Konopny cement, czyli o materiałach budowlanych ekogeneracji

Konopie to niezwykle trwały materiał. Produkuje się z nich maty, kosze, tkaniny, a nawet... materiały budowlane. Niestety od dawna nie cieszą się one dobrą sławą ze względu na inne niechlubne zastosowania, dlatego nie są tak chętnie wykorzystywane w budownictwie czy przemyśle, jak na to zasługują. Warto mieć świadomość tego, że kontrowersyjny budulec ma liczne zalety...

Konopny cement, czyli o materiałach budowlanych ekogeneracji
Źródło zdjęć: © Hemp-technologies.com

27.05.2015 17:01

Konopie to niezwykle trwały materiał. Produkuje się z nich maty, kosze, tkaniny, a nawet... materiały budowlane. Niestety od dawna nie cieszą się one dobrą sławą ze względu na inne niechlubne zastosowania, dlatego nie są tak chętnie wykorzystywane w budownictwie czy przemyśle, jak na to zasługują. Warto mieć świadomość tego, że kontrowersyjny budulec ma liczne zalety...

Zielone budownictwo

Lekki, wytrzymały i przyjazny środowisku - taki jest Hempcrete, czyli cegła wytwarzana z konopi i wapnia, wzbogacana żużlem i innymi dodatkami. Zastosowanie tego typu materiałów budowlanych nie ma obecnie światowego zasięgu, jednak coraz więcej państw decyduje się na ich wykorzystywanie.

Przodownikiem w stawianiu domów z ekologicznych materiałów budowlanych, takich jak Hempcrete, są Stany Zjednoczone - o dziwo jednak jest to także jeden z krajów, gdzie uprawa odpowiedniego gatunku konopi jest zabroniona. Amerykanie sprowadzają więc Hempcrete m.in. z Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się duża wytwórnia tego rodzaju materiałów budowlanych.

Obecnie w większości państw można legalnie uprawiać konopie, a wzrost świadomości i akceptacja dla koncepcji opierających się na ekologicznych materiałach budowlanych sprzyja wykorzystywaniu produkcji roślinnej chociażby w zastępstwie surowców kopalnianych. Takie wytwórstwo niesie wiele korzyści: jest nie tylko tańsze, lecz także nietoksyczne, nie narusza zatem ekologicznej równowagi. Hempcrete sprzyja ponadto obniżeniu kosztów budowy, ze względu na uproszczenie konstrukcji budynków powstających z jego zastosowaniem.

**

Ile wytrzymają konopie?**

Niektórym trudno jest w to uwierzyć, ale cegły powstające z włókien konopi i wapnia po utwardzeniu są aż siedmiokrotnie wytrzymalsze od betonu, a przy tym na tyle lekkie, że unoszą się na wodzie. Hempcrete jest ponadto tak łatwy w cięciu i obróbce jak drewno, wodoodporny i niepalny. Liczba jego zastosowań robi niemałe wrażenie. Jest wykorzystywany jako surowiec konstrukcyjny i izolacyjny (wykazuje doskonałe parametry akustyczne i cieplne). Świetnie sprawdza się jako budulec podłóg, ścian, a nawet dachów. Co więcej, należy do materiałów, którym niestraszne są szkodniki.

Surowiec idealny

Wobec wszystkich zalet trudno się dziwić rosnącej popularności Hempcrete'u. Co więcej, do plusów jego zastosowania dochodzi też aspekt ekologiczny. Po rozbiórce domu konopny beton podlega stuprocentowemu rozkładowi, można go też wykorzystać ponownie jako nawóz. Ponadto wykazuje ujemną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Konopie wchłaniające go pod wpływem światła słonecznego syntetyzują glukozę, a następnie celulozę. Ta - użyta w budownictwie - również wchłania dwutlenek węgla, co pozytywnie wpływa na klimat wewnątrz budynków.

Sama uprawa konopi jest praktycznie bezproblemowa. Sadzi się je w rotacji z innymi roślinami, nie wymagają stosowania nawozów sztucznych ani pestycydów. Rosną na tyle gęsto i wysoko, że chwasty nie mają z nimi szans. Ponadto da się je wykorzystać niemal w całości. Oprócz włókien pozyskuje się z nich nasiona – wzbogacający dodatek do żywności. Stanowią też idealną ściółkę dla zwierząt gospodarskich.

Póki co pozostaje mieć nadzieję, że kontrowersyjne konopie zrewolucjonizują w przyszłości rynek - i to nie tylko budowlany. Ich masowa uprawa na cele przemysłowe czy medyczne może mieć dobry wpływ na gospodarkę, a także środowisko naturalne. Takiej idei zdecydowanie sprzyja ludzka świadomość, warto zatem zdobywać wiedzę na temat niekonwencjonalnych materiałów budowlanych i innych, które w przyszłości mogą stać się częścią naszej lepszej codzienności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)