Trwa ładowanie...

Klimatyzacja w domu: jak głośno pracuje?

Zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu, dlatego decydując się na zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje podczas pracy. Zbyt głośna praca klimatyzatora powoduje irytację, zmęczenie, utrudnia rozmowę, a nawet zasypianie.

Klimatyzacja w domu: jak głośno pracuje?Źródło: Pilottoimpianti.com
d95i9pe
d95i9pe

Zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu, dlatego decydując się na zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje podczas pracy. Zbyt głośna praca klimatyzatora powoduje irytację, zmęczenie, utrudnia rozmowę, a nawet zasypianie.

Hałas otacza nas ze wszystkich stron, warto więc zadbać o to, aby pracujące w domu urządzenia, w tym również klimatyzator, pozwalały na skupienie i odpoczynek. Badania Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wykazały, że aż 50 proc. pracowników biurowych skarży się na niskoczęstotliwościowy hałas wydobywający się z urządzeń technologicznych zainstalowanych w budynku lub na zewnątrz (system klimatyzacji, wentylacji, transformatory, urządzenia sieci teleinformatycznej), mimo że w miejscach pracy nie stwierdzono przekroczenia norm. Hałasem możemy nazwać w zasadzie każdy niepożądany dźwięk, który odczuwamy jako nieprzyjemny. Duży hałas powoduje dyskomfort, przeszkadza w pracy i utrudnia porozumiewanie się, z kolei długotrwałe przebywanie w hałasie o dużej intensywności negatywnie wpływa na zdrowie, wywołuje zmęczenie i zwiększa ryzyko zawodowe.

Podczas pracy klimatyzatora towarzyszy nam jednostajny szum, którego źródłem są wentylator, sprężarka, oraz zawór rozprężny - szczególnie uciążliwy w sytuacjach, w których chcemy się skupić lub zasnąć. W przypadku zatarcia łożysk silnika lub wentylatora zaburzenia przepływu powietrza czy wadliwego połączenia elementów hałasy mechaniczne mogą stać się szczególnie męczące. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny dB(A) określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka. Najcichsze klimatyzatory emitują do 35 dB(A), czyli hałas na poziomie cichej rozmowy, najgłośniejsze ponad 60 dB(A).

Jak cicho powinien pracować klimatyzator?

Zgodnie z normami każdy klimatyzator posiada informację o emitowanym nasileniu dźwięku zmierzonym przez producenta w odległości metra od urządzenia. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu „szumu”, zwłaszcza w pomieszczeniach cichej pracy i sypialni - koniecznie zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną, na której znajdziemy informację o tym, jak głośny jest dany klimatyzator. Przepisy regulujące kwestie akustyki PN-87/B-02151/02 "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach" podają dopuszczalny poziom dźwięku przenikającego do pomieszczenia od wszystkich źródeł hałasu. Zgodnie z nimi w ciągu dnia, czyli w godzinach 6-22, w pomieszczeniach mieszkalnych hałas nie powinien przekraczać 40 dB(A). Nocą, w godzinach 22-6, nie może być wyższy niż 30 dB(A).

Klimatyzator monoblokowy czy dwuczęściowy (typu split)?

Klimatyzatory kompaktowe (monoblokowe) mają wszystkie pracujące elementy w jednej wspólnej obudowie, dlatego generują sporo hałasu spowodowanego pracą wentylatora i sprężarki. Można go porównać do pracy głośnej lodówki ok. 45-55 dB(A). Aby obniżyć poziom hałasu, potencjalny nabywca takich urządzeń monoblokowych będzie musiał zdecydować się na większy wydatek. Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej.

d95i9pe

W klimatyzatorach dwuczęściowych, najpopularniejszych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, najgłośniej pracującym elementem jest sprężarka. By wyeliminować tę niedogodność, w urządzeniach typu split sprężarkę umieszczono w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu generowany przez nią hałas w znikomym stopniu dociera do wewnątrz. W budynku znajduje się wyłącznie wentylator. Takie rozwiązania mogą pozwolić na obniżenie poziomu hałasu nawet do 20 dB(A) przy wysokiej efektywności i niskim zużyciu energii.

Reasumując, przed zakupem klimatyzatora koniecznie zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną, na której znajdziemy informację o tym, jak głośny jest dany klimatyzator. Warto też sprawdzić, jakiego biegu dotyczy poziom głośności – podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora jest wyższa, ale urządzenie pracuje głośniej.

Autor: Damian Czernik

d95i9pe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d95i9pe