Trwa ładowanie...

Kobieta i mężczyzna w łazience. Niezwykłe wyniki badań

W kobiecej łazience szafki uginają się pod ciężarem niepotrzebnych kosmetyków, mężczyźni zaś bardziej niż kąpieli potrzebują instruktażu, jak używać gąbki i środków czyszczących – popularne stereotypy dotyczące naszych nawyków - zamiast tematem żartów - stały się obiektem badań naukowych. Poznaj ich wyniki! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę w zgodzie z męskimi i damskimi potrzebami.

Kobieta i mężczyzna w łazience. Niezwykłe wyniki badańŹródło: Fotochannel
d4klb7n
d4klb7n

W kobiecej łazience szafki uginają się pod ciężarem niepotrzebnych kosmetyków, mężczyźni zaś bardziej niż kąpieli potrzebują instruktażu, jak używać gąbki i środków czyszczących – popularne stereotypy dotyczące naszych nawyków - zamiast tematem żartów - stały się obiektem badań naukowych. Poznaj ich wyniki! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę w zgodzie z męskimi i damskimi potrzebami.

Choć badania przeprowadzone przez instytut Opinion Research Corporation skupiały się głównie na sprawdzeniu nawyków związanych z korzystaniem z poszczególnych sanitariatów, kwestii sprzątania i oszczędzania wody, najciekawsze rezultaty dotyczyły różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Dzięki różnorodności wykonywanych czynności udało się wyodrębnić typowe dla danej płci przyzwyczajenia. I choć podział pomieszczenia na część kobiecą i męską tylko ze względu na kontrastujące nawyki może wydawać się nierozsądny, analiza preferencji obydwu stron pomaga znaleźć kompromis i zwrócić uwagę na kwestie istotne dla innych domowników. Jak w świetle badań przedstawiają się nasze łazienkowe przyzwyczajenia?

Wanna kontra prysznic? Niezupełnie…

Przeciętny czas, jaki spędzamy pod natryskiem każdego dnia, szacowany jest na 30 minut i wbrew powszechnym przekonaniom panie poświęcają na to tylko 2 minuty więcej niż panowie. Co jednak ważne, w przypadku wielbicieli długotrwałego prysznica (powyżej godziny) płeć piękna posiada aż dwukrotną przewagę. I choć mogłoby się wydawać, że kobiety to także zwolenniczki relaksujących kąpieli, tylko co dziesiąta deklaruje korzystanie z wanny częściej niż z natrysku. W przypadku mężczyzn wybór ten dotyczy jednego na dwudziestu ankietowanych. Czy więc w tej kwestii wybór jest oczywisty?

– W dużej łazience warto zdecydować się na połączenie tych dwóch rozwiązań – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Natryski przesuwne znajdą bowiem zastosowanie zarówno w kabinie, jak i w zabudowanej wannie. Jeśli ogranicza nas mała łazienka, dobrym pomysłem będzie zamontowanie deszczowni lub kolumny natryskowej. Dowolna regulacja intensywności strumienia zapewni swoisty masaż wodny i sprawi, że nawet szybki prysznic stanie się przyjemnością – dodaje.

Jak wykazują badania, bez względu na płeć, osoby do 34. roku życia mają tendencję do mniejszego dbania o oszczędność wody niż seniorzy - w wieku powyżej 55 lat. Jeśli więc wydajne użytkowanie nie jest twoją mocną stroną, warto zainwestować w baterię termostatyczną, która wyeliminuje czas potrzebny na ustawienie temperatury. Nawet dzięki tak niewielkim zmianom ilość zużywanej wody może obniżyć się o 15%.

d4klb7n

5 minut dla siebie

Wśród najpopularniejszych stereotypów, z jakimi przychodzi zmagać się płci pięknej, wyróżnia się ogrom czasu, jakiego panie potrzebują na codzienną pielęgnację i dbanie o siebie. Przekonanie to potwierdza się jednak tylko w sytuacji przygotowywania się do wieczornego wyjścia. Średni czas, jaki kobiety poświęcają na wyszykowanie się – zrobienie makijażu, ułożenie włosów i przebranie – to 52 minuty. Dla porównania, panowie spędzają w łazience tylko 29 minut. Co jednak interesujące, zsumowany czas poświęcony na codzienną pielęgnację w przypadku mężczyzn to aż 81 minut! Panie potrzebują średnio 6 minut mniej.

Oprócz rozkładu wykonywanych czynności kluczową różnicę stanowi także ich rodzaj. - W strefie umywalkowej, z której korzysta kobieta, z pewnością przydatny okaże się szeroki blat do umieszczenia najważniejszych kosmetyków i pojemne szuflady, gdzie można schować dodatkowe przybory (suszarka czy prostownica) – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ważne jest też zamontowanie w łazience odpowiedniego światła ogólnego i punktowego, które podczas nakładania makijażu nie będzie zmieniało kolorytu skóry – dodaje.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, panom bardziej niż pojemne meble przyda się… dodatkowa półka przy toalecie! Spośród 56% ankietowanych, którzy deklarują czytanie książek lub magazynów w łazience, większość stanowią mężczyźni. Jako alternatywa dla koszyka lub niewielkiego podwyższenia, gdzie można trzymać gazety, sprawdzi się półka powstała w wyniku zabudowy stelaża podtynkowego. Montowany w ten sposób sedes wiszący to także sposób na utrzymanie czystości. Dzięki temu, że sanitariat nie ma styczności z podłogą, przetarcie zachlapań stanie się łatwiejsze.

d4klb7n

Wyposażenie łazienki - wzornictwo zależne od płci

Przeprowadzone na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Singapurze badania potwierdzają, że zróżnicowane preferencje kobiet i mężczyzn dotyczą także kwestii wzornictwa. Panowie, decydując się na zakup wyposażenia łazienki, największą uwagę skupiają na jego kształcie oraz technologicznym zaawansowaniu. Chętnie wybieranym przez nich stylem jest nowoczesny minimalizm lub wystrój industrialny. W męskich łazienkach zastosowanie znajdą więc elementy inspirowane geometrią, utrzymane w szarej lub czarno-białej kolorystyce. Dla pań istotna jest natomiast faktura, detale, wykończenia elementów oraz wykorzystanie tworzyw naturalnych. Dużą rolę odgrywa także użyteczność wyposażenia przy jednoczesnym wysokim poziomie estetyki. Przy urządzaniu łazienki warto więc wykorzystać materiały takie jak drewno czy kamień.

d4klb7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4klb7n