Trwa ładowanie...

Kochamy jasne kolory mebli! Jaka podłoga do nich pasuje?

Zwykle już na etapie wykańczania wnętrz wiemy, jakie kolory mebli wybierzemy i jak urządzimy z ich pomocą domową przestrzeń. Jasne meble niosą wiele możliwości. O tym, jaki efekt uzyskamy dzięki nim w pomieszczeniu, zadecydują jednak również inne elementy, a wśród nich podłoga, która stanie się podstawą aranżacji wnętrz.

Kochamy jasne kolory mebli! Jaka podłoga do nich pasuje?Źródło: Karenhoughtoninteriors.com
d28puxo
d28puxo

Zwykle już na etapie wykańczania wnętrz wiemy, jakie kolory mebli wybierzemy i jak urządzimy z ich pomocą domową przestrzeń. Jasne meble niosą wiele możliwości. O tym, jaki efekt uzyskamy dzięki nim w pomieszczeniu, zadecydują jednak również inne elementy, a wśród nich podłoga, która stanie się podstawą aranżacji wnętrz.

Jeśli twój wybór padł na jasne kolory mebli, warto przemyśleć, w jakim stylu urządzisz mieszkanie. Wybór materiałów wykończeniowych do aranżacji wnętrz zdeterminuje bowiem charakter pomieszczeń. O ile ściany czy sufit łatwo jest przemalować, o tyle podłoga to wybór na długie lata.

Jaka podłoga do jasnych mebli: nadmiar surowo wzbroniony

Miłośnicy naturalnych materiałów, którym podobają się jasne kolory mebli wykonanych z brzozy, olchy czy jesionu, powinni pamiętać, że drewniana podłoga musi do nich nawiązywać. Aby aranżacje wnętrz nabrały spójności, nie powinno się mieszać zbyt wielu gatunków i odcieni drewna. Podłoga i listwy przypodłogowe powinny być zrobione z podobnego rodzaju drzewa, najlepiej dwa tony jaśniejszego lub ciemniejszego niż meble. Może to być ten sam gatunek co w przypadku wyposażenia lub inny, ale o podobnym usłojeniu.

Podłogę można też odciąć od koloru mebli i dopasować ją do stolarki – listew przypodłogowych, drzwi, a niekiedy też ram okien. Łącząc w ten sposób jasne kolory mebli drewnianych z ciemną, drewnianą podłogą, należy jednak pamiętać, aby ich odcienie pochodziły z tej samej palety barw – chłodnej lub ciepłej, oraz tonacji – np. o czerwonym, żółtym lub szarym odcieniu.

Jaka podłoga do jasnych mebli: w kontraście

Ciemna podłoga pochłania światło i sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, a co za tym idzie - na ogół też bardziej przytulne. Jasne kolory mebli wnoszą do takich wnętrz nieco urozmaicenia i rozświetlają je, zwłaszcza gdy fronty są gładkie i z połyskiem.

d28puxo

Istotna jest też faktura. Drewniane meble o niezbyt wyraźnym usłojeniu pasują do ciemnych podłóg o zdecydowanym rysunku drewna i na odwrót – meble o mocnej strukturze zostaną pięknie wyeksponowane na ciemnobrązowej lub czarnej, jednolitej podłodze. Zarówno płaszczyzna mebli, jak i podłogi może też pozostać gładka. W zależności od wybranej wersji aranżacje wnętrz oparte na dysonansie kolorystycznym zawsze nabierają zdecydowanego i eleganckiego charakteru.

Ciemna podłoga wydobywa kształty jasnych mebli, których formy stają się wyraziste na kontrastowym tle. Lekkie stoliki, ażurowe regały czy siedziska na fantazyjnie wygiętych nóżkach wnoszą do wnętrz subtelność, sprawiając, że nawet przy ciemnych ścianach nie są one przytłaczające. Białe meble na czarnej podłodze to zawsze dobry wybór, jeśli chce się osiągnąć klasyczny, wystudiowany nieco styl lub aranżacje wnętrz w duchu retro.

Jaka podłoga do jasnych mebli: jasne na białym

Dobrym wyborem w przypadku kolorów mebli w odcieniach jasnego drewna rodzimego lub sprowadzanego jest też biała podłoga. Bielone deski dodają wnętrzom tradycyjnego, skandynawskiego klimatu. Z kolei biała podłoga żywiczna czy z płytek (podobnie jak lakierowany na wysoki połysk parkiet) – nowoczesnej duńskiej elegancji.

Równie często co ze skandynawską przytulnością biała podłoga kojarzy się z czystością i sterylnością. Nadaje też aranżacjom wnętrz lekkości. W połączeniu z białymi meblami i ścianami może jednak sprawić, że pomieszczenie wyda się mało przyjazne i surowe. Na białym tle podłogi dobrze prezentują się jasne kolory mebli w ciepłych odcieniach drewna lub w pastelach, które przełamują nieco monotonię i chłód wnętrz.

d28puxo

Jaka podłoga do jasnych mebli: w kolorowej oprawie

Wielobarwna podłoga wnosi wiele życia do wnętrz, gdzie królują jasne, w tym białe meble. Pokryta kolorowymi kaflami cementowymi czy panelami z nadrukiem może nawet sprawić, że te elementy wyposażenia zejdą na drugi plan. Białe, monochromatyczne kolory mebli na takim tle mogą stać się niemal niewidoczne. Niekiedy efekt przenikania może być pożądany, np. we wnętrzach urządzonych w stylu pop-art.

Różnobarwna wykładzina i jasne kolory mebli to popularne i praktyczne rozwiązanie np. w pokojach dziecięcych. Neutralne, jasne meble mogą służyć przedszkolakowi i uczniowi, łatwo je bowiem odmienić za pomocą dodatków, w miarę jak pociecha rośnie i zmieniają się jej oczekiwania. Z czasem można wymienić wykładzinę w pokoju na bardziej neutralną. Kolorowa podłoga, na której maluch spędza dużo czasu, będzie go jednak inspirować latami, tworząc przyjazną przestrzeń do zabawy.

d28puxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28puxo