Trwa ładowanie...

Kosa czy podkaszarka? Jak wybrać sprzęt do ogrodu

Pielęgnacja działki to zadanie, z którym nie poradzisz sobie wyłącznie z pomocą kosiarki do trawy. Trawnik przy ogrodzeniu, rabacie lub klombie wymaga specjalnego sprzętu do trudno dostępnych miejsc. Dlatego warto mieć ze sobą kosę lub podkaszarkę spalinową.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kosa czy podkaszarka? Jak wybrać sprzęt do ogroduŹródło: Shutterstock.com
d3zopl5
d3zopl5

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych w codziennych pracach podkaszarek i kos, a także kilka wyznaczników, którymi warto kierować się przed zakupem.

Podkaszarka to urządzenie przeznaczone do mniejszych powierzchni, głównie miejsc w rogach lub wzdłuż ogrodzenia. Tego typu modele wyposażone są w żyłkę o różnych przekrojach (w kształcie kwadratu lub pięciokąta) i ostrych krawędziach. Może być wyposażona w akumulator lub zasilana przy pomocy kabla. To pierwsze rozwiązanie jest oczywiście bardziej wygodne, choć należy pamiętać o regularnym ładowaniu sprzętu.

Kosa spalinowa to z kolei sprzęt przeznaczony do dużych powierzchni, poradzi sobie zarówno z trawą, jak i innymi roślinami. Urządzenia mogą być wyposażone w żyłkę lub tarczę z kilkoma zębami. Od ich ilości zależy, na jakim podłożu możesz pracować. Mniejsza ilość ostrzy skosi trawę i drobne krzewy, większa nadaje się na różnego rodzaju chaszcze, a nawet młode drzewka. Kosy są łatwe w transporcie i nie wymagają podłączenia do prądu, dlatego docenią je osoby, które pracują z dala od domu, na przykład na działce letniskowej.

Idealnie skoszony trawnik WP.PL
Idealnie skoszony trawnik Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Najważniejsze parametry kos i podkaszarek:

*Moc *– nawet najbardziej wytrzymałe urządzenie nie będzie pracować przez kilka godzin bez odpoczynku. Jeśli twoja posesja jest bardzo duża i obfituje w trudne do podkoszenia miejsca, lepiej zaopatrzyć się w sprzęt o dużej mocy. Z drugiej strony tańsze urządzenia sprawdzą się w niewielkich ogródkach, które nie wymagają wiele pracy. Do posesji o wielkości do 100 m kw. wystarczy podkaszarka o mocy około 500 W.

Pojemność zbiornika i wydajność akumulatora – podobnie jak w przypadku mocy, tu przede wszystkim należy kierować się wielkością działki. Mniejszy sprzęt, przeznaczony do niewielkich trawników może wymagać kilkukrotnego napełniania, ale z drugiej strony jest o wiele lżejszy niż pozostałe modele.

Kosiarka o dużej średnicy może być niewygodna Fotolia
Kosiarka o dużej średnicy może być niewygodna Źródło: Fotolia, fot: Mariusz Blach

*Waga *– Kosy spalinowe są o wiele cięższe niż podkaszarki, głównie ze względu na dodatkowy zbiornik i większy silnik. Kupując tego typu sprzęt trzeba więc mieć na uwadze własne możliwości i wygodę. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, lepiej będzie przerzucić się na tradycyjną kosiarkę.

Średnica cięcia – parametr istotny głównie dla profesjonalnych kos przeznaczonych do dużych powierzchni. Od niej zależy czas, który poświęcisz na skoszenie trawy na całym podwórku. Średnica cięcia około 40 cm dorównuje najpopularniejszym kosiarkom i z powodzeniem starczy do działek o wielkości około 1000 m kw. Manewrowanie kosą jest przy tym o wiele łatwiejsze niż w przypadku sprzętu na kółkach.

Dodatkowe udogodnienia – Każda dobra podkaszarka lub kosa powinna mieć możliwość regulowania długości uchwytu tak, by dostosować go do wzrostu osoby ją obsługującej. Cięższe kosy mają również w zestawie pasy mocujące, które sprawią, że praca będzie znacznie wygodniejsza. Wiele zestawów oferuje również dodatkowe głowice żyłkowe i tarcze tnące, a także gogle i nauszniki wygłuszające.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3zopl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zopl5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj