Trwa ładowanie...

Klimatyzator z funkcją grzania. Sposób na oszczędzanie w chłodne dni

Wydawałoby się, że zakup klimatyzatora na jesień jest trochę jak próba sprzedaży piasku na pustyni, ale w tym szaleństwie jest metoda, ponieważ wiele modeli jest wyposażonych w funkcję grzania. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator? Co mówią przepisy? Ile można zaoszczędzić?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania może przynieść spore oszczędnościKlimatyzacja z funkcją ogrzewania może przynieść spore oszczędnościŹródło: Pixabay
d23imia
d23imia

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o pompach ciepła, które ze względu na rodzaj źródła, z którego jest pozyskiwane ciepło, dzielimy na gruntowe, wodne i powietrzne. Za najbardziej efektywne uchodzą pompy gruntowe, ale w przypadku wymiennika poziomego wymagają one dużej powierzchni działki, a przy wymienniku poziomym potrzebny jest głęboki odwiert. Za równie dobre uchodzą pompy wodne, ale wymagają one poniesienia wysokich nakładów finansowych. Wreszcie mamy pompy powietrzne, które są tanie w montażu. Właśnie w tej grupie znajdują się klimatyzatory z funkcją grzania, która z czasem stała się bardzo popularna, co wynika z niskich kosztów użytkowania.

Jak to działa?

Zacznijmy od tego, że szukając klimatyzatora z funkcją ogrzewania, będziemy poruszać się wśród urządzeń typu split. Charakteryzują się tym, że na zewnątrz montuje się agregat, w którym są sprężarka, wymiennik, wentylator, zawór czterodrogowy, zawór rozprężny i system sterowania, a wewnątrz montowane jest urządzenie zawierające wymiennik, wentylator i system sterowania. Są też klimatyzatory typu multi split, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory z funkcją ogrzewania mają dodatkową pompę ciepła. Klimatyzator pobiera ciepło z jednostki zewnętrznej i przenosi je do zewnętrznej, ogrzewając tym samym pomieszczenie.

Funkcja grzania w praktyce

Montowanie klimatyzacji z funkcją ogrzewania jest polecane tam, gdzie używanie głównego ogrzewania jest w jakimś stopniu problematyczne. Trzeba też pamiętać o tym, że nawet przy urządzeniach typu multi split mało kto wpadnie na pomysł zamontowania jednostki wewnętrznej w kuchni lub w łazience. Ostatecznie wszystko zależy od tego, jak jest rozplanowany system grzewczy w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowo klimatyzatory nieco gorzej radzą sobie w mroźne dni, ale wtedy można po prostu przejść na podstawowe ogrzewanie. Ratunkiem jest też zakup bardziej wydajnego, a więc i droższego urządzenia. W pozostałych wypadkach należy liczyć na łagodną zimę.

Jak można zaoszczędzić?

Choć zakup samego sprzętu może niektórych przerażać, to po sezonie letnim można liczyć na promocyjne oferty w sklepach. Należy pamiętać, że w grę wchodzi tu również koszt montażu, choć niektórzy sprzedawcy zawierają go w cenie urządzenia. Ostatecznie można liczyć na upusty rzędu nawet 1,5 tys. zł. A co z opłacalnością takiej inwestycji? Tu o wyliczenia pokusił się jeden z elektro marketów. Media Expert podaje, że koszt ogrzewania klimatyzacją w ciągu dnia może wynosić zaledwie 163,68 zł miesięcznie przy następujących założeniach: urządzenie jest użytkowane przez 8 godzin, średnia cena 1 kWh to 0,66 zł, pobór energii klimatyzatora to 0,98 kWh, a pomieszczenie ma powierzchnię 35 m2. Wartości obliczono dla klimatyzatora Hisense Split Energy Pro Plus QG35.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d23imia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d23imia