Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
klucz
08-01-2014 13:18

Klucz do drzwi zewnętrznych - bezpieczne wejście do domu

Odpowiednia konstrukcja i grubość drzwi zewnętrznych, materiał, z którego są wykonane, zamek ryglujący skrzydło w kilku miejscach na różnej wysokości. Elementów, od których zależy bezpieczeństwo drzwi wejściowych, jest bardzo wiele. A w jaki sposób na bezpieczne wejście do domu wpływa klucz do drzwi?

Klucz do drzwi zewnętrznych - bezpieczne wejście do domuŹródło: Assa Abloy
dlkfpsq
dlkfpsq

Odpowiednia konstrukcja i grubość drzwi zewnętrznych, materiał, z którego są wykonane, zamek ryglujący skrzydło w kilku miejscach na różnej wysokości. Elementów, od których zależy bezpieczeństwo drzwi wejściowych, jest bardzo wiele. A w jaki sposób na bezpieczne wejście do domu wpływa klucz do drzwi?

Niewiele osób orientuje się, jakie rodzaje i typy kluczy do drzwi są dostępne w sprzedaży, tymczasem w dużej mierze wpływają one na bezpieczne wejście do domu. Zależnie od zasady działania, klucze do drzwi dzieli się na trzy główne grupy: mechaniczne, magnetyczne oraz elektroniczne. Z kolei, biorąc pod uwagę rodzaje nacięć, wyróżniamy klucze frezowane, nacinane i nawiercane.

Klucz do do drzwi wejściowych: liczba kombinacji kodu

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo klucza do drzwi jest liczba możliwych kombinacji kodu. - Liczba kombinacji zależy od liczby nacięć i nawierceń na kluczu - im jest ich więcej, tym klucz uznaje się za bezpieczniejszy.

Liczba kombinacji kodu klucza jest określona w europejskiej normie PN-EN 1303; 2007. Klucz do drzwi musi posiadać daną ich liczbę, by zostać zakwalifikowany do konkretnej klasy. Klucz z klasy 1 ma 100, podczas gdy ten z najwyższej grupy ma już 100 tys. kombinacji kodu - tłumaczy Grzegorz Korzeniowski, ekspert firmy Assa Abloy, globalnego lidera produkcji systemów zabezpieczeń obiektów. Im wyższa klasa i liczba kombinacji, tym klucz do drzwi jest bezpieczniejszy. Najbezpieczniejsze klucze mają nawet kilka milionów kombinacji kodu.

Klucz do drzwi wejściowych: trwałość

Ważną kwestią jest także trwałość kluczy do drzwi zewnętrznych - muszą one być maksymalnie wytrzymałe i odporne na ścieranie. Ich jakość w dużej mierze zależy od materiału, z którego jest wykonany klucz. Najmocniejsze są klucze stworzone z chromu lub mosiądzu.

dlkfpsq

Klucz do drzwi wejściowych: chroniony patentem

Bezpieczna konstrukcja klucza do drzwi to taka, która nie pozwoli lub w jak największym stopniu utrudni jego sczytanie i skopiowanie. Równie ważne jest zabezpieczenie klucza przed niekontrolowanym dorabianiem - w znacznym stopniu chroni przed tym zestaw, w skład którego wchodzi karta bezpieczeństwa. Na karcie podczas zakupu umieszcza się zakodowane dane dotyczące kształtu i kodu klucza do drzwi wejściowych. Do każdorazowego dorobienia klucza niezbędna jest wówczas karta danego modelu.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa oferują klucze chronione patentem. - Na rynku znajdziemy klucze do drzwi chronione patentem na terenie Polski, a także te z patentem międzynarodowym. Klucze tego typu są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz osoby lub firmy przez niego upoważnione. W tym wypadku klucz może być dorabiany tylko u producenta lub w oficjalnych punktach dystrybucyjnych firmy. Ważne, aby odpowiednimi patentami chronione były zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego - dodaje ekspert Assa Abloy.

Klucz chroniony patentem daje pewność, że nikt nie będzie miał możliwości jego dorobienia bez naszej zgody. Informacja o tym fakcie powinna się znajdować na opakowaniu produktu.

dlkfpsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlkfpsq