Koniec z zapchanym zlewem. Młynek do odpadów pomoże w zmywaniu
Zmywanie naczyń często wiąże się z wrzucaniem pozostałości jedzenia do zlewu. Często może to prowadzić do zapchania rur i konieczności wezwania hydraulika lub podjęcia samodzielnej próby zmierzenia się z usunięciem zatoru. Jest jednak sposób, by tego uniknąć i uprzyjemnić sobie zmywanie.
22.08.2022 16:50
Kiedy podczas zmywania do zlewu dostaną się odpadki, to zazwyczaj kończą wepchnięte do odpływu przez kratkę i dalej już nie interesujemy się ich losem. To może doprowadzić do odkładania się resztek jedzenia w instalacji, a w efekcie do powstawania przykrego zapachu i zapchania rur. Tu z pomocą przychodzą młynki do odpadów. Zasada działania jest prosta - montuje się go do instalacji odpływu zlewu, a znajdujące się w środku noże rozdrabniają resztki na drobiny o wielkości ok. 2 mm. Po opróżnieniu młynka odpadki ruszają w dalszą drogę w formie, która nie grozi powstaniem zatoru czy odkładaniem się w rurach.
Jak wybrać młynek?
W przypadku tego typu urządzeń istotna jest moc. Tu obowiązuje zasada, że im więcej, tym lepiej, ponieważ za słaby młynek nie poradzi sobie z twardymi odpadkami. Producenci podają ten parametr w formie koni mechanicznych i tak oto optymalna jest moc od 0,75 KM do 1 KM, chociaż oczywiście można pokusić się o zakup droższego sprzętu i mieć dodatkowy zapas. Najdłuższą żywotność zapewnią silniki inwerterowe, które są pozbawione szczotek. Są one również cichsze. Dalej mamy kwestię pojemności komory młynka i tu dużo będzie zależało od ograniczeń w zabudowie kuchni. Przyjmuje się, że większość urządzeń ma pojemność ok. 1000 do 1200 ml. Jeżeli chodzi o użyte materiały, to oczywiście im więcej stali nierdzewnej, tym konstrukcja będzie solidniejsza. Niektóre modele mają regulację stopnia rozdrobnienia, a nawet mogą być sterowane przy pomocy pilota.
Montaż i opróżnianie
Żeby móc korzystać z młynka na odpady, należy mieć odpływ o szerokości 3,5 cala, a więc ok. 90 do 92 mm. Dodatkowo trzeba też zapewnić źródło prądu, ponieważ oczywiście młynek jest urządzeniem elektrycznym. Wlot kanalizacji powinien znajdować się 5 cm poniżej otworu młynka. Do opróżniania rozdrabniacza należy używać zimnej wody, która dodatkowo schłodzi silnik. Warto nie wyłączać jej jeszcze przez chwilę po zakończeniu pracy. Wystarczy otworzyć korek zlewu, odkręcić wodę o średnim strumieniu, włączyć młynek i umieścić w nim resztki jedzenia. W zależności od mocy można wszystkie na raz lub stopniowo. Nie wolno wrzucać do niego plastiku, folii, kawałków szkła i tłuszczu, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Nie powinno się także stosować ostrej chemii do udrażniania rur.