Klinkier - materiał na elewację nowoczesnego domu

Klinkier - materiał na elewację nowoczesnego domu

30.09.2016 12:19

Klinkier - zarówno w postaci cegły, jak i płytek - to materiał idealny do wykończenia domów utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Dlaczego warto go zastosować?

Klinkier - zarówno w postaci cegły, jak i płytek - to materiał idealny do wykończenia domów utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Dlaczego warto go zastosować?
Nowoczesną architekturę wyróżnia oszczędność form. Klinkier jest materiałem doskonale wydobywającym czystość i urodę współczesnych domów. To zazwyczaj budynki oparte na planie wydłużonego prostokąta, przekryte dachem dwuspadowym. Klinkier sprawdza się również jako wykończenie domów inspirowanych projektami F.L. Wrighta, które wyróżnia bardziej rozbudowana forma architektoniczna z charakterystycznym dachem o niewielkim kącie nachylenia połaci i szerokim okapie. Warto także zastosować ten materiał na niezwykle popularne dzisiaj domy kostki mające swe korzenie w modernizmie.

1 / 6

Klinkier - nowoczesna struktura

Obraz
© Wienerberger

W projektach będących synonimem XXI wieku proponuje się wykończenie elewacji materiałami, które są nośnikiem obowiązujących trendów wzorniczych czy materiałowych. Klinkier odpowiada na te potrzeby. Zarówno kolorystyka, jak i kształt oraz wykończenie cegieł podążają, a także inspirują najnowsze trendy wzornicze. Atutem klinkieru jest jego mały format umożliwiający ułożenie go na wiele sposobów. Można z niego tworzyć na elewacji kompozycje, nie tylko stosując różnorodne typy wiązań, ale też manewrując stopniem wysunięcia główki lub wozówki przed lico ściany. Świetny efekt daje w takich aranżacjach zastosowanie gładkich, jednolitych kolorystycznie cegieł.

2 / 6

Klinkier - bogactwo formy

Obraz
© Roben

Prostą formę budynku można podkreślić, stosując cegły klinkierowe o wydłużonym kształcie, zrywające z typowym dla tego materiału wzorem rozmiaru. W połączeniu z bogatą strukturą mogą one budzić skojarzenia np. z drewnianymi, sękatymi belkami o powierzchni zużytej nie tylko przez czas, ale też wodę czy owady. Ich użycie będzie zasadne choćby wtedy, gdy będziemy chcieli wzbogacić skromną bryłę budynku.

3 / 6

Klinkier w kolorach

Obraz
© Roben

Innowacyjność rozwiązań klinkierowych wyróżnia się nie tylko formą - w potrzeby nowoczesnej architektury doskonale wpisuje się również kolorystyka cegieł. Barwy tego materiału oderwały się bowiem od utożsamianych z klinkierem ceglastych czerwieni oraz czekoladowych brązów. Nowoczesnym domom bardziej odpowiadają stonowane beże, wiele odcieni bieli, a także modne od kilku sezonów szarości identyfikowane z interpretowanym na nowo modernizmem.

4 / 6

Klinkier - ściana w melanżu

Obraz
© pracownia Domy z Wizją

Inspirującą propozycją dla nowoczesnego domu są również cegły szkliwione. Klinkier pokryty błyszczącą glazurą w mocnych soczystych kolorach - zielonym, czerwonym czy żółtym - warto użyć w formie detalu, na przykład na nadproża czy opaski wokół okna. Z tak wykończonych cegieł można również zaprojektować barwną melanżową szatę dla ścian domu.

5 / 6

Klinkier - na lata

Obraz
© Wienerberger

Nowoczesna architektura stawia również na perfekcję wykonania - na dużych wyrazistych płaszczyznach, na których dodatkowe elementy są dozowane z dużym umiarem, widać bowiem wszystkie niedociągnięcia. Klinkier nie tylko odpowiada na zapotrzebowania wzornicze architektów oraz inwestorów, ale jego użycie daje także gwarancję perfekcyjnego wykończenia elewacji, która nawet po latach będzie wyglądała zgodnie z oczekiwaniami domowników. Jest to wynik pochodzenia klinkieru oraz sposobu jego wytwarzania.

6 / 6

Klinkier do zadań specjalnych

Obraz
© Wienerberger

Zarówno cegłę elewacyjną, jak i płytki klinkierowe produkuje się z wysokiej jakości gliny. Proces wypalania uformowanego klinkieru w temperaturze ok. 1000 st. C sprawia zaś, że materiał staje się odporny na takie czynniki jak mróz, śnieg, deszcz czy promieniowanie UV. Klinkier może się także poszczycić dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie te zalety sprawiają, że warto go użyć do wykończenia cokołu oraz w strefie wejścia, a także w narożach budynku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)