Trwa ładowanie...

Kolorowy sufit - piąta ściana w roli głównej

Popularność białego sufitu ma uzasadnienie praktyczne. Barwa ta optycznie oddala go od podłogi i sprawia, że wnętrza wydają się przestronniejsze. Gładka biel to też opcja bezpieczna i niekłopotliwa. Jeśli jednak lubisz zabawę z wystrojem wnętrz, możesz uczynić z sufitu powierzchnię niebanalną i przyciągającą wzrok. Być może zainspirują cię nasze pomysły.

Kolorowy sufit - piąta ściana w roli głównejŹródło: Astoriedstyle.com
dyi0gvw
dyi0gvw

Praktyczna iluzja

Sufit, podobnie jak kolor ścian i podłogi, znacząco wpływa na proporcje wnętrza. Pomalowany intensywną barwą sprawia, że pomieszczenie wydaje się szersze. Podobny efekt dają pasy – poziome względem wejścia. Ich prostopadłe położenie wobec drzwi odsuwa z kolei naprzeciwległą ścianę w głąb pomieszczenia. Ciemny sufit optycznie obniża strop, co bywa pożądane w przypadku wysokich, i przez to mało przytulnych, pomieszczeń. Jasny sufit zdaje się z kolei lżejszy i dzięki temu wyższy. Tak działa jednak nie tylko biel, ale też inne kolory, zwłaszcza chłodne. Jasny błękit, delikatna szarość czy pastelowy fiolet dają podobny efekt na suficie, ale potrafią przy tym całkowicie odmienić wnętrze. Ciekawie prezentują się, gdy są pochodnymi odcieniami ciemniejszych ścian.

Optymalne wykończenie

Ogromne znaczenie dla ostatecznego odbioru wnętrza ma również to, czy sufit jest matowy, czy błyszczący. Mat ukrywa drobne niedoskonałości, połysk z kolei uwypukla fakturę, załamując światło pod różnymi kątami. Jeśli nie planujesz sufitu z fakturą, na błysk zdecyduj się tylko w przypadku idealnie gładkiej powierzchni. Gdy natomiast twój sufit pozostawia wiele do życzenia, ale nie możesz oprzeć się magii migotania, zastosuj efekt dekoracyjny z brokatem, uprzednio pokrywając sufit chropowatą bazą w wybranym kolorze. Doskonale ukryje ona wszelkie nierówności, drobne pęknięcia i zagłębienia, np. między płytami kartonowo-gipsowymi.

Modne ombre

To ciekawy pomysł na sufit, ale jego wykonanie powierz specjaliście. Najlepiej gdy cieniowanie współgra z oświetleniem i promieniście rozchodzi się od źródła światła na boki, zwiększając stopniowo nasycenie koloru. W przypadku pokojów dziecięcych (ale nie tylko) stosuje się też niekiedy przechodzenie jednej barwy w inną, uzyskując w efekcie na suficie np. trzy kolory – od błękitu przez fiolet po róż.

dyi0gvw

Współczesny plafon

Sufit malowany we wzory to pracochłonne, ale na ogół spektakularne rozwiązanie. Sufitowa łąka w rustykalnym salonie czy rozgwieżdżone niebo w nowoczesnej sypialni przykuwają uwagę. Prostszą opcją jest zastosowanie tapety albo fototapety (wtedy styk ze ścianami warto wykończyć choćby cienką listwą). Dzięki temu możesz mieć ponad głową wszystko, o czym zamarzysz. Pamiętaj jednak, że i to rozwiązanie ma podobny wpływ na odbiór przestrzeni jak kolory. Na przykład trójwymiarowe zdjęcie z widokiem na szczyty budynków i niebo może otworzyć przestrzeń, z kolei realistyczna postać zwieszającego się z góry superbohatera albo gęsto splecione ze sobą korony drzew optycznie przybliżą sufit do podłogi.

Sztuka(teria) sufitowa

Ciekawe efekty pozwalają uzyskać na suficie belki i inne architektoniczne detale, szczególnie na poddaszu. Takie elementy można zaakcentować, poprzez nadanie im kontrastowej barwy. Listwy i rozety dodają aranżacji wnętrz wyrafinowania. Tradycyjne są białe, wykonywane z gipsu. Obecnie jednak wiele osób decyduje się na ich tańsze, styropianowe odpowiedniki na suficie, którym łatwo jest nadać dowolny kolor. Pomalowane na pastelowe albo – w wersji dla odważnych – neonowe odcienie wnoszą do aranżacji wnętrz wiele życia, stanowiąc swoista grę z pałacową konwencją. W aranżacjach wnętrz w stylu glamour kasetony malowane na złoto będą zdawały się ważyć tonę!

Świet(l)ny kreator

Tym, co zawsze przykuwa wzrok na suficie jest oświetlenie. Mogą to być płaskie, dyskretne oprawy, wbudowane w płaszczyznę sufitu lub okazałe, lśniące niczym luksusowa biżuteria żyrandole. Pamiętaj, że jeśli chcesz odwrócić uwagę od sufitu najlepiej, by światło było skierowane w dół lub ukryte pod kloszem. Ciekawą fakturę czy lśniące drobinki ponad głową wyeksponujesz z kolei, rzucając na nie światło z dołu. Jeśli boisz się zastosować kolorową farbę na suficie, możesz podświetlić go ledowo. Nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie różnych barw światła z tego samego źródła. Lampki możesz ukryć wzdłuż listew przy ścianie lub między belkami i w zależności od nastroju regulować barwę światła.W

dyi0gvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dyi0gvw