Trwa ładowanie...

Kolektory słoneczne wspomogą ogrzewanie domu

Większość małych instalacji solarnych jest przeznaczona do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zapotrzebowanie na wodę jest niezależne od pory roku i relatywnie stałe – wynika z potrzeb mieszkańców. Możliwe jest dobranie takiej wielkości instalacji solarnej, która zapewni maksymalnie 50÷60% pokrycia rocznych potrzeb ciepła dla podgrzewania wody użytkowej. W miesiącach letnich pokrycie potrzeb może sięgać 90÷100%, wobec czego podstawowe źródło ciepła będzie całkowicie wyłączane z pracy.

Kolektory słoneczne wspomogą ogrzewanie domuŹródło: Hewalex
d3vz1ql
d3vz1ql

W ostatnich latach popularność zyskują instalacje solarne spełniające podwójną funkcję – podgrzewania wody użytkowej (CWU) oraz wspomagania centralnego ogrzewania (CO). Obecnie w Niemczech czy Austrii instaluje się więcej instalacji tzw. kombi niż standardowych przewidzianych tylko do podgrzewania CWU. Dlaczego? Oto niektóre powody:

  • rozwój energooszczędnych technologii budownictwa i obniżenie potrzeb cieplnych budynków, wobec czego wspomaganie ogrzewania może przynosić zauważalne zmniejszenie zużycia konwencjonalnej energii lub paliwa,
  • systematyczny wzrost cen paliw i energii, co przekłada się na zauważalne obniżenie obciążenia budżetu domowego przy zastosowaniu instalacji solarnej,
  • większa dostępność i popularność systemów solarnych oraz relatywnie coraz niższe koszty inwestycji w porównaniu z latami wcześniejszymi (gdy technologia była uważana za dostępną dla hobbystów),
  • nowe rozwiązania techniczne, przede wszystkim wprowadzenie na rynek uniwersalnych podgrzewaczy spełniających podwójną funkcję – podgrzewania CWU i wspomagania CO, dzięki czemu koszty inwestycji są niższe, a pojedynczy podgrzewacz zajmuje mniej miejsca (w porównaniu wariantu oddzielnego podgrzewacza CWU i zbiornika buforowego CO).

Rodzaje instalacji solarnych do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania

Tradycyjna dwufunkcyjna instalacja solarna zbudowana jest z oddzielnego podgrzewacza wody użytkowej i zbiornika buforowego wody grzewczej. Taki wariant cechuje się zwiększonym poziomem komfortu wody użytkowej dzięki większej pojemności podgrzewacza. Również zbiornik buforowy może mieć zwiększoną objętość, pozwalając na podłączenie źródeł ciepła większej mocy. Barierą rozwoju rynku dla tego typu systemów był jednak wysoki koszt inwestycji, duże potrzeby dla powierzchni zabudowy oraz złożona budowa systemu.

Dopiero opracowanie konstrukcji podgrzewaczy uniwersalnych spowodowało wzrost zainteresowania instalacjami solarnymi wspomagającymi ogrzewanie. Tego typu rozwiązanie jest atrakcyjniejsze cenowo, a instalacja solarna nie jest bardziej złożona w porównaniu do standardowych instalacji (do podgrzewania wody użytkowej). Również zapotrzebowanie na powierzchnię do zabudowy pojedynczego zbiornika jest znacznie niższe, co zwiększa możliwości zastosowania takiego sytemu szczególnie w nowych domach jednorodzinnych.

d3vz1ql

Tradycyjny układ dwóch oddzielnych podgrzewaczy (wody użytkowej i wody grzewczej) jest obecnie stosowany sporadycznie. Można go zalecać przy zwiększonych wymaganiach komfortu wody użytkowej, dla dużych domów jednorodzinnych i przy znacznych powierzchniach kolektorów słonecznych.

Instalacja solarna do wspomagania ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej budowana była tradycyjnie z zastosowaniem oddzielnego podgrzewacza c.w.u. i oddzielnego zbiornika buforowego wody grzewczej. Podgrzewacze uniwersalne spełniają podwójną funkcję, dodatkowo pozwalając na połączenie w jednym układzie kilku źródeł ciepła.

Standardowe zapotrzebowanie na wodę użytkową (tzn. brak dużych wanien z jednoczesnym poborem wody w dwóch i więcej łazienkach) pozwala na wybór wariantu instalacji solarnej z podgrzewaczem uniwersalnym.

d3vz1ql

Budowa i funkcjonowanie podgrzewacza uniwersalnego

Podgrzewacz uniwersalny Hewalex INTEGRA zbudowany jest na zasadzie „zbiornik w zbiorniku”. Wewnętrzny zbiornik emaliowany gromadzi ciepłą wodę użytkową, która jest podgrzewana przez otaczającą go wodę grzewczą. Woda grzewcza spełnia funkcję bufora ciepła, z którego zasilana jest bezpośrednio instalacja grzewcza budynku. Wodę grzewczą może podgrzewać równolegle kilka źródeł ciepła, nie tylko instalacja solarna, ale także np. kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła itd. Podgrzewacz Hewalex INTEGRA pełni więc dodatkowo funkcję integracyjną – łączy w jednym układzie grzewczym kilka źródeł ciepła.

Podgrzewacz uniwersalny Hewalex INTEGRA może mieć pojemność całkowitą 800 l i współpracować z kolektorami słonecznymi o łącznej powierzchni 15 m2. Pozwala to uzyskiwać wysokie efekty wspomagania centralnego ogrzewania sięgające nawet 20-30% oszczędności w przypadku domów niskoenergetycznych.

d3vz1ql

Możliwości wykonania systemu grzewczego w oparciu o podgrzewacze uniwersalne są szerokie. Popularność takich rozwiązań w naszym kraju będzie rosła, podobnie jak na rynkach zachodnioeuropejskich. Wynika to także z faktu, że zwiększenie kosztów inwestycji w porównaniu z typową instalacją solarną przeznaczoną tylko do podgrzewania c.w.u. może wynieść jedynie 10÷20% (przyjmując taką samą powierzchnię kolektorów). Ceny podgrzewaczy uniwersalnych są już niewiele wyższe niż tradycyjnych podgrzewaczy biwalentnych (2-wężownicowych), przeznaczonych jedynie do podgrzewu c.w.u.

Przykładowy system grzewczy oparty na podgrzewaczu uniwersalnym Hewalex INTEGRA współpracującym z instalacją solarną, kotłem gazowym (KG), kotłem na paliwo stałe (KS) i pompą ciepła typu powietrze/woda (PC).

d3vz1ql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vz1ql