać?

d1hosty

Wreszcie pozbywamy się ograniczenia w postaci kabla. Nie tylko nie plączę się on pod nogami, ale jednocześnie nie niszczy też cennej dla nas roślinności. W końcu komu nie zdarzyła się sytuacja, w której to kabel zahaczył o krzew czy sadzonkę, powodując tym samym ich mniejsze lub większe uszkodzenia. A można tego uniknąć!

Rozwijanie i zwijanie kabla również bywa czasochłonne i męczące – jeżeli chcemy doprowadzić do porządku niewielki fragment trawnika, szybko poczujemy się zniechęceni i zrezygnujemy z użycia kosiarki. Brak kabla sprawia, że sprzęt jest gotowy do pracy praktycznie od zaraz! Dodatkowo jego użytkowanie powinno sprawić nam żadnego kłopotu. Obsługa jest bardzo prosta i przyjemna.

Nie musimy też martwić się o to, że kabel będzie zbyt krótki, przez co nie uda nam się dotrzeć do każdego zakątka ogrodu. Zamiast więc martwić się o tak kluczowy aspekt, lepiej nie ograniczać zasięgu swojej pracy. Tutaj nie mamy już ograniczeń, ponieważ wystarczy jedynie naładować akumulator i zacząć działać. Bez przeszkód skosimy trawę pomiędzy drzewami czy krzewami. Dotrzemy praktycznie wszędzie! Główne cechy mechanizmu działającego z pomocą akumulatora to między innymi wyjątkowa precyzja. Źdźbła są niezwykle równo przystrzyżone.

Wysokiej jakości kosiarki akumulatorowe posiadają wiele udogodnień i ciekawych funkcji. Na uwagę zasługuje m.in. system mulczowania, który pozwala na precyzyjne koszenie (także przy krawędziach trawnika). Tymczasem centralna regulacja wysokości to jedna z funkcji, w przypadku której nie jest wymagane obniżania noża bądź kółek.

d1hosty

Czy to wszystkie zalety? Oczywiście, że nie! Jeżeli zależy nam na aspektach związanych z ekologią, to ważną zaletą będzie brak emisji szkodliwych spalin. W ten sposób dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale troszczymy się również o naszych sąsiadów czy po prostu o środowisko.

Na sam koniec warto też wspomnieć o tym, że warianty akumulatorowe są zdecydowanie tańsze w eksploatacji, a kto z nas nie lubi oszczędzać? Oczywiście nie obędzie się bez dodatkowych kosztów, ale z racji tego, że nie korzystamy z paliwa – częsta konserwacja nie jest po prostu potrzebna.

Kosiarka akumulatorowa – wady urządzenia

Jeżeli chodzi natomiast o wady kosiarek akumulatorowych, to nie ma ich zbyt wiele. Tak naprawdę są to po prostu takie cechy urządzenia, które przez niektórych użytkowników mogą zostać uznane za te, które nie zachęcają do zakupu. Dla innych konsumentów nie będą jednak kluczowe i nie wpłyną na ostateczną decyzję.

d1hosty

Przykładem może być wspomniany już czas pracy sprzętu. Co jeśli nie uda nam się skosić całej powierzchni na jednym ładowaniu? W momencie, gdy nie posiadamy drugiego akumulatora, dokończenie prac ogrodowych okazuje się nieco problematyczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model kosiarki pozwoli nam na komfortowe koszenie bez konieczności przerywania tej czynności. Po prostu zwróćmy uwagę na ten parametr podczas zakupów.

Niekiedy za wadę uznawana jest też waga kosiarki akumulatorowej. Lekkie urządzenia uznawane są przecież za te, którymi łatwiej się manewruje i nie ma co do tego wątpliwości. Pamiętajmy jednak o tym, że przy projektowaniu takich sprzętów, zwraca się uwagę również na to, aby ich użytkowanie wciąż było proste i komfortowe. Dlatego dodatek w postaci akumulatora nie zawsze oznacza, że jest to urządzenie znacznie cięższe od innych, dostępnych modeli (na przykład tych zasilanych kablem).

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu urządzenia?

Wybór odpowiedniego sprzętu, który pomoże nam zadbać o dostępny kawałek zieleni może być skomplikowany – ale tylko wtedy, gdy nie wiemy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Nie da się ukryć, że potrzeby użytkowników są różne, dlatego też każdy konsument uzna za istotne nieco inne cechy kosiarki. Które z nich są jednak na tyle ważne, że powinny wpłynąć na decyzję podejmowaną przy zakupie urządzenia? Istotne parametry to między innymi:

  • Czas pracy urządzenia, który zależny jest od pojemnością baterii. Będzie to szczególnie istotne, jeżeli nasz trawnik jest nieco większy, a my potrzebujemy więcej czasu na jego poprawne skoszenie.
  • Czas ładowania kosiarki – dla wielu osób jest to szczególnie ważny aspekt, a zwłaszcza, jeżeli z urządzenia nie korzystamy jedynie w ogródku przy naszym domu, tylko przykładowo na działce, gdzie nie zawsze spędzamy długie godziny.
  • Moc silnika, która wpływa na wydajną pracę urządzenia, a także możliwość działania w przypadku nieco trudniejszych warunków.Waga urządzenia – im kosiarka jest lżejsza, tym łatwiej jest nam manewrować sprzętem i docierać w trudno dostępne miejsca.
  • Obecność akumulatora i ładowarki. Są osoby, które wolą kupić urządzenie, które nie posiada w zestawie wspomnianych wyżej akcesoriów. Cena jest wtedy znacznie korzystniejsza.
  • Dodatkowe akumulatory, które mogą być dołączone do zestawu. Czemu mogą służyć? Gdy jeden akumulator jest w użyciu, drugi może być w tym czasie ładowany.
  • Możliwość podłączenia do stałego źródła prądu. W niektórych modelach kosiarek spotykamy się możliwością korzystania nie tylko z dostępnego akumulatora, ale także kabla. W takim przypadku samodzielnie wybieramy, który sposób użytkowania sprzętu jest dla nas wygodniejszy.
d1hosty

Jak widać, istotnych dla konsumentów czynników jest wiele. Przed zakupem warto zrobić listę tych parametrów, które sprawią, że korzystanie z kosiarki stanie się czystą przyjemnością! Wpływ na ostateczną decyzję powinno mieć również miejsce, w jakim chcemy użytkować sprzęt oraz to, jak chcemy go przechowywać. Upewnijmy się, że jeżeli kosiarka będzie często przewożona (na przykład z domu na działkę), to jej wymiary powinny odpowiadać rozmiarowi naszego bagażnika.

Są również osoby, które zwrócą uwagę na czytelność wyświetlacza wskazującego poziom naładowania baterii. Dobrze, aby dane były widoczne także w pełnym słońcu (w końcu korzystamy ze sprzętu na zewnątrz).

Co jeszcze warto wiedzieć o kosiarkach akumulatorowych?

Warto pamiętać o tym, że użytkowany na przestrzeni lat akumulator może stracić swoje początkowe właściwości. Mówi się, że jest to jedna z tych części, którą wymieniamy mniej więcej co 5 lat. Jeżeli natomiast będziemy dbać o naszą kosiarkę i kierować się zaleceniami producenta, to czas ten zapewne się wydłuży. Chociaż taki zakup to dodatkowe koszta, jakie musimy ponieść, to wciąż jest to dla nas dobra i opłacalna inwestycja. Po tylu latach zauważalny bywa przede wszystkim spadek wydajności urządzenia, który przestanie być problemem po wymianie akumulatora.

d1hosty

Istnieją też pewne czynniki, które znacząco wpływają na szybsze eksploatowanie tej części. Na co w szczególności powinniśmy uważać? Należy wystrzegać się niewłaściwego przechowywania sprzętu, a zwłaszcza w okresie, gdy nie jest on użytkowany. Tutaj dobrze jest kierować się wspomnianymi już zaleceniami producenta. Nie poleca się również korzystania z kosiarki w momencie, gdy bateria nie została w pełni doładowana. Wszystko to niekorzystnie wpływa na stan sprzętu.

A co z baterią? W okresie zimowym należy ją rozłączyć. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której to zostanie uszkodzona poprzez kontakt z niską temperaturą. Co więcej, aby nie utraciła swoich właściwości, użytkownik powinien przechowywać ją w zacienionym i suchym miejscu (zalecana jest temperatura pokojowa).

Nie każdy użytkownik pamięta też o tym, aby wraz z nowym sezonem sprawdzić, czy kosiarka działa dokładnie tak, jak powinna. Upewnijmy się, że nie została uszkodzona oraz że nie jest konieczna wymiana poszczególnych części. W ten sposób dbamy przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

d1hosty

Kosiarka akumulatorowa do małych i dużych trawników

Warto poruszyć również kwestię doboru urządzenia wedle wielkości trawnika, jaki chcemy utrzymać w idealnym stanie poprzez jego regularne koszenie. Jak dobrze wiemy – ogródki bywają mniejsze lub większe, a każda przestrzeń domaga się odrobiny uwagi i zadbania o jej wygląd. Jeżeli mamy zamiar kosić powierzchnię nie większą niż 300 m2, w takim przypadku idealna będzie kosiarka z akumulatorem 2,5 Ah. Co jednak w przypadku, gdy nasze podwórko jest większe? Tutaj należy szukać urządzenia z wydajniejszą baterią, czyli na przykład 5 Ah.

Wybierz kosiarkę skrojoną na miarę Twoich potrzeb!

Dobrze, aby zakup nowej kosiarki był przemyślany. Wybierzmy taki sprzęt, który będzie przede wszystkim prosty w obsłudze, a dostępne funkcje pozostaną intuicyjne. Zwróćmy uwagę na to, jak duży jest obszar przeznaczony do koszenia oraz czy mamy odpowiednio dużo miejsca na właściwe przechowywanie urządzenia.

Pojemność baterii, moc akumulatora, dodatkowe wyposażenie, czas ładowania – to tylko niektóre z parametrów oraz czynników, które mogą mieć dla nas znaczenie. Zawsze starajmy się wybierać sprawdzone i polecane sprzęty, które cieszą się renomą i zaufaniem klientów. W końcu prace w ogrodzie mogą być dla nas nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością, która niesie za sobą możliwość podziwiania pięknego, zadbanego trawnika!

Materiał sponsorowany przez Karcher
d1hosty
d1hosty