Koniec z osadem z tłuszczu w kuchni. Postaw na okap i kup sobie spokój
Gotowanie i jedzenie to przyjemne czynności, ale mniej frajdy sprawia sprzątanie po nich. Często może się zdarzyć, że po jakimś czasie na meblach i kafelkach pojawi się widoczny osad z tłuszczu, a kuchnię spowije nieprzyjemny zapach. Żeby tego uniknąć, najlepiej zaopatrzyć się w okap.
05.01.2022 10:15
Kluczowe kryterium
Zanim wybierzesz się na zakupy, zapoznaj się z rodzajami okapów. Na rynku jest kilka grup sprzętu, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiednie rozwiązanie. Największą grupę stanowią kominowe, zwane także przyściennymi. Montuje się je do ściany nad kuchenką, a rura odprowadzająca zanieczyszczenia jest połączona z kanałem wentylacyjnym. Różnią się od siebie kształtami i stylem. Jako standardowe uważa się te w kształcie odwróconej litery "T".
Druga najliczniejsza grupa to okapy podszafkowe, zwane także wkładami lub okapami do zabudowy. Doskonale nadają się do małych kuchni, gdzie najważniejsze jest dobre rozplanowanie miejsca. Montuje się go w otworze wyciętym u dołu szafki. Tu również wymagane jest połączenie z kuchenną wentylacją. Jeżeli szukasz rozwiązania, które będzie wydajne i kompaktowe, to możesz postawić na okap teleskopowy z wysuwaną "szufladą".
Kolejny przystanek to sprzęt montowany nad wyspą kuchenną - czyli wyspowy. Mocuje się go do sufitu i oczywiście łączy z wentylacją. Oprócz tych w kształcie odwróconej litery "T" spotkasz tu także okrągłe, prostokątne z regulowanym kominem oraz w różnych ciekawych stylach, dzięki czemu sprawdzą się również w funkcji ozdobnej.
Mniejszą popularnością cieszą się okapy sufitowe, ale również należy o nich wspomnieć. Największa bariera to cena zakupu. Z drugiej strony, doskonale komponują się z podwieszanym sufitem, a także mogą odgrywać rolę dodatkowego oświetlenia i cieszyć oko nowoczesnym wyglądem.
Wydajność i hałas
Jeżeli już wiesz, jaki rodzaj i kształt okapu są potrzebne do twojej kuchni, to teraz czas na kolejne kwestie. Pierwsza to oczywiście wydajność. Tutaj trzeba znać wielkość kuchni - czyli pomnożyć wysokość razy powierzchnię. Okapy mają trzy biegi, a filtracja kubatury pomieszczenia w ciągu godziny powinna być kolejno 6-krotna, 9-krotna i 12-krotna. Należy więc pomnożyć wielkość kuchni razy 6, 9 i 12. Oczywiście takie idealne rozwiązanie nie zawsze będzie możliwe, zwłaszcza jeśli ogranicza cię powierzchnia pomieszczenia.
Odpowiedni poziom głośności przełoży się na komfort korzystania z okapu. Najczęściej spotyka się sprzęt z przedziału od 60.1 do 65 dB oraz od 65.1 dB w górę. Za cichy można uznać ten generujący hałas poniżej 60 dB. Jest to dość istotny parametr, jeśli masz w domu małe dziecko, ponieważ okap powinien pracować jeszcze do 10 minut po zakończeniu gotowania.
Warto wiedzieć
Obecnie okapy są wyposażone w dwie podstawowe funkcje - pochłaniacza i wyciągu. Pierwsza służy do pochłaniania wilgoci. Urządzenie działa wtedy w obiegu zamkniętym i opiera się na filtrze papierowym lub węglowym. Wyciąg eliminuje nieprzyjemne zapachy i odprowadza je do kuchennej wentylacji. Tu spotkasz metalowe filtry, które z łatwością wyczyścisz pod wodą, a nawet w zmywarce. Są także fizelinowe, akrylowe i papierowe. Te pierwsze należy wymieniać maksymalnie co 3 miesiące, a pozostałe dwa typy - raz w miesiącu. Ostatecznie wszystko zależy od częstotliwości gotowania.