Klimatyzacja w mieszkaniu to rozwiązanie nie dla każdego. Co należy wiedzieć?

Wraz z kolejnymi rekordami letnich temperatur, wzrasta zainteresowanie instalacją klimatyzacji w domu. Mowa o stałej instalacji, czyli rozwiązaniu polegającym na montażu dwóch jednostek - zewnętrznej i wewnętrznej. Taką opcją coraz częściej są zainteresowani również właściciele lokali mieszkalnych.

Klimatyzacja w mieszkaniu to rozwiązanie nie dla każdego. Co należy wiedzieć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

19.06.2018 | aktual.: 21.03.2022 14:34

Problemy z interpretacją przepisów nie ułatwiają sytuacji …

Kłopoty związane z montażem klimatyzatorów typu split (posiadających jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną) na terenie budynku wielorodzinnego, zwykle mają dwie główne przyczyny. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl pierwszym problemem mogą być skargi sąsiadów na nadmierny hałas emitowany przez klimatyzator. Wiele zależy oczywiście od relacji z innymi mieszkańcami bloku oraz lokalizacji danego budynku. W przypadku bloku położonego blisko ruchliwej ulicy, niektórzy sąsiedzi mogą nawet nie zwrócić uwagi na dyskretny dźwięk nowoczesnego klimatyzatora. Większe problemy czasem pojawiają się, gdy mieszkanie jest położone w spokojnej okolicy, a sąsiedzi nie przywykli do hałasu.

W przypadku montażu klimatyzacji przez mieszkańca bloku, kolejną ważną kwestią jest położenie jednostki zewnętrznej. Tutaj w grę wchodzi rozróżnienie pomiędzy powierzchnią przynależną do danego mieszkania i częścią wspólną budynku. Sytuacji nie ułatwiają kłopoty interpretacyjne dotyczące prawnego statusu balkonów w budynku wielorodzinnym. Ze względu na brak precyzyjnych przepisów w tym względzie, stanowiska sędziów bywają niejednolite. Krajowe sądy nadal nie są zupełnie jednomyślne co do tego, czy balkon stanowi prywatną własność. Na ogół przyjmuje się jednak, że balkon służący tylko użytkownikom jednego lokalu, w swojej wewnętrznej części powinien być traktowany jako część składową tego mieszkania.

Jak wskazuje portal RynekPierwotny.plpodobna interpretacja prawna dotyczy loggii. Tym niemniej warto zapytać, jak wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia zapatruje się na montaż klimatyzatora w obrębie loggii lub balkonu. Jest to ważne również w kontekście oddziaływania na lokale należące do sąsiadów (poprzez hałas lub drgania).

Obraz
© Shutterstock.com

Sytuacja będzie najmniej dogodna dla użytkownika mieszkania, jeżeli zewnętrzna część klimatyzacji ma zostać zawieszona na elewacji budynku (z dala od balkonu lub loggii). W takim przypadku, osoba planująca montaż klimatyzacji nie może się powoływać na wyroki sądów potwierdzające, że wewnętrzna część loggii lub balkonu przynależy do mieszkania. Innym kłopotem jest wyeksponowanie klimatyzatora, który nie zostanie przynajmniej częściowo schowany w obrębie loggii lub balkonu. Administrator może uznać, że wystający klimatyzator obniży walory estetyczne budynku.

Obraz
© flickr.com

Czasem trzeba zapłacić za skorzystanie z zewnętrznej ściany

Niektóre spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe publikują pisemne wymagania dotyczące zasad montażu klimatyzacji. Niezależnie od tego, czy została ustalona jednolita polityka w kwestii klimatyzatorów, przed montażem własnego urządzenia na ogół trzeba uzyskać pisemną zgodę – tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl. W tej kwestii wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie wykazują się dużym zróżnicowaniem wymagań formalnych (dotyczących np. dokumentacji). Małe wspólnoty mieszkaniowe zwykle uzależniają swoją zgodę od pozytywnego stanowiska wszystkich mieszkańców budynku. W przypadku dużych wspólnot, decyzję podejmuje zarząd na podstawie wcześniejszej ogólnej uchwały właścicieli lokali. Wspólnota mieszkaniowa podobnie jak dział techniczny spółdzielni może uzależnić swoją zgodę na montaż klimatyzacji od spełnienia określonych wymagań (np. poziomu hałasu generowanego przez jednostkę zewnętrzną i sposobu odprowadzenia skroplin).

Obraz
© iStock.com | AndreyPopov

Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre wspólnoty mieszkaniowe traktują montaż klimatyzatorów jako okazję do uzyskania dodatkowych dochodów. Chodzi tutaj o opłaty za wykorzystanie części elewacji. Takie opłaty pobierane zwykle od właścicieli bilbordów, mogą zostać naliczone również posiadaczowi klimatyzatora, który zamontował go na powierzchni stanowiącej część wspólną budynku. Możliwość czerpania wspomnianych korzyści przez wspólnotę mieszkaniową, dopuszcza między innymi wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13 marca 2014 r. (sygn. akt VI ACa 1420/13). Sąd w tym wyroku zwrócił jednak uwagę, że uchwała wspólnoty mieszkaniowej dotycząca odpłatnego udostępniania elewacji, powinna być precyzyjna. Osoba decydująca się na „wypożyczenie” kawałka wspólnej ściany pod klimatyzator, musi natomiast zdawać sobie sprawę, że opłaty ustalone przez wspólnotę mogą w przyszłości wzrosnąć (np. do poziomu stawek pobieranych od reklamodawców).

Źródło artykułu:rynekpierwotny.pl
klimatyzatorklimatyzator domowyklimatyzatory
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)