Trwa ładowanie...
d2v24zg

Kolor ścian w pokoju dziecięcym. Jaki wybrać?

Różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – tak zazwyczaj myślimy o kolorze ścian w pokoju dziecięcym. Wbrew pozorom nie warto się jednak kierować utartymi schematami. Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru ścian do pokoju dziecka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolor ścian w pokoju dziecięcym. Jaki wybrać?
(Malfarb)
d2v24zg

Różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – tak zazwyczaj myślimy o kolorze ścian w pokoju dziecięcym. Wbrew pozorom nie warto się jednak kierować utartymi schematami. Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru ścian do pokoju dziecka.

Malowanie ścian w pokoju dziecięcym – choć z pozoru nie powinno się znacząco różnić od remontowana innych pomieszczeń – wiąże się z pewnymi dodatkowymi zasadami. - Podczas wybierania koloru do pokoju dziecka lepiej nie kierować się schematami w rodzaju „niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek”. Kolor ścian warto bowiem dostosować do wieku i potrzeb dziecka. Inne kolory sprawdzą się w pomieszczeniu stworzonym z myślą o niemowlęciu, a zupełnie inne w pokoju nastolatka. Dobrze jest też pamiętać o właściwościach farby wybranej na ściany – w pokoju dziecięcym brudzą się one zdecydowanie częściej niż w innych. Dobrym wyborem są w tym wypadku farby lateksowe odporne na częste zmywanie – wyjaśnia Mariusz Szubert, menedżer marki Malfarb.

Kolor ścian w pokoju dziecka - dostosowany do wieku malucha

d2v24zg

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem. Dlatego podczas dobierania koloru ścian do jego pokoju warto się kierować właśnie wiekiem. W przypadku pokoju niemowlęcia lub bardzo małego dziecka najrozsądniej jest postawić na barwy neutralne, czyli biel, pastele lub jasne beże (np. z palety farb Pastel Color marki Malfarb). Taka kolorystyka jest neutralna w odbiorze - to ważne z punktu widzenia układu nerwowego dziecka, który w tym czasie mocno się rozwija. Zastosowanie ciemnych lub intensywnych barw mogłoby działać drażniąco lub nawet wywoływać niepokój u malucha.

Po kolory tego rodzaju można natomiast sięgnąć u kilkulatka (w wieku przedszkolnym). Dziecko w tym czasie spędza mnóstwo czasu na zabawie, jest pełne energii, a mocne odcienie nie wpływają na nie już tak intensywnie. Z tego powodu wybór wyrazistej zieleni, soczystej pomarańczy lub czystego błękitu nie będzie stanowić problemu. Dobrym rozwiązaniem w tym wieku jest też tworzenie barwnych kompozycji na ścianach lub ozdabianie ich bajkowymi wzorami, co czyni pokój dziecięcy ciekawym i bardziej radosnym w odbiorze.

Gdy dziecko rozpocznie naukę, warto zmienić kolorystykę na bardziej spokojną i stonowaną. W tym czasie mamy do czynienia z intensywnym rozwojem intelektualnym oraz przyswajaniem dużej ilości wiedzy, dlatego najlepszym wyborem do pokoju, w którym dziecko uczy się i odrabia lekcje, będzie np. spokojna żółć lub stonowany beż.

Praktyczne ściany w pokoju dziecka - łatwe do utrzymania w czystości

Nie mniej istotny niż kolor jest praktyczny aspekt farb do malowania ścian w pokoju dziecięcym. Przede wszystkim pomieszczenia tego rodzaju brudzą się wyjątkowo często, co powoduje konieczność częstego zmywania ścian. Z tego powodu dobrze jest wybrać emulsję akrylowo-lateksową, która będzie odporna na częste ścieranie i szotowanie. - Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, pamiętajmy, że farbę o podwyższonej odporności na ścieranie możemy nanieść tylko na ściany, natomiast sufit lub inne miejsca, nienarażone na zabrudzenia, można pomalować tańszą farbą akrylową – podpowiada Mariusz Szubert.

d2v24zg

Podziel się opinią

Share

d2v24zg

d2v24zg