Trwa ładowanie...
ycipk-l4gd96

Kosa czy podkaszarka? Jak wybrać sprzęt do ogrodu

Pielęgnacja działki to zadanie, z którym nie poradzisz sobie wyłącznie z pomocą kosiarki do trawy. Trawnik przy ogrodzeniu, rabacie lub klombie wymaga specjalnego sprzętu do trudno dostępnych miejsc. Dlatego warto mieć ze sobą kosę lub podkaszarkę spalinową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podkaszarka poradzi sobie z trudnymi miejscami
Podkaszarka poradzi sobie z trudnymi miejscami (Shutterstock.com)
ycipk-l4gd96

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych w codziennych pracach podkaszarek i kos, a także kilka wyznaczników, którymi warto kierować się przed zakupem.

Podkaszarka to urządzenie przeznaczone do mniejszych powierzchni, głównie miejsc w rogach lub wzdłuż ogrodzenia. Tego typu modele wyposażone są w żyłkę o różnych przekrojach (w kształcie kwadratu lub pięciokąta) i ostrych krawędziach. Może być wyposażona w akumulator lub zasilana przy pomocy kabla. To pierwsze rozwiązanie jest oczywiście bardziej wygodne, choć należy pamiętać o regularnym ładowaniu sprzętu.

ycipk-l4gd96

Kosa spalinowa to z kolei sprzęt przeznaczony do dużych powierzchni, poradzi sobie zarówno z trawą, jak i innymi roślinami. Urządzenia mogą być wyposażone w żyłkę lub tarczę z kilkoma zębami. Od ich ilości zależy, na jakim podłożu możesz pracować. Mniejsza ilość ostrzy skosi trawę i drobne krzewy, większa nadaje się na różnego rodzaju chaszcze, a nawet młode drzewka. Kosy są łatwe w transporcie i nie wymagają podłączenia do prądu, dlatego docenią je osoby, które pracują z dala od domu, na przykład na działce letniskowej.

Idealnie skoszony trawnik WP.PL
Podziel się

Najważniejsze parametry kos i podkaszarek:

ycipk-l4gd96

*Moc *– nawet najbardziej wytrzymałe urządzenie nie będzie pracować przez kilka godzin bez odpoczynku. Jeśli twoja posesja jest bardzo duża i obfituje w trudne do podkoszenia miejsca, lepiej zaopatrzyć się w sprzęt o dużej mocy. Z drugiej strony tańsze urządzenia sprawdzą się w niewielkich ogródkach, które nie wymagają wiele pracy. Do posesji o wielkości do 100 m kw. wystarczy podkaszarka o mocy około 500 W.

Pojemność zbiornika i wydajność akumulatora – podobnie jak w przypadku mocy, tu przede wszystkim należy kierować się wielkością działki. Mniejszy sprzęt, przeznaczony do niewielkich trawników może wymagać kilkukrotnego napełniania, ale z drugiej strony jest o wiele lżejszy niż pozostałe modele.

Kosiarka o dużej średnicy może być niewygodna Fotolia
Podziel się
ycipk-l4gd96

*Waga *– Kosy spalinowe są o wiele cięższe niż podkaszarki, głównie ze względu na dodatkowy zbiornik i większy silnik. Kupując tego typu sprzęt trzeba więc mieć na uwadze własne możliwości i wygodę. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, lepiej będzie przerzucić się na tradycyjną kosiarkę.

Średnica cięcia – parametr istotny głównie dla profesjonalnych kos przeznaczonych do dużych powierzchni. Od niej zależy czas, który poświęcisz na skoszenie trawy na całym podwórku. Średnica cięcia około 40 cm dorównuje najpopularniejszym kosiarkom i z powodzeniem starczy do działek o wielkości około 1000 m kw. Manewrowanie kosą jest przy tym o wiele łatwiejsze niż w przypadku sprzętu na kółkach.

ycipk-l4gd96

Dodatkowe udogodnienia – Każda dobra podkaszarka lub kosa powinna mieć możliwość regulowania długości uchwytu tak, by dostosować go do wzrostu osoby ją obsługującej. Cięższe kosy mają również w zestawie pasy mocujące, które sprawią, że praca będzie znacznie wygodniejsza. Wiele zestawów oferuje również dodatkowe głowice żyłkowe i tarcze tnące, a także gogle i nauszniki wygłuszające.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-l4gd96

ycipk-l4gd96
ycipk-l4gd96