Koniec lata, idą chłody. W jaki sposób przygotować dom na jesień i zimę?

Pierwsze zimne dni. Coraz wcześniej robi się ciemno, a ty marzysz tylko o tym, żeby zaszyć się pod kocem po przyjściu do domu. Jeśli jesteś jego posiadaczem, to czeka cię jeszcze kilka prac, które finalnie umilą spędzenie czasu jesienno-zimowego. Oczywiście niektóre z tych czynności tyczą się tylko właścicieli mieszkań.

Koniec lata, idą chłody. W jaki sposób przygotować dom na jesień i zimę?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Julia Wiśniewska

02.10.2018 | aktual.: 02.10.2018 15:34

Sprawdź okna i drzwi
Okna są elementem, przez który ucieka najwięcej ciepła, jeżeli są nieszczelne. Przez poluzowania i szpary ucieka go ponad 25 proc. Jeśli tak jest, to przed nastaniem chłodów warto sprawdzić szczelność okien w domu. Jak to zrobić? Przyłóż rękę do zamkniętego okna, przesuwaj nią wzdłuż futryny i krawędzi szyby. Jeśli wyczujesz przeciąg, wtedy trzeba uszczelnić okna. Można to zrobić samemu – wystarczy użyć pianki poliuretanowej, silikonu lub specjalnych uszczelek.

Problemem mogą być także zbyt szczelne okna, gdy posiadamy kominek, piecyk gazowy lub kocioł. Urządzenia te potrzebują większej ilości powietrza, by poprawnie pracować. Gdy wentylacja w domu jest niewystarczająca, może z nich ulatniać się niebezpieczny dla zdrowia czad.
Przed okresem jesienno-zimowym trzeba też sprawdzić drzwi i ewentualnie je uszczelnić. Tyczy się to zarówno drzwi wejściowych, jak i bram garażowych, a także wszelkich nieszczelności pod dachem. Jeśli coś znajdziemy, to niezwłocznie uszczelniajmy – przez szpary mogą wejść nieproszone insekty i gryzonie.

Obraz
© iStock.com

Zadbaj o ogrzewanie i kominek
Kolejną bardzo ważną czynnością jest kontrola systemu grzewczego, jaki mamy w domu. Niestety niesprawna instalacja jest często przyczyną nieszczęść. Dlatego sprawdzenie kotła grzewczego i np. czyszczenie komina zostawmy fachowcom. I trzeba o tym pamiętać co roku! Warto zabezpieczyć się i zaopatrzyć w czujnik dymu i tlenku węgla.
Przed ogrzewaniem domu trzeba przetestować działanie termostatu. Jeśli sprzęt "dmucha" ciepłym powietrzem, oznacza to, że jest sprawny. Natomiast jeżeli zauważysz (usłyszysz) nieprawidłowości, od razu umów się ze specjalistą od ogrzewania.
Warto także sprawdzić, czy kaloryfery nie są zapowietrzone i pamiętać o tym, żeby podczas gdy są już włączone, nie zasłaniać ich firanami, roletami czy zasłonami. Inaczej ciepło do nas nie dotrze, a i tak za nie zapłacimy.
Nie zapominajmy o kominku, jeśli mamy takowy w domu. Szyber powinien się poprawnie otwierać i zamykać. Przed pierwszym użyciem w sezonie trzeba kominek porządnie wyczyścić – pozbyć się popiołu i wyczyścić szybę kominka.

W przypadku ogrzewania ważne jest odpowiednie dbanie o otwory wentylacyjne. Każde paliwo potrzebuje przecież do spalania dużo tlenu. Dlatego otwory wentylacyjne muszą być drożne i odsłonięte.
Trzeba pamiętać też o tym, że już podczas eksploatacji urządzeń służących do ogrzewania domu osadza się kurz i brud, który może je uszkodzić. Dlatego regularnie je sprzątajmy.

Obraz
© Shutterstock.com

Na zewnątrz
Oczywiście awarie wodociągów są częstą "przypadłością" w domach, ale rzeczywiście podczas zimy ich liczba dość gwałtownie wzrasta. Uszkodzenia powstają przez pękające i zamarznięte rury. Zalegająca w nich woda pod wpływem ujemnej temperatury zamienia się w lód, zwiększa swoją objętość i rozpycha ścianki rur. Najlepiej odpowiednio zabezpieczyć domową kanalizację poprzez jej ocieplenie.
Jesień to także koniec aktywności w ogrodzie. Trzeba więc zająć się meblami ogrodowymi mocno eksploatowanymi przez letnie miesiące. Nie zostawiajmy ich na dworze. Szybko niszczeją, więc lepiej przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Przed schowaniem należy je wyczyścić. Meble, które są wykonane z drewna lub wikliny, można zaimpregnować specjalnymi preparatami. Jeśli nie ma możliwości przechowywania mebli ogrodowych w pomieszczeniu – trzeba je okryć wodoodpornymi pokrowcami.

Sam ogród też musi być odpowiednio przygotowany do zimy i na kolejny sezon. Wczesna jesień to właśnie czas na takie prace ogrodowe. Poza tym pamiętajmy o usunięciu zanieczyszczeń z rynien i o udrożnieniu wpustów dachowych. Spójrzmy też na chodniki, czy nie wymagają naprawy, żeby uniknąć przeciekania wody do np. piwnicy. Gdy wykonamy te wszystkie kroki, możemy być spokojni, że nasz dom i jego otoczenie są gotowe na nadejście jesieni i zimy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)