Trwa ładowanie...

Koniec z bałaganem w ogrodzie. W ten sposób łatwo uporządkujesz narzędzia

Niezależnie od tego, jak duży jest ogród, do jego uprawy potrzeba sporo narzędzi, które gdzieś musimy trzymać. Mają one to do siebie, że gdy najbardziej są potrzebne, znikają w niewyjaśniony sposób i za nic nie można ich znaleźć. Podpowiadamy, jak najlepiej utrzymać je w porządku, żeby nie tracić czasu na ciągłe ich szukanie.

Koniec z bałaganem w ogrodzie. W ten sposób łatwo uporządkujesz narzędziaŹródło: Shutterstock.com
dfulwyv
dfulwyv

Porządek musi być

Właściwe przechowywanie narzędzi ogrodowych jest ważne z kilku powodów: bezpieczeństwa, dostępności i zachowania ich w odpowiednim stanie. Bezpieczeństwo, oczywiście, będzie najważniejsze. Jeżeli rzuca się je gdzie bądź, mogą one stwarzać realne zagrożenie. Np. na grabie, porzucone gdzieś w trawie, łatwo można nadepnąć bądź się o nie potknąć i przewrócić. Kable elektryczne, np. do kosiarki, w mokrej trawie czy wystawione na deszcz, to prosty przepis na porażenie prądem. W każdym przypadku istnieje ryzyko urazu, zupełnie niepotrzebnego i łatwego do uniknięcia. Bezpieczeństwo naszych bliskich i nasze to najważniejszy powód, dla którego warto utrzymywać porządek wśród narzędzi ogrodowych. Co więcej, na sprzęt ogrodowy leżący na ziemi, np. przed garażem, łatwo najechać samochodem i go uszkodzić.

Są też inne powody, dla których warto utrzymywać porządek. Jeśli narzędzia będziemy zostawiać w przypadkowych miejscach, to – po pierwsze – bardzo łatwo je zgubić, co oznacza konieczność kupna nowych. Po drugie, porzucone narzędzia będą krócej służyły, z powodu narażenia ich na działanie warunków atmosferycznych: temperatury, opadów czy długotrwałego promieniowania słonecznego. Łatwo je przypadkowo zniszczyć albo po prostu zardzewieją gdzieś w trawie i już po krótkim czasie nie będą się do niczego nadawały. Efekt – jak wyżej, kolejne wydatki… Tym bardziej że utrzymanie porządku wcale nie jest trudne i wymaga jedynie trochę uwagi i dbałości.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Sprytne narzędzia

Są tacy, którzy uważają, że dobre narzędzia to takie, które zajmują mało miejsca. Zanim więc przejdziemy do szczegółowych porad, ważna wskazówka ogólna: o sposobie przechowywania warto myśleć już na etapie wyboru i kupna poszczególnych sprzętów. Jeśli mamy ograniczoną ilość miejsca, warto wybierać narzędzia o stosunkowo małych gabarytach, można je wygodnie złożyć lub są na tyle uniwersalne, że mają kilka zastosowań. Są zestawy typu "4 narzędzia w jednym", możemy kupić też uniwersalny trzonek, do którego mocuje się różne głowice (systemy nasadek roboczych montowane na wymienne trzonki). Mało tego, w sprzedaży są specjalne trzonki teleskopowe, które można łatwo składać, co również pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca.

Wybierając przedłużacz ogrodowy czy wąż do podlewania, warto kupić je od razu z bębnem, na który są nawinięte. Łatwiej będzie zarówno przechowywać je, jak i z nich korzystać. Częstym błędem przy ich przechowywaniu jest zbyt ciasne zwijanie, co powoduje zagięcia, aż w końcu może dojść do ich pękania czy połamania. Zarówno kable, jak i węże lepiej trzymać zwinięte dość luźno: nawet jeśli zabiorą w ten sposób ciut więcej miejsca, będą dłużej służyły.

Oczywiście różnych rozwiązań narzędzi, które są tak skonstruowane, żeby zajmować mało miejsca, są miliony. Dlatego zwracamy jedynie uwagę na to, że o przechowywaniu i ilości miejsca niezbędnego do tego celu warto myśleć już w momencie zakupu danej rzeczy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Idealne domki narzędziowe

Najlepiej jest, jeśli dysponujemy odrębnym pomieszczeniem specjalnie do tego celu. W praktyce miejsce na narzędzia może mieć różną postać: od skrzyń, przez specjalne domki na narzędzia wielkości szafy lub znacznie większe, po wydzielony kawałek przestrzeni w garażu czy piwnicy.

Najprostszym rozwiązaniem do przechowywania drobnego sprzętu ogrodniczego będzie ławeczka, która jest jednocześnie skrzynią na narzędzia. Takie zamykane na klucz można bez problemu kupić w marketach ogrodniczo-budowlanych, a nawet sklepach meblowych. Ceny zaczynają się od ok. 300 złotych, ale jeśli komuś nie brakuje zdolności technicznych i czasu, można je zrobić samemu. Oczywistą wadą tego rozwiązania jest stosunkowo mała wielkość schowka, więc zmieszczą się w nim tylko najmniejsze narzędzia i akcesoria, ale wiele osób wcale nie potrzebuje niczego większego.

- Zanim wybierzemy domek, skrzynię lub wiatę, musimy oszacować, co mamy do przechowywania, i zastanowić się, czy te sprzęty będziemy przechowywać przez cały rok, czy tylko w sezonie letnim (a zimą np. w piwnicy) – podpowiada Joanna Łozińska z sieci sklepów Leroy Marlin. I dodaje: - Wbrew pozorom może się okazać, że takich przedmiotów zbierze się całkiem sporo: narzędzia ogrodowe, kosiarka, meble ogrodowe, grill, nasiona, nawozy, zabawki ogrodowe dla dzieci itp.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Oczywiście branża ogrodowa zdaje sobie sprawę z tych potrzeb i oferuje specjalne domki narzędziowe w olbrzymim wyborze. Wykonane są one z rozmaitych materiałów: drewna, metalu czy plastiku, mają różną wielkość oraz wyposażenie. Najtańsze, jakie znaleźliśmy w sieci popularnych marketów ogrodowo-budowlanych, to domki z drewna sosnowego, o wymiarach ok. 150 cm głębokości i szerokości, wysokości ok. 2 m, niektóre modele mają nawet okna. Cena poniżej 800 zł. Największy wybór jest jednak w granicach 1-2 tys. zł, ale są też takie, które kosztują 3 czy 5 tys. zł i więcej. Są one znacznie obszerniejsze, czasem dodatkowo z tarasem czy dobudówką. Niezależnie od ceny, w sklepie dostajemy na ogół kompletną konstrukcję (łącznie z pokryciem dachowym), którą samodzielnie składa się w ogrodzie. Mimo że nie potrzeba do tego jakichś specjalnych umiejętności czy sprzętu, można to również zlecić ekipie montażowej, ale to zwiększy koszty. Gwarancja na takie budowle wynosi zazwyczaj kilka lat.

dfulwyv

- Domek ogrodowy – bo takie rozwiązanie jest najwygodniejsze – powinien spełnić kilka warunków: zabezpieczać przed wilgocią, a więc być suchy i przewiewny, zabezpieczać przed gryzoniami (to ważne w przypadku gdy przechowujemy nasiona i np. urządzenia elektryczne) oraz umożliwić przechowywanie różnych rzeczy, np. nawozów (nie powinny mieć dostępu do światła). Domki ogrodowe mają różne wielkości, można dostosować je do indywidualnych potrzeb. Większość z nich jest wykonana z drewna i można w nich przechowywać wyposażenie ogrodu przez cały rok. Niektóre mają dodatkowe wyposażenie, np. przestrzeń do składowania drewna kominkowego lub pojemniki na odpady – podsumowuje Joanna Łozińska.

Sposoby przechowywania narzędzi w domku są podobne jak w innych pomieszczeniach. Jeżeli jednak domek ma okno, warto pod nim ustawić długi i wąski stół, na którym będzie można przygotowywać różne rzeczy, np. rozsady roślin, czy przeprowadzić proste naprawy i konserwację sprzętu ogrodowego.

Wydaje się, że największą wadą domków jest brak ogrzewania. Są takie sprzęty, których nie powinno się przechowywać w niskiej temperaturze (np. takich, które mają elementy gumowe), większość źle znosi również wilgoć. Z tych powodów lepsze będą domowe pomieszczenia użytkowe: garaż, piwnica czy pomieszczenie gospodarcze, do których dociera ciepło.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak przechowywać

Pomieszczenie magazynowe powinno mieć wejście od strony ogrodu oraz bieżącą wodę z umywalką. Trzeba też zapewnić odpowiednią ilość schowków. Powszechna praktyka jest taka, że często służą do tego celu stare meble. Jest to jakieś wyjście z sytuacji, ale trzeba traktować to jako ostateczność, stara szafa na ubrania niekoniecznie będzie się nadawała do przechowywania narzędzi. Dużo lepszym pomysłem będą proste regały tzw. magazynowe. Są one stosunkowo tanie, proste w konstrukcji oraz, co bardzo ważne, wytrzymałe i można na nich umieszczać nawet ciężkie przedmioty.

Mniejsze, a przede wszystkim lżejsze przedmioty (np. szpadle, grabki itp.) można umieścić na specjalnych wieszakach, uchwytach czy drążkach z uchwytami, przymocowanych do ścian. Kupuje się je dosłownie za kilka, góra kilkanaście złotych. Warto mieć odpowiednią liczbę półeczek na ścianach czy mniejszych skrzynek do przechowywania drobniejszych rzeczy. Świetnie nadają się do tego również specjalne organizery, zazwyczaj zrobione z przezroczystych tworzyw sztucznych. Jeśli jednak są one zrobione z innego materiału i nie widać, co jest w środku, warto je podpisać. Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym gromadzić drobne przedmioty są… zwykłe wiadra przymocowane do ściany.

Dużą powierzchnią do wykorzystania, o której często zapominamy, są sufity. Tymczasem można kupić specjalne wieszaki, a nawet całe systemy mocowań sufitowych, ale z racji swojej specyfiki będą się ona nadawały do przechowywania jedynie stosunkowo lekkich i raczej płaskich przedmiotów.

dfulwyv

Sposobów na utrzymane porządku wśród narzędzi ogrodowych są miliony, na ciekawe rozwiązania można też trafić w marketach ogrodniczych lub specjalistycznych sklepach. Zawsze też coś podpowiedzieć może nam sprzedawca. Dla sprzętu ogrodowego najgorsze będą jednak wilgoć i bardzo niska temperatura, więc przechowujmy go w taki sposób, który go przed tym zabezpieczy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
dfulwyv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfulwyv