SalonKominek to nie wszystko. Akcesoria kominkowe

Kominek to nie wszystko. Akcesoria kominkowe

Kominek to nie wszystko. Akcesoria kominkowe

22.02.2017 | aktual.: 23.03.2017 14:09

Aby w pełni cieszyć się kominkiem, warto zainwestować w akcesoria kominkowe - od stylowego pogrzebacza po nowoczesny odkurzacz do popiołu. Służą one przede wszystkim do czyszczenia i konserwacji kominka, pomagają też rozpalić ogień i stworzyć wokół niego wyjątkową aurę. Różne wzory i kolory sprawiają, że rodzaje akcesoriów kominkowych można bez trudu dostosować do klimatu panującego w salonie.

Akcesoria kominkowe służą przede wszystkim do czyszczenia i konserwacji kominka, pomagają też rozpalić ogień i stworzyć wokół niego wyjątkową aurę. Różne wzory i kolory sprawiają, że rodzaje akcesoriów kominkowych można bez trudu dostosować do klimatu panującego w salonie. Przaśne wiadra, stojaki na narzędzia w kształcie wyrafinowanych posągów czy też proste, lśniące sprzęty na szklanych wspornikach mogą ciekawie dopełniać aranżację każdego wnętrza.
Pierwszą sprawą, którą trzeba przemyśleć, jest miejsce na przechowywanie drewna. Jeśli nie masz na to specjalnej półki w salonie, możesz wybierać spośród niezliczonych wzorów stojaków i koszy. Powinny być one na tyle pojemne, by drewna wystarczyło co najmniej na dzień palenia. Wiele tego typu akcesoriów ma wyciąganą podstawkę, dzięki której łatwo usunąć zabrudzenia osypujące się z polan na dno pojemnika. Wygodne są też stojaki z wyprofilowanymi półeczkami na rozpałkę i zapałki. Niektóre wersje stojaków są wyposażone w podstawowe narzędzia, jak pogrzebacz czy szufelka. Wybrane modele mają też kółka, dzięki czemu można nie tylko przechowywać w nich drewno, lecz także przetransportować je przy minimalnym wysiłku.
Warto przeczytać: Ten kominek możesz wszędzie ze sobą zabrać!

1 / 5

Wybieramy akcesoria kominkowe

Obraz
© Web.mit.edu

Za sprawią miechów zwiększa się żar w kominku nawet kilkakrotnie. Dzięki temu w salonie momentalnie robi się cieplej. Dmuchawy wykonuje się z drewna i (sztucznej) skóry. Pomagają uzyskać lepsze efekty grzewcze. Są dostępne w wielu rozmiarach, co pozwala łatwo dopasować je do potrzeb paleniska. W rozniecaniu ognia w kominku nieodzowny jest też pogrzebacz zakończony haczykiem lub widełkami.
Warto przeczytać: Ten kominek możesz wszędzie ze sobą zabrać!

2 / 5

Wybieramy akcesoria kominkowe

Obraz
© Shutterstock

Kiedy ogień zgaśnie, a żar zaniknie, konieczne jest wyczyszczenie kominka w salonie przed następnym użyciem. Przydadzą się wtedy szczypce do usuwania niedopalonych polan oraz miotełka i szufelka. Można także zdecydować się na odkurzacz kominkowy mogący zasysać nawet ciepły popiół - na ogół o temperaturze do 50°C. Pomocnym urządzeniem jest separator - wciąga popiół, sadzę oraz grubsze nieczystości do filtra i gromadzi je w osobnym w pojemniku. Chroni to odkurzacz przed szkodliwymi zanieczyszczeniami mogącymi uszkodzić jego silnik.
Co pewien czas konieczne jest również użycie specjalistycznych środków czyszczących, które dodadzą palenisku blasku.
Warto przeczytać: Ten kominek możesz wszędzie ze sobą zabrać!

3 / 5

Wybieramy akcesoria kominkowe

Obraz
© Pottery Barn

Jeśli masz małe dzieci (lub czworonożnych ulubieńców), warto zaopatrzyć się w ekran, który chroni milusińskich przed bezpośrednim kontaktem z ogniem lub gorącą szybą. W przypadku kominka otwartego ekrany zabezpieczają ponadto podłogę przed spadającymi iskrami i przypalaniem. Są dostępne w różnych wzorach i rozmiarach, bywają rzeźbione, niekiedy złocone czy obijane skórą. Ciężkie, żeliwne są na ogół trwalsze niż stalowe. Szklane na niewielkich metalowych nóżkach pozostają neutralne nawet w stylizowanym, klasycznym salonie. Przed kominkiem warto też położyć blaszaną lub szklaną matę zapobiegającą przypaleniom podłogi i rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku jego zaprószenia.
Warto przeczytać: Ten kominek możesz wszędzie ze sobą zabrać!

4 / 5

Wybieramy akcesoria kominkowe

Obraz
© Chaletdevelopment.com

Aby przyjemnie i ciepło zaaranżować salon, przy kominku można położyć także dywan. Nie każdy się jednak do tego nadaje. Trzeba poszukać takiego, który charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia, przeznaczonego specjalnie do bliskiego sąsiedztwa z ogniem (np. z włókien szklanych i nylonu). Tylko odpowiedni materiał zapewni bowiem bezpieczeństwo. Przestrzeń nad kominkiem również wymaga uwagi. Warto ją efektownie zagospodarować. Można tam np. zawiesić półkę lub szeroką listwę, na której zostaną ustawione dekoracje czy zdjęcia.
Warto przeczytać: Ten kominek możesz wszędzie ze sobą zabrać!

5 / 5

Wybieramy akcesoria kominkowe

Obraz
© Efireplacestore.com

Paliwo do kominka żelowego jest dostępne w puszkach, warto więc zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczony do nich otwieracz. Zwykle jest on zintegrowany z wygaszaczem płomienia. Wygodnym gadżetem jest też specjalna zapalarka. Kominek gazowy, podobnie jak żelowy biokominek, szczególnie atrakcyjnie prezentuje się, jeśli wyposażysz go w ceramiczne elementy imitujące rozżarzone polana, węgiel czy kamienie. Podobne efekty zapewnia też kominek elektryczny. W jego przypadku niezbędnym akcesorium jest pilot, za pomocą którego możliwe jest sterowanie płomieniami.
Warto przeczytać: Ten kominek możesz wszędzie ze sobą zabrać!

salonkominekkominek aranżacje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)