Trwa ładowanie...

Kolor ścian w pokoju dziecięcym. Jaki wybrać?

Różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – tak zazwyczaj myślimy o kolorze ścian w pokoju dziecięcym. Wbrew pozorom nie warto się jednak kierować utartymi schematami. Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru ścian do pokoju dziecka.

Kolor ścian w pokoju dziecięcym. Jaki wybrać?Źródło: Malfarb
d3tahwl
d3tahwl

Różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – tak zazwyczaj myślimy o kolorze ścian w pokoju dziecięcym. Wbrew pozorom nie warto się jednak kierować utartymi schematami. Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru ścian do pokoju dziecka.

Malowanie ścian w pokoju dziecięcym – choć z pozoru nie powinno się znacząco różnić od remontowana innych pomieszczeń – wiąże się z pewnymi dodatkowymi zasadami. - Podczas wybierania koloru do pokoju dziecka lepiej nie kierować się schematami w rodzaju „niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek”. Kolor ścian warto bowiem dostosować do wieku i potrzeb dziecka. Inne kolory sprawdzą się w pomieszczeniu stworzonym z myślą o niemowlęciu, a zupełnie inne w pokoju nastolatka. Dobrze jest też pamiętać o właściwościach farby wybranej na ściany – w pokoju dziecięcym brudzą się one zdecydowanie częściej niż w innych. Dobrym wyborem są w tym wypadku farby lateksowe odporne na częste zmywanie – wyjaśnia Mariusz Szubert, menedżer marki Malfarb.

Kolor ścian w pokoju dziecka - dostosowany do wieku malucha

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem. Dlatego podczas dobierania koloru ścian do jego pokoju warto się kierować właśnie wiekiem. W przypadku pokoju niemowlęcia lub bardzo małego dziecka najrozsądniej jest postawić na barwy neutralne, czyli biel, pastele lub jasne beże (np. z palety farb Pastel Color marki Malfarb). Taka kolorystyka jest neutralna w odbiorze - to ważne z punktu widzenia układu nerwowego dziecka, który w tym czasie mocno się rozwija. Zastosowanie ciemnych lub intensywnych barw mogłoby działać drażniąco lub nawet wywoływać niepokój u malucha.

Po kolory tego rodzaju można natomiast sięgnąć u kilkulatka (w wieku przedszkolnym). Dziecko w tym czasie spędza mnóstwo czasu na zabawie, jest pełne energii, a mocne odcienie nie wpływają na nie już tak intensywnie. Z tego powodu wybór wyrazistej zieleni, soczystej pomarańczy lub czystego błękitu nie będzie stanowić problemu. Dobrym rozwiązaniem w tym wieku jest też tworzenie barwnych kompozycji na ścianach lub ozdabianie ich bajkowymi wzorami, co czyni pokój dziecięcy ciekawym i bardziej radosnym w odbiorze.

Gdy dziecko rozpocznie naukę, warto zmienić kolorystykę na bardziej spokojną i stonowaną. W tym czasie mamy do czynienia z intensywnym rozwojem intelektualnym oraz przyswajaniem dużej ilości wiedzy, dlatego najlepszym wyborem do pokoju, w którym dziecko uczy się i odrabia lekcje, będzie np. spokojna żółć lub stonowany beż.

d3tahwl

Praktyczne ściany w pokoju dziecka - łatwe do utrzymania w czystości

Nie mniej istotny niż kolor jest praktyczny aspekt farb do malowania ścian w pokoju dziecięcym. Przede wszystkim pomieszczenia tego rodzaju brudzą się wyjątkowo często, co powoduje konieczność częstego zmywania ścian. Z tego powodu dobrze jest wybrać emulsję akrylowo-lateksową, która będzie odporna na częste ścieranie i szotowanie. - Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, pamiętajmy, że farbę o podwyższonej odporności na ścieranie możemy nanieść tylko na ściany, natomiast sufit lub inne miejsca, nienarażone na zabrudzenia, można pomalować tańszą farbą akrylową – podpowiada Mariusz Szubert.

d3tahwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tahwl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj