Zielony to kolor optymistów - tak przynajmniej się mówi. Zapewnia równowagę i poczucie bezpieczeństwa - może właśnie dlatego coraz więcej domów jest aranżowanych w zieleni.
Zielony to kolor optymistów - tak przynajmniej się mówi. Zapewnia równowagę i poczucie bezpieczeństwa - może właśnie dlatego coraz więcej domów jest aranżowanych w zieleni.
To także barwa wnosząca do wnętrz świeżość i lekkość. Łagodnie wpływa na nerwy, więc zielone ściany czy dodatki w tym kolorze są mile widziane nie od dzisiaj. - Zieleń to kolor często wykorzystywany w aranżacji wnętrz - mówi Hanna Maruta, główny stylista Home&you. - Sprawdza się nie tylko wiosną, kiedy mamy ochotę na pozytywne zmiany i dodatkową dawkę energii. Zieleń można też połączyć z wieloma innymi barwami, otrzymując za każdym razem inny efekt. Które zestawienia tworzą we wnętrzach zawsze udaną kompozycję?
Autor: Katarzyna Piojda
Źródło: regiodom.pl
Zielone wnętrza
Do najbardziej tradycyjnych należy zestawienie zieleni z brązem oraz beżem. Przy kremowych ścianach i brązowych meblach zielone dodatki, choćby narzuta na kanapę, poszewki na poduszki czy dekoracje, są uzupełnieniem dodającym lekkości i świeżości całemu wnętrzu.
Znakomity efekt uzyskasz, łącząc zieleń z fioletem. - Taki duet sprawdzi się np. w jadalni - podpowiada stylistka. - Do fioletowego obrusa dopasuj zielone podkładki, wazon lub naczynia. Zieleń sama w sobie też oferuje mnóstwo możliwości. Wszystko zależy od wyboru odcienia. W nowoczesnych wnętrzach soczysta, wręcz neonowa zieleń może z powodzeniem grać główną rolę. Uważaj tylko, aby takich akcentów nie było zbyt wiele. W bardziej tradycyjnych aranżacjach przygaszona zieleń butelkowa doda elegancji, jej zastosowanie świadczy bowiem o dobrym smaku. Unikaj odcieni zieleni, która do niedawna królowała na szpitalnych korytarzach albo - jeżeli ta tonacja wyjątkowo przypadła ci do gustu - zestawiaj ją z szarością i czernią, co pozwoli nieco zneutralizować efekt zimnej sterylności.
Zielone wnętrza
Zielony z żółtym jest połączeniem znanym i popularnym nie tylko w okresie świąt wielkanocnych, podobnie zresztą jak harmonijne połączenie zieleni z bielą - to bezpieczny duet, który nie sposób zepsuć. Wystarczy ustawić cięte kwiaty w zielonym wazonie lub pojedyncze trawiaste ozdoby na tle białych ścian albo mebli, by poczuć wibrującą moc żywej barwy.
Zielone wnętrza
Co za dużo to jednak niezdrowo - ta zasada obowiązuje także w aranżacji. Gdy więc ściany pomalowane są na zielono, nie kupuj wszystkich dodatków w tym samym kolorze, choćby dlatego, że wówczas będą się ze sobą zlewać. Modne jest natomiast łączenie odmian zieleni, np. takie: na tle ciemnozielonej ściany jasnozielone (wręcz jaskrawe) zielonkawe zasłony, a na białych parapetach rośliny w ciemnozielonych donicach.
Zielone wnętrza
Zielone poduszki, koce, narzuty, pledy i serwetki to najpopularniejsze dodatki, są też jednak bardziej oryginalne. Na białej ścianie można sobie zafundować fototapetę z liściem w skali makro. Może być też zielona nocna lampa stojąca, której włącznik przypomina pąk liścia.
Zielone wnętrza
Na stole może pojawić się kryształowy talerz w zielonym odcieniu, wyglądający jak powiększona kropla wody, a wokół niego - takie same talerzyki, ale w wersji mini. Na uwagę zasługuje także zielone szkło. Na stole albo parapecie można postawić wazon lub ozdobną butelkę w tej tonacji. Jeśli jest przezroczysta, na dno wrzuć kilka koralików albo piasek.