Kontener all inclusive, czyli nowoczesna architektura ekologiczna

Projekty mieszkań wykorzystujące za podstawę konstrukcji kontener, mają już swoją historię. Nadal inspirują one jednak konstruktorów, którzy wznoszą z nich coraz bardziej niezwykłe domy będące świadectwem nowoczesnej architektury.

Kontener all inclusive, czyli nowoczesna architektura ekologiczna

Projekty mieszkań wykorzystujące za podstawę konstrukcji kontener, mają już swoją historię. Nadal inspirują one jednak konstruktorów, którzy wznoszą z nich coraz bardziej niezwykłe domy będące świadectwem nowoczesnej architektury.
Nowoczesna, industrialna estetyka stalowych prostopadłościanów kusi projektantów do podejmowania coraz to nowszych wyzwań z ich zastosowaniem. Niepotrzebne, używane latami kontenery nadal charakteryzuje duża trwałość. Dobrze wpisują się one w nurt domów prefabrykowanych oraz poszukiwanie ekologicznych rozwiązań mieszkaniowych. I to nie zawsze tanich. Mieszkać w kontenerze w myśl nowoczesnej architektury oznacza coraz częściej bycie kimś ponadprzeciętnym. Czy taki pomysł na dom budzi także twój entuzjazm?

1 / 6

Moda na mieszkania w kontenerze: amerykańska rezydencja

Obraz
© Brad Tomeček

Wznoszący się w Canon City w Colorado Container Cabin autorstwa Brada Tomecka kosztował tyle co siedem kontenerów. Projektant doskonale poradził sobie z długimi, ciemnymi przestrzeniami. Pomysłowo zestawione bryły oraz strategicznie usytuowane przeszklenia nie kwalifikują bynajmniej tego tworu nowoczesnej architektury jak mieszkania dla najuboższych, wręcz przeciwnie. Wnętrze posiadłości jest dość luksusowe, a każdy kontener pełni w nim określoną funkcję - sypialni, kuchni, łazienki, a nawet pokoju dla gości.

2 / 6

Mieszkania w kontenerze: domek gościnny według Poteet Architects

Obraz
© Poteet Architects

Wielkością przypomina kawalerkę - mierzy około 33 mkw. Część obudowy zastąpiły ogromne przeszklenia z boku i na froncie, które sprawiły, że wnętrze pojemnika stało się bardzo widne. W środku jest wszystko co niezbędne, przynajmniej na wyjeździe: wygodne, nowoczesne meble, niewielka, ale komfortowa łazienka. Z zewnątrz ku zaskoczeniu kontener również prezentuje się dobrze. Granat w połączeniu z pomarańczem dynamizują jego prostą bryłę, a zielony dach urozmaica ją, podkreślając ekologiczny zamysł budynku.

3 / 6

Mieszkanie w kontenerze: posiadłość na Kostaryce

Obraz
© Benjamin Garcia Saxe

Dom, który zaprojektował Benjamin Garcia Saxe, nie pochłonął zawrotnych sum i pozwolił właścicielom na prowadzenie życia bez długów i kredytów. Gabriela Calvo i Marco Peralta zrealizowali dzięki niemu swoje marzenie o życiu blisko natury i opiekowaniu się końmi. Kontenery stanęły równolegle, przesunięte względem siebie i w nieznacznym oddaleniu. Przestrzeń między nimi została zabudowana i nakryta wyższym dachem. Zastosowanie licznych przeszkleń otworzyło bryłę na otoczenie. Nowoczesna architektura w tym wydaniu zaskakuje przytulnością i eleganckim wyposażeniem.

4 / 6

Mieszkanie w kontenerze: oryginalne szeregowce

Obraz
© Dornob.com

Alejandro Aravena nadał nowoczesnej architekturze właśnie za sprawą zwykłego kontenera wymiar socjalny, tworząc szereg niewielkich, niespełna 40-metrowychh lokali dla mieszkańców w Chile. Oddał je im w stanie półsurowym do wykończenia. Każdy musiał więc ponieść stosunkowo niewielki koszt aranżacji na własną rękę, ale mógł za to urządzić przestrzeń po swojemu. Projektant uznał, że w ten sposób zaoszczędzi się na budowie i da mieszkańcom motywację do zapełnienia pustych kątów. Niektórzy szybko podchwycili pomysł, rozbudowując dodatkowo kontenery o własne struktury. Proste bryły szybko obrosły balkonami, wykuszami oraz daszkami, tworząc unikalną zabudowę.

5 / 6

Mieszkanie w kontenerze: stalowa gąsienica

Obraz
© Sebastian Irarrazaval

Niezwykły Caterpillar projektu Sebastiana Irarrazavala został usytuowany na wzgórzach otaczających Santiago. Surowa konstrukcja niemal całkowicie wtopiła się w otoczenie. Składa się z 12 pojemników i liczy ok. 350 mkw. powierzchni. Każdy kontener pochodzi z recyklingu. Ten niezwykły dom należy do kolekcjonera sztuki. Został wykończony ze stosunkowo niedrogich, ale trwałych materiałów, co uzasadniono głównie tym, że mieści się w strefie sejsmicznej. Unikalne rozplanowanie sprawia, że osobliwy wytwór nowoczesnej architektury jest wyraźnie podzielony na obszary funkcjonalne, połączone równolegle strefami przejściowymi.

6 / 6

Mieszkanie w kontenerze: jak w biurowcu

Obraz
© Potash Architects

To, że kontener nie jest lokum gorszego sortu i nowoczesna architektura nie musi się go wstydzić, udowodniło izraelskie biuro projektowe Potash Architects, tworząc budynek biurowy właśnie z wykorzystaniem stalowych pojemników. Stanął on stosunkowo niedaleko Tel Awiwu, idealnie wpasowując się w krajobraz przemysłowego wybrzeża. Urozmaiceniem prostej bryły jest przeszklony kontener ustawiony w poprzek względem pozostałych. Mieści się nam klatka schodowa prowadząca do wyższej kondygnacji budynku. Pomysł prosty, a jakże efektowny!

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości i chcesz nawiązać kontakt z firmami, które dopasują ofertę mieszkaniową do twoich potrzeb, wypełnij krótki formularz. Napisz, czego potrzebujesz, a firmy same zgłoszą się do ciebie.

Komentarze (1)