Klimatyzacja w domu: jak głośno pracuje?

Zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu, dlatego decydując się na zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje podczas pracy. Zbyt głośna praca klimatyzatora powoduje irytację, zmęczenie, utrudnia rozmowę, a nawet zasypianie.

Klimatyzacja w domu: jak głośno pracuje?
Źródło zdjęć: © Pilottoimpianti.com

29.12.2014 11:34

Zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu, dlatego decydując się na zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje podczas pracy. Zbyt głośna praca klimatyzatora powoduje irytację, zmęczenie, utrudnia rozmowę, a nawet zasypianie.

Hałas otacza nas ze wszystkich stron, warto więc zadbać o to, aby pracujące w domu urządzenia, w tym również klimatyzator, pozwalały na skupienie i odpoczynek. Badania Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wykazały, że aż 50 proc. pracowników biurowych skarży się na niskoczęstotliwościowy hałas wydobywający się z urządzeń technologicznych zainstalowanych w budynku lub na zewnątrz (system klimatyzacji, wentylacji, transformatory, urządzenia sieci teleinformatycznej), mimo że w miejscach pracy nie stwierdzono przekroczenia norm. Hałasem możemy nazwać w zasadzie każdy niepożądany dźwięk, który odczuwamy jako nieprzyjemny. Duży hałas powoduje dyskomfort, przeszkadza w pracy i utrudnia porozumiewanie się, z kolei długotrwałe przebywanie w hałasie o dużej intensywności negatywnie wpływa na zdrowie, wywołuje zmęczenie i zwiększa ryzyko zawodowe.

Podczas pracy klimatyzatora towarzyszy nam jednostajny szum, którego źródłem są wentylator, sprężarka, oraz zawór rozprężny - szczególnie uciążliwy w sytuacjach, w których chcemy się skupić lub zasnąć. W przypadku zatarcia łożysk silnika lub wentylatora zaburzenia przepływu powietrza czy wadliwego połączenia elementów hałasy mechaniczne mogą stać się szczególnie męczące. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny dB(A) określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka. Najcichsze klimatyzatory emitują do 35 dB(A), czyli hałas na poziomie cichej rozmowy, najgłośniejsze ponad 60 dB(A).

Jak cicho powinien pracować klimatyzator?

Zgodnie z normami każdy klimatyzator posiada informację o emitowanym nasileniu dźwięku zmierzonym przez producenta w odległości metra od urządzenia. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu „szumu”, zwłaszcza w pomieszczeniach cichej pracy i sypialni - koniecznie zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną, na której znajdziemy informację o tym, jak głośny jest dany klimatyzator. Przepisy regulujące kwestie akustyki PN-87/B-02151/02 "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach" podają dopuszczalny poziom dźwięku przenikającego do pomieszczenia od wszystkich źródeł hałasu. Zgodnie z nimi w ciągu dnia, czyli w godzinach 6-22, w pomieszczeniach mieszkalnych hałas nie powinien przekraczać 40 dB(A). Nocą, w godzinach 22-6, nie może być wyższy niż 30 dB(A).

Klimatyzator monoblokowy czy dwuczęściowy (typu split)?

Klimatyzatory kompaktowe (monoblokowe) mają wszystkie pracujące elementy w jednej wspólnej obudowie, dlatego generują sporo hałasu spowodowanego pracą wentylatora i sprężarki. Można go porównać do pracy głośnej lodówki ok. 45-55 dB(A). Aby obniżyć poziom hałasu, potencjalny nabywca takich urządzeń monoblokowych będzie musiał zdecydować się na większy wydatek. Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej.

W klimatyzatorach dwuczęściowych, najpopularniejszych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, najgłośniej pracującym elementem jest sprężarka. By wyeliminować tę niedogodność, w urządzeniach typu split sprężarkę umieszczono w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu generowany przez nią hałas w znikomym stopniu dociera do wewnątrz. W budynku znajduje się wyłącznie wentylator. Takie rozwiązania mogą pozwolić na obniżenie poziomu hałasu nawet do 20 dB(A) przy wysokiej efektywności i niskim zużyciu energii.

Reasumując, przed zakupem klimatyzatora koniecznie zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną, na której znajdziemy informację o tym, jak głośny jest dany klimatyzator. Warto też sprawdzić, jakiego biegu dotyczy poziom głośności – podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora jest wyższa, ale urządzenie pracuje głośniej.

Autor: Damian Czernik

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)