Trwa ładowanie...
komin
26-10-2016 15:47

Komin do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Każdy budynek musi być wyposażony w przynajmniej jeden komin – wyjątkiem mogą być budynki energooszczędne, wyposażone w ogrzewanie nadmuchowe, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Jednak takie rozwiązania są rzadkością. Jeśli na etapie projektowania domu zadecydowaliśmy, czym będziemy ogrzewać dom – należy wybrać komin, który będzie najlepiej współpracować z kotłem. Jakie kominy znajdziemy na rynku?

Komin do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?Źródło: shutterstock
d2awdd5
d2awdd5

Każdy budynek musi być wyposażony w przynajmniej jeden komin – wyjątkiem mogą być budynki energooszczędne, wyposażone w ogrzewanie nadmuchowe, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Jednak takie rozwiązania są rzadkością. Jeśli na etapie projektowania domu zadecydowaliśmy, czym będziemy ogrzewać dom – należy wybrać komin, który będzie najlepiej współpracować z kotłem. Jakie kominy znajdziemy na rynku?

Jeszcze do niedawna większość kominów budowało się z pełnej cegły. To uniwersalny, estetyczny i solidny materiał – wykonane z niego kominy sprawdzają się do kotłów na węgiel, koks, pieców kaflowych i do kominków z otwartą komorą spalania. W takich urządzeniach powstają spaliny o wysokiej temperaturze – dzięki grubym ściankom komina spaliny nie wychładzają się tak szybko, nie dochodzi również do wykraplania się pary wodnej, która tworzy kwas, reagując z innymi związkami chemicznymi zawartymi w spalinach.

Gdy popularność zyskały kotły gazowe i olejowe z zamkniętą komorą spalania, wraz z nimi zaczęto montować systemy kominowe składane na budowie z przygotowanych fabrycznie elementów. W takich kotłach grzewczych powstaje duża ilość pary wodnej, poza tym ma ona niską temperaturę – a wiec skrapla się wewnątrz komina. Powstający kondensat może działać niszcząco na cegłę – ale nie w przypadku elementów prefabrykowanych. Modele prefabrykowane oferowane są w różnych wersjach – dostosowanych do każdego rodzaju paliwa, kotła lub kominka.

Komin stalowy

Ze względu na łatwy montaż i niewielką wagę kominy stalowe zyskują uznanie w remontowanych domach. Często nazywane są wewnętrznymi wkładami, gdyż montuje się je zazwyczaj w istniejących kominach murowanych. Mogą występować także w wersji samodzielnej, poprowadzone po wierzchu ściany wewnętrznej lub zewnętrznej. W zależności od źródła ciepła stosuje się różne rodzaje stali. Systemy kominowe ze stali żaroodpornej przeznaczone są do kominków i kotłów zasypowych – to odporny na bardzo wysoką temperaturę materiał, tyle że wrażliwy na kondensat.

Do odprowadzania kwaśnych spalin wykorzystuje się często dwuścienne kominy systemowe, wykorzystane jako kanały spalinowe do kotłów gazowych i olejowych. Taki komin tworzy rura wewnętrzna ze stali kwasoodpornej osłonięta izolacją termiczną z wełny mineralnej i zabezpieczona z zewnątrz płaszczem, np. ze stalowej blachy kwasoodpornej. Izolacja zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się komina, nie grozi to poparzeniem czy pożarem. Dwuścienny komin systemowy jest lekki, więc nie potrzebuje fundamentu - można zamocować go do ściany, więc komin nie musi się zaczynać tuż nad ziemią.

d2awdd5

W przypadku kominów zewnętrznych, prowadzonych po wierzchu ściany, izolacja zapobiega wychładzaniu się spalin, dlatego wzmacnia ciąg kominowy. Stalowe kominy dwuścienne można stosować również w przypadku kotłów na paliwa stałe, w których temperatura spalin nie przekracza 300°C. Wyroby emaliowane przewidziane są do kotłów z podajnikiem, oraz kominków – charakteryzują się dużą odpornością na kondensat i wysoką temperaturę.

Komin ceramiczny

Kominy ceramiczne bardzo szybko wyparły tradycyjne kominy murowane – ich najważniejszymi zaletami są niewielkie wymiary, wysoka trwałość oraz szybki i prosty montaż. W zależności od rodzaju zastosowanej na kanał wewnętrzny ceramiki, ceramiczne systemy kominowe mogą znaleźć zastosowanie jako kanały spalinowe do kotłów na paliwo stałe. Osobnym produktem są ceramiczne systemy kominowe do kotłów gazowych i olejowych z zamkniętą komorą spalania (odporne na kondensat, ale nieprzystosowane do wysokiej temperatury).

Do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania mogą służyć także ceramiczne systemy kominowe, nazywane potocznie kominami turbo. Są one wyposażone w specjalny przewód powietrzno-spalinowy, którym nie tylko są odprowadzane spaliny, ale także jest doprowadzane powietrze do kotła.

W ofercie producentów znajdziemy również uniwersalne kominy ceramiczne (przystosowane do wysokiej temperatury, niewrażliwe na kondensat). Warto je wznosić wtedy, gdy nie zdecydowaliśmy jeszcze o sposobie ogrzewania domu bądź planujemy za kilka lat wymianę pieca. O tym, do jakich palenisk nadaje się poszczególny komin, dowiemy się dzięki oznaczeniom, umieszczonym na każdym elemencie systemu kominowego.

d2awdd5

Kominy ceramiczne mogą być przeznaczone tylko do odprowadzania spalin lub dymu. Na rynku znajdziemy również systemy kominowe, które oprócz kanału spalinowego mają we wspólnej obudowie jeden lub dwa kanały wentylacyjne. Kominy ceramiczne są jednak cięższe od stalowych, dlatego stawia się je na przygotowanej uprzednio stopie fundamentowej.

Komin hybrydowy

Komin hybrydowy jest połączeniem najlepszych cech komina ceramicznego i metalowego. W takim rozwiązaniu przewód wewnętrzny jest ceramiczny, natomiast obudowę wykonuję się ze stali. Wewnętrzna część komina może odprowadzać zarówno spaliny suche, jak i mokre – jest również obojętna na działanie związków chemicznych powstałych podczas spalania węgla. Natomiast zastosowanie płaszcza zewnętrznego ze stali nierdzewnej eliminuje konieczność murowania obudowy komina. Taki komin jest lżejszy, łatwiejszy w montażu i nie wymaga fundamentu.

inż. Damian Czernik

d2awdd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2awdd5