Trwa ładowanie...

Klimatyzacja mobilna - wstawisz ją do dowolnego pomieszczenia i nie wydasz na nią kroci

Doskwierają ci upały? Marzysz o klimatyzacji w domu, ale nie masz na nią pieniędzy, albo z innych względów nie możesz pozwolić sobie na jej montaż? Klimatyzacja przenośna może być świetnym rozwiązaniem twoich problemów.

Klimatyzacja mobilna - wstawisz ją do dowolnego pomieszczenia i nie wydasz na nią krociŹródło: Unsplash, fot: Samuel Regan-Asante
d2ssj5p
d2ssj5p

Przenośny klimatyzator kształtem i gabarytami przypomina oczyszczacz powietrza. Można ustawić go w dowolnym pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Jego montaż nie wymaga stałej interwencji w wygląd mieszkania czy budynku. Kiedy nie potrzebujesz już chłodzenia, możesz schować sprzęt do piwnicy i po kłopocie. Jak w takim razie działa klimatyzator przenośny i jak to się dzieje, że obniża temperaturę w pomieszczeniu?

Jak działa klimatyzator przenośny?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mobilna klimatyzacja działa na podobnej zasadzie, jak lodówka. Ma sprężarkę, parownik, skraplacz i wentylator, a cały proces chłodzenia (wymiany temperatury) jest realizowany za pomocą czynnika chłodniczego. Żeby mogło dojść do wymiany temperatury, ciepłe powietrze musi zostać odprowadzone na zewnątrz. Dlatego przenośne klimatyzatory wyposażone są w rurę wyrzutową, która trzeba odpowiednio zamontować.

Większość klimatyzatorów mobilnych jest wielofunkcyjnymi urządzeniami, które poza funkcją chłodzenia także funkcje grzania, osuszania czy nawilżania. Posiadają regulacja poziomów mocy, prędkości nawiewu, są sterowanie za pomocą pilota. Zwróć uwagę na te funkcje przy wyborze urządzania dla siebie. Sprawdź poziom hałasu, jaki emituje urządzenie.

Jak zamontować klimatyzator przenośny?

Klimatyzator możemy ustawić w każdym pomieszczeniu, które posiada wyjście na zewnątrz (okno, drzwi balkonowe). To przez nie standardowo odprowadzane jest gorące powietrze. Przy wyprowadzaniu rury na zewnątrz należy pamiętać o kilku rzeczach. Nie warto mocno jej rozciągać, przez wzgląd na oszczędność energii warto używać jej przy minimalnej długości. Nie powinno się też zginać jej pod większym kątem niż 45 stopni, a wokół niej warto pozostawić przynajmniej 50 cm wolnej przestrzeni.

d2ssj5p

Są trzy możliwości montażu przenośnego klimatyzatora.

1.      Specjalny rękaw

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania rury klimatyzatora na zewnątrz jest kołnierz okienny. To zwyczajne uszczelnienie materiałowe montowane do ramy okna na rzep. Po przełożeniu rury pomiędzy framugą a oknem, wystarczy zapiąć wokół niej zamek błyskawiczny, by maksymalnie uszczelnić okno. W ten sposób ciepłe powietrze nie będzie przedostawać się do środka.

2.      Szyba

Dostępne są także ramy okienne z wyciętym specjalnym otworem na rurę. Montuje się je na otwarte okno. Ramę można dobrać w kolorze okna, szyba jest transparentna, co sprawia wrażenie, jakby rura przechodziła przez okienną szybę.

d2ssj5p

3.      Dziura w ścianie

Ostatni sposób montażu jest najbardziej skomplikowany. Polega na zrobieniu wylotu w ścianie i zamontowaniu w nim rękawa zakończonego klapą zwrotną. Zdaniem niektórych jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ma jednak swoje minusy. Największym jest ingerowanie w wygląd elewacji i fakt, że przy takim sposobie montażu nasza klimatyzacja przestaje być przenośna, chyba że podobne wyloty zamontujemy w kilku pomieszczeniach w domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ssj5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2ssj5p