Trwa ładowanie...

Klimatyzacja latem. Czy to fanaberia?

Klimatyzacja latem. Czy to fanaberia?Źródło: shutterstock.com
d43wl1d
d43wl1d

Jeszcze kilka lat temu słowo klimatyzacja dodawało prestiżu każdemu wnętrzu. Dziś klimatyzator w domu nie wywołuje już tak wielkiego wrażenia, powoli przestaje być również uważany za urządzenie niekorzystne dla zdrowia. Stał się prawie niezbędnym elementem większości wnętrz i jest ceniony już nie tylko za funkcjonalność, ale i estetykę.

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się coraz większą szczelnością ścian. Dzięki skutecznemu systemowi ociepleń nasze domy i mieszkania szybko się nagrzewają i trudniej schładzają. Do tego dołączają jeszcze z roku na rok wyższe latem temperatury, więc coraz trudniejsze i mniej komfortowe staje się życie w porze letniej w mieszkaniu. Klimatyzacja w domu jest tutaj korzystnym rozwiązaniem i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Komfort w lecie i korzyści całoroczne

Zbyt ciepłe powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy działa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ciepło powoduje senność i znużenie, problemy z koncentracją i zmęczenie. W dusznych i gorących pomieszczeniach gorzej się pracuje, ale i odpoczywa. Trudniej jest zasnąć. Wyjątkowo źle upały znoszą dzieci, które stają się marudne i płaczliwe. Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa również na nasze zdrowie –pogarsza stan skóry, naraża nas na przegrzanie organizmu i problemy z sercem. Komfort, jaki daje klimatyzator daje duże wytchnienie od upału. Umożliwia szybkie schłodzenie każdego pomieszczenia do dowolnej temperatury – nawet 18-20 stopni. To podstawowa zaleta tych urządzeń, która czyni je coraz bardziej popularnymi letnią porą. Jednak klimatyzatory to nie tylko chłodzenie na życzenie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, dzisiejsze modele klimatyzatorów domowych posiadają dodatkowe funkcje, które czynią je użytecznymi nie tylko w trakcie upałów. Do takich funkcji należą przede
wszystkim – funkcje ogrzewania, osuszania czy oczyszczania powietrza. Dzięki temu klimatyzator staje się urządzeniem coraz bardziej uniwersalnym, zastępującym kilka innych urządzeń. To wszystko sprawia, że klimatyzacja nie jest już sezonową „fanaberią”, dając nam komfort życia w naszym domu przez cały rok.

Bezpieczeństwo wygrywa ze stereotypowym myśleniem

Dziś często podważany jest również zarzut niekorzystnego wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie. Producenci tego sprzętu zapewniają, że stosując się do ich zaleceń, klimatyzacja jest w pełni bezpieczna - również dla dzieci. Istotne jest np. to, by pomiędzy temperaturą ustawioną na klimatyzatorze, a temperaturą poza pomieszczeniem różnica nie była większa niż 7 stopni Celsjusza. Ważne jest również prawidłowe umiejscowienie klimatyzacji w pomieszczeniu – tak, by nie „wiało” na osoby przebywające w pobliżu. Również właściwa eksploatacja oraz konserwacja gwarantują bezpieczne użytkowanie.

Cena już nie taka straszna

To, że klimatyzator nie jest już tak ekskluzywnym dobrem jak kiedyś, jest zapewne zasługą jego przystępnej ceny. Dziś mamy możliwość zakupu klimatyzatora przenośnego, który jest znacznie tańszy, a jednocześnie bardzo skuteczny. Dodatkowo, wiele sklepów oferuje sprzedaż ratalną, więc zakup tego urządzenia nie musi być drastycznym obciążeniem domowego budżetu.

d43wl1d

Szeroka oferta sprzyja wyborowi

Wpływ na rosnącą popularność klimatyzatorów w naszych domach ma zapewne szeroka oferta producentów tego rodzaju urządzeń. Możemy wybierać nie tylko pomiędzy klimatyzatorami przenośnymi a stacjonarnymi, mniejszymi lub większymi, ale również dobierać urządzenie pod kątem spójności wizualnej z wyposażeniem naszego mieszkania czy domu. Klimatyzatory bowiem występują już nie tylko w prostokątnych i białych obudowach, ale i bardziej opływowych kształtach. Niektóre urządzenia bywają wręcz designerskie - w obudowach ze szkła czy stali podkreślają swoją nowoczesność. Na rynku można również kupić klimatyzatory, które zupełnie nie wyglądają jak urządzenia elektryczne, a bardziej jak obrazy, które można zawiesić na ścianie. Dzięki temu – klimatyzacja nie jest już szpecącym wyposażeniem, ale estetyczną dekoracją, co jest kolejnym argumentem skłaniającym do zakupu.

d43wl1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43wl1d