Konserwacja rynien na jesień
Jesień to wymagająca pora roku pod kątem eksploatacji rynien. Gromadzące się w nich suche liście i gałęzie mogą je zapychać, stawiając pod znakiem zapytania drożność systemu rynnowego. Tylko dobrze oczyszczone rynny zagwarantują właściwie odprowadzanie wody, zabezpieczając jednocześnie elewację domu przed zalaniem.
21.02.2017 13:36
Jesień to wymagająca pora roku pod kątem eksploatacji rynien. Gromadzące się w nich suche liście i gałęzie mogą je zapychać, stawiając pod znakiem zapytania drożność systemu rynnowego. Tylko dobrze oczyszczone rynny zagwarantują właściwie odprowadzanie wody, zabezpieczając jednocześnie elewację domu przed zalaniem.
W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na regularne czyszczenie i kontrolowanie stanu technicznego rynien. Niezależnie od tego, z jakiego surowca są wykonane, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich stan mocowania, a także drożność i szczelność.
Montaż gwarancją szczelności
Jesień oznacza zwiększenie sumy opadów w porównaniu z innymi porami roku. To prawdziwy test dla rynien, bo wszelkie ich nieszczelności wychodzą wtedy na światło dzienne. Dlatego już na etapie montażu warto zwrócić uwagę na jakość mocowań wybranego produktu, którego eksploatacja pozwoli uniknąć poważnych awarii związanych z niedrożnością w okresie jesiennym. – Dobrze zamontowane elementy systemu rynnowego to gwarancja jego najważniejszej cechy, czyli szczelności – mówi Magdalena Gardyła, eksert z firmy Galeco.
Groźne zatory
Najgroźniejsze dla rynien są gromadzące się nich odpady organiczne, takie jak suche liście, kora czy gałęzie, które trzeba regularnie usuwać. Nie tylko zapychają rynny i rury spustowe, ale gdy jest ich za dużo, mogą też niebezpiecznie przeciążyć cały system. Z czyszczenia tego typu osadów nie zwalnia nawet zamontowana w orynnowaniu siatka ochronna. Wprawdzie blokuje ona przedostawanie się większych zanieczyszczeń, ale już bez problemu przepuści te drobniejsze, takie jak nasiona, igliwie oraz kurz. – Dlatego przegląd systemu orynnowania najlepiej wykonać dwa razy do roku – wiosną i właśnie jesienią – mówi Magdalena Gardyła. – Zalegające w nim liście i gałęzie mogą bowiem nie tylko sprawić, że płynąca rynnami woda będzie się z nich wylewać.
Żeby nie zalało
Samo czyszczenie rynien to nie wszystko. Jesienią trzeba zwrócić uwagę także na stan systemu rynnowego. Uszkodzony może skutkować zalaniem elewacji budynku, grożąc jej zawilgoceniem. By więc ocenić, czy system jest szczelny, należy wlać wodę do rur spustowych i obserwować, jak szybko ona nimi spływa. Jeśli będzie wyciek, wtedy najlepiej sięgnąć po uszczelniacz dopasowany do koloru orynnowania.
Nie tylko jednak normalna eksploatacja może uszkodzić rynny. Również samodzielne ich czyszczenie przy użyciu metalowych narzędzi, np. łopatek, może je porysować, skutkując ich korodowaniem.
– Konserwację i przegląd rynien należy wykonywać dwa razy w roku. Najlepiej wiosną i jesienią. - mówi Magdalena Gardyła z Galeco. – Podczas tej czynności należy unikać ostrych przyrządów, ale jeśli przez przypadek rynna ulegnie zarysowaniu - zawsze można takie zarysowanie zamalować zaprawką w odpowiednim kolorze. Najważniejszym jest sprawdzenie łączeń rynien oraz spustów, czyli strategicznych miejsc narażonych na przeciekanie. Warto również przejrzeć uszczelki i wymienić je na nowe bądź dodatkowo je doszczelnić.
Systematyczne przeglądy systemu orynnowania powinny być standardem w każdym domu, zwłaszcza przed nadejściem jesieni. Ich oczyszczanie i konserwowanie to bowiem rutynowa, coroczna czynność, która pomoże ci uniknąć większych problemów i zaoszczędzić na usuwaniu większych uszkodzeń w przyszłości.