Kominek spełnia marzenia o ciepłym, przytulnym domu, a zarazem staje się jego centrum. W tradycyjnych szatach - obudowany kamieniem, cegłą klinkierową czy kaflami - wydobędzie urok klasycznie urządzonych wnętrz. Zobacz zdjęcia pięknych tradycyjnych kominków - który podoba ci się najbardziej?
Piękny okrągły piec ozdobiony ręcznie malowanymi kaflami wygląda jak dzieło sztuki. Doskonale się zaprezentuje w tradycyjnej kuchni lub rustykalnie urządzonym salonie. Opalany drewnem, daje dużo ciepła, choć nie wskazują na to jego niewielkie wymiary. Kafle pochodzą z Manufaktury Nakomiady.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Kamień to najbardziej tradycyjny i sprawdzony od wieków materiał na prostą, rustykalną obudowę kominka. Jest ceniony przede wszystkim za trwałość, a także ze względów praktycznych - jest niepalny i nie rozprzestrzenia ognia, pod jego wpływem nie zmienia też swoich właściwości i koloru. Nawet jeżeli w tej formie wydaje się nieco surowy, monumentalność kamiennej obudowy skutecznie łagodzi ciepły blask ognia.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Niekiedy dla uzyskania spektakularnego efektu i podkreślenia wagi kominka we wnętrzu jego obudowę projektuje się tak, by płynnie przechodziła w ścianę wyłożoną - tak jak na zdjęciu - polnym kamieniem o nieregularnych krawędziach.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
W kominkach dwustronnych obudowa widoczna jest z dwóch stron pomieszczenia, dlatego też powinna być zaprojektowana tak, by nie przytłaczała wnętrza. Na zdjęciu pomysłowa obudowa kominka w formie niewysokiej kamiennej ścianki dzielącej dwa pomieszczenia z dodatkową półką na drewno.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Marmurowa obudowa kominka to najbardziej wyrafinowany element wystroju klasycznie urządzonego wnętrza. Delikatne żyłkowania i bogata kolorystyka marmuru stanowią intrygującą ozdobę, wielu zwolenników przysparza mu także łatwa obróbka.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Doskonałym dopełnieniem licznych regałów zarzuconych książkami i wygodnej kanapy wymoszczonej poduszkami będzie kominek ujęty w ramy prostego portalu w kolorze ściany lub cokołów. Jedną z jego zalet jest to, że można z niego uczynić półkę na rodzinne zdjęcia i najcenniejsze pamiątki.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Kominek w swej najbardziej tradycyjnej odsłonie ma otwarte palenisko, ale współcześnie ze względów bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz kominków zamkniętych. Jeżeli decydujesz się na kominek otwarty, koniecznie zadbaj o to, by płonące polana nie miały możliwości stoczyć się z paleniska na podłogę. W tym celu stosuje się rozmaite osłony kominkowe w różnych stylach.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Jeżeli nie masz możliwości wybudowania tradycyjnego kominka, równie dobrym - i tańszym w realizacji - pomysłem jest wolno stojąca koza, która mimo mniejszych wymiarów spełnia te same funkcje. Wystarczy umieścić ją w wyprofilowanej wnęce, a z czasem zacznie do złudzenia przypominać kominek.
Najpiękniejsze kominki tradycyjne
Klasyczny, bogato rzeźbiony portal kominkowy doskonale się sprawdzi we wnętrzu dworkowym. Jeżeli jednak masz więcej odwagi, umieść taki portal w nowocześnie zaprojektowanym salonie. Zobaczysz, jak ciekawie barokowa ornamentyka zagra z prostymi meblami o ascetycznej formie.