Trwa ładowanie...

Koniec z brzydkim zapachem po gotowaniu. Małe urządzenie, duża ulga

Gotowanie to sztuka i przyjemność, ale może się zdarzyć, że z czasem w kuchni pojawią się osady z tłuszczu, a meble przesiąkną nieprzyjemnym zapachem. Na szczęście można temu zapobiec już na etapie planowania wystroju mieszkania. Wystarczy pamiętać o zagospodarowaniu miejsca na okap kuchenny.

Okap kuchenny zapobiegnie osadzaniu tłuszczuOkap kuchenny zapobiegnie osadzaniu tłuszczuŹródło: Pixabay
d3ju9jj
d3ju9jj

Rodzaje okapów

Na rynku jest kilka rodzajów okapów, które różnią się kształtem oraz sposobem i miejscem montażu. Pierwsza grupa to kominowe, które montuje się do ściany nad kuchenką. Najczęściej mają kształt odwróconej litery "T", a rura odprowadzająca zanieczyszczenia jest podłączona do kanału wentylacyjnego. Druga liczna grupa to tzw. wkłady lub okapy do zabudowy. Będą idealne, jeśli chcecie zaoszczędzić miejsce w kuchni. Montuje się je w otworze pod szafką i łączy z kuchenną wentylacją.

Kolejne dwa typy okapów mogą również pełnić doskonałą funkcję dekoracyjną. Mowa tu o okapach wyspowych oraz sufitowych. Montuje się je do sufitu i łączy z kanałem wentylacyjnym w kuchni. Duża różnorodność kształtów, kolorów i faktur materiałów sprawia, że mogą stanowić prawdziwą ozdobę kuchni, a przy tym pomogą w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów, nadmiaru pary wodnej oraz resztek tłuszczu.

Ważne parametry

Jeżeli już ustalicie rodzaj i kształt okapu, to czas na wybór urządzenia pod kątem jego parametrów. Na szczęście nie ma tego zbyt wiele, ponieważ liczą się wydajność oraz głośność. Okap powinien przefiltrować powietrze w kuchni co najmniej sześciokrotnie w ciągu godziny. Dlatego należy najpierw pomnożyć wysokość kuchni razy jej powierzchnię, a uzyskany wynik pomnożyć razy 6. Jeżeli kuchnia ma 20 m2, to powinniście kupić okap, którego producent deklaruje, że minimalna wydajność danego modelu wynosi 120 m2. Poziom głośności to oczywiście kwestia indywidualna, ale za ciche możemy uznać okapy generujące hałas poniżej 60 dB. Trzeba pamiętać, że okap powinien pracować jeszcze do 10 min. po zakończeniu gotowania.

Filtracja

Okapy działają w dwóch trybach - pochłaniacza i wyciągu. W pierwszym urządzenie działa w obiegu zamkniętym i pochłania wilgoć. Dla tej funkcji wykorzystywany jest filtr papierowy lub węglowy. Wyciąg odprowadza brzydkie zapachy i zanieczyszczenia do kuchennej wentylacji. Stosuje się tu filtry metalowe, które można wyczyścić z użyciem wody lub w zmywarce. W niektórych urządzeniach spotyka się filtry fizelinowe, które wymienia się co 3 miesiące oraz akrylowe i papierowe wymieniane raz w miesiącu. Oczywiście to teoria, a ostatecznie wszystko zależy od częstotliwości gotowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ju9jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3ju9jj