Trwa ładowanie...
d1dwpbj

Komarzyca – roślina na komary. Jak uprawiać i pielęgnować komarzycę, by była skuteczna?

Komarzyca, nazywana czasami kadzidełkiem albo komarnicą, czyli Plectranthus coleoides, to roślina doniczkowa, która wydziela charakterystyczny, ostry zapach odstraszający insekty. Można ją trzymać na balkonach, tarasach albo sadzić w ogródkach. Roślina ma również pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jak wygląda komarzyca? Jak uprawiać komarzycę? Jak należy podlewać i nawozić tę roślinę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
komarzyca skutecznie odstraszy wszelkie natrętne owady.
komarzyca skutecznie odstraszy wszelkie natrętne owady. (Getty Images)
d1dwpbj

Komarzyca – jak wygląda?

Komarzyca jest potoczną nazwą plektrantusa, którego systematyczna nazwa to Plectranthus coleoides syn. Plectranthus forsteri Variegatus. Roślina jest zwana również pokrzelicą, chociaż nazwa ta nie jest powszechnie używana.

Roślina pochodzi z Azji oraz Afryki Południowej. W naturalnych warunkach występuje między innymi na Półwyspie Indyjskim. Roślina ma dekoracyjne zielone liście o białych brzegach, tworzy grube, owłosione pędy osiągające długość nawet 1,5 metra. Kwiaty są drobne, białe. Komarzyca bardzo szybko rośnie i tworzy rozpostarte kaskady.

d1dwpbj

Komarzyca – jakie są jej odmiany?

Rozróżnia się kilka odmian rośliny, które nieco różnią się między sobą kształtem i kolorem liści:

1. Komarzyca Variegata – ma liście o białym, karbowanym brzegu,
2. Komarzyca Green Mountain – jej liście są zielono-biało-żółte,
3. Komarzyca Elf – jej liście są grube i mają dwa odcieni zieleni,
4. Komarzyca Cilatus – jej zielone liście zdobione są białymi plamkami, brzegi liści są nieregularnie powycinane,
5. Komarzyca Two Tone – spodnia część oraz pędy są zabarwione na purpurowo,
6. Komarzyca Nico – ma charakterystyczne okrągłe liście, których nerwy oraz dolna strona blaszki liściowej są zabarwione na purpurowo.

Komarzyca – gdzie posadzić?

Komarzycę najlepiej uprawiać w donicach na balkonie albo tarasie. Roślina doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach, ponieważ ma długie i ozdobne pędy. Komarzycę należy sadzić w podłożu przeznaczonym dla roślin balkonowych, może to być ziemia uniwersalna do kwiatów zielonych. Warto dodać do niej ziemię kompostową, chociaż roślina nie ma wysokich wymagań dotyczących gleby.

d1dwpbj

Komarzyca – nasłonecznienie

Donicę z rośliną na komary należy ustawiać na półcienistych, zacisznych stanowiskach. Gdy roślina stoi w nasłonecznionym miejscu, liście stają się nieładne, pojawiają się na nich plamy.

Na zimę należy przenosić roślinę do domu, ponieważ komarzyca zamiera w temperaturze poniżej 8°C, ale nawet w zimie warto zadbać o to, by miała rozproszone światło i nie stała bezpośrednio na słońcu.

Komarzyca – jak podlewać?

Żeby zapewnić komarzycy odpowiednie warunki do wzrostu należy ją dosyć często podlewać. Roślina źle znosi przelanie podłoża, więc lepiej podlewać ją regularnie, ale w umiarkowanych ilościach. Zbyt duża ilość wody może sprawiać, że pędy komarzycy będą więdnąć. Warto zadbać, by w doniczce na dnie była warstwa drenażu, by korzenie nie stały w wodzie.

d1dwpbj

Komarzyca – jak nawozić?

Podczas sadzenia rośliny do podłoża najlepiej dodać wolnodziałający nawóz, wówczas przez cały sezon nie będzie konieczne regularne nawożenie. Jeśli nawóz już nie działa lub zapomnieliśmy dodać go przesadzając roślinę, w okresie od początku wiosny do końca sierpnia roślinę należy regularnie nawozić. Trzeba to robić raz na dwa tygodnie podczas podlewania stosując nawóz przeznaczony do roślin balkonowych albo specjalny preparat do roślin o ozdobnych liściach. Nawóz powinien zawierać sporo potasu.

Komarzyca – kiedy przesadzać?

Komarzycę często uprawia się jako roślinę jednoroczną, jednak można ją zimować i uprawiać przez kilka lat. Żeby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, należy ją co roku przesadzać do świeżego podłoża. Oprócz przesadzania, warto raz na jakiś czas uszczykiwać pędy roślin, żeby pobudzić ją do rozkrzewiania się. Należy również usuwać kwiaty, które osłabiają roślinę.

d1dwpbj

Komarzyca – jak rozmnażać?

Jeśli zdecydujemy się przezimować komarzycę, w kolejnym sezonie można z niej pozyskać nowe sadzonki. Żeby przezimować roślinę, przed pierwszymi przymrozkami komarzycę trzeba przyciąć na wysokość około 15 cm ponad podłożem i ustawić w jasnym miejscu, w którym nie będzie panował mróz. Najlepsza temperatura do zimowania to około 10-16°C, więc roślinę najlepiej postawić na werandzie albo na klatce schodowej. W pomieszczeniu nie powinno być kaloryfera. W tym okresie należy ograniczyć podlewanie, ale nie można dopuścić do przesuszenia gleby. Na wiosnę z przezimowanych egzemplarzy można odciąć fragmenty pędów uzyskując sadzonki. Ucięte pędy można bezpośrednio posadzić do ziemi albo ukorzenić je w wodzie.

Komarzyca – jakie są korzyści z jej uprawy?

Roślina ma charakterystyczny zapach, który przypomina kadzidełko. Aromat ten skutecznie odstrasza insekty, w szczególności komary. Dodatkowo, komarzyca ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Napar przygotowany z liści roślina może być stosowany do leczenia kataru oraz chorób zatok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dwpbj

Podziel się opinią

Share

d1dwpbj

d1dwpbj