Klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu w bardzo prosty sposób rozwiązuje problem trudnych do zniesienia upałów. Co więcej, nowoczesne modele klimatyzatorów nie tylko schładzają powietrze, ale także dają możliwość korzystania z funkcji nagrzewania powietrza, oczyszczania, nawilżania i jonizacji. I chociaż starsze modele klimatyzatorów kojarzyły się z głośną pracą i negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, to nowsze modele zachwycają doskonałymi parametrami technicznymi. A co ważniejsze są w pełni bezpieczne dla zdrowia, oczywiście pod warunkiem, że użytkownik będzie z niej korzystał zgodnie z zaleceniami producenta.

Klimatyzacja do mieszkania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

03.07.2015 | aktual.: 03.07.2020 15:30

Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja do mieszkania - od czego zacząć?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu należy rozpocząć od określenia, jaki mamy budżet na całą inwestycję, a także jak często i w jakim celu planujemy z niej korzystać. W pierwszej kolejności należy także zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi spółdzielni dot. montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku oraz dopuszczalnych norm akustycznych. Wbrew początkowym obawom, montaż klimatyzacji nie musi być ani uciążliwym, ani długotrwałym procesem. Kluczem do sukcesu jest wybór fachowej ekipy instalatorów, którzy wykonają usługę kompleksowo.

Skorzystaj z profesjonalnego poradnika klimatyzacja do mieszkania Aero7, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wątpliwości dot. montażu klimatyzacji w mieszkaniu:

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory możemy podzielić według wielu kategorii. Zasadniczo jednak biorąc pod uwagę ich budowę, klimatyzatory dedykowane do przestrzeni domowych dzielimy na:
• Klimatyzatory przenośne
• Klimatyzatory split
• Klimatyzatory multisplit

Klimatyzatory przenośne – niewymagające montażu

Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest zdecydowanie brak konieczności montażu. Samodzielnie możemy przenosić urządzenie pomiędzy pomieszczeniami, dlatego mobilność to kolejna z zalet, którą warto wymienić. Aby jednak klimatyzator poprawnie działał, musimy podpiąć do niego rurę harmonijkową, którą ciepłe powietrze będzie odprowadzane poza budynek. Jeśli chodzi o wady, z pewnością należy wskazać zdecydowanie niższą wydajność, niż w przypadku klimatyzatorów split czy multipslit. Urządzenia te są także głośniejsze, więc na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie wygodne. Z pewnością jednak warto rozważyć zakup klimatyzatora przenośnego, jako rozwiązanie tymczasowe lub jeżeli planujemy korzystać z klimatyzatora w krótkim okresie czasu (np. do wyprowadzki zostało pół roku, więc nie warto inwestować w montaż klimatyzatorów ściennych).

Klimatyzatory wymagające montażu

W grupie klimatyzatorów domowych wymagających montażu, wyróżniamy klimatyzację split i multipslit. Zasadniczo różnią się one od siebie liczbą jednostek wewnętrznych. W przypadku klimatyzatorów split mamy tylko 1 jednostkę wewnętrzną. W przypadku klimatyzatorów multisplit montujemy min. 2 jednostki wewnętrzne, a docelowo może być ich nawet więcej. Montaż klimatyzacji ściennej to bardzo wygodne rozwiązanie. O ile sam montaż wiąże się z konkretnymi pracami budowlanymi oraz instalacyjnymi, o tym już późniejsze korzystanie z klimatyzacji jest bardzo wygodne. Montażem powinna zająć się profesjonalna ekipa instalatorów. Przy wyborze fachowców należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Uprawnienia i certyfikaty – aby instalator mógł napełnić klimatyzację czynnikiem chłodniczym, musi posiadać odpowiednie uprawnienia
Autoryzacja na montaż klimatyzatorów konkretnych producentów – warto wiedzieć, że producenci uzależniają przyznanie pełnej gwarancji na sprzęt od posiadania przez instalatora odpowiedniej autoryzacji producenta. Jeżeli kupimy samodzielnie sprzęt, a montaż klimatyzacji wykona znajomy nieposiadający uprawnień i autoryzacji producenta, wówczas w wielu przypadkach nie będziemy mogli skorzystać z gwarancji na sprzęt
Doświadczenie w montażu klimatyzacji konkretnego typu – jeżeli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji multisplit z 5 jednostkami wewnętrznymi, dobrze jest wybrać ekipę, która ma na swoim koncie tego typu montaże.
Profesjonalne narzędzia i sprzęt – posiadanie dobrej jakości sprzętu jest bardzo ważne dla przeprowadzenia sprawnego i bezawaryjnego montażu

Zalety klimatyzacji multisplit

Niewątpliwie największą zaletą klimatyzacji multisplit, jesty wymóg posiadania tylko jednej jednostki zewnętrznej. Takie rozwiązanie nie tylko ogranicza koszty związane z zakupem większej liczby jednostek zewnętrznych, ale także jest to doskonała oszczędność miejsca. Każda bowiem jednostka musi zostać zainstalowana, zależnie od warunków mieszkalnych – na balkonie, elewacji budynku lub np. na tarasie. Mniejsza liczba jednostek zewnętrznych to większa estetyka. Początkowo montaż klimatyzacji multisplit może okazać się kosztowną inwestycją. Po zsumowaniu kosztów zakupu jednostek wewnętrznych, jednostki zewnętrznej, kosztów instalacyjnych i montażowych możemy uzyskać dość wysoką wartość. Należy jednak pamiętać, że klimatyzacja to inwestycja na wiele lat. Jej późniejsza eksploatacja nie musi generować dużych kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy klimatyzatory o wysokiej klasie energooszczędności, a także znajdziemy serwisantów w rozsądnej cenie. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów multisplit jest fakt, że każda jednostka wewnętrzna może być sterowana niezależnie. To oznacza, że temperatura w każdym pomieszczeniu może być ustawiona na innym poziomie. Dodatkowo pamiętajmy, że klimatyzatory to nie tylko urządzenia służące do schładzania powietrza. Nowoczesne modele zapewniają także:
• nawilżanie powietrza
• oczyszczanie powietrza
• jonizację powietrza
• nagrzewanie powietrza
Klimatyzatory split i multisplit urządzenie całoroczne, które zapewniają komfort świeżego powietrza w każdych warunkach.

Jak wybrać moc klimatyzatora do pomieszczenia?

Moc klimatyzatora to zasadniczo najważniejszy parametr, który powinniśmy zdefiniować przy poszukiwaniach właściwego modelu klimatyzatora. Przy obliczeniu mocy klimatyzatora należy uwzględnić następujące parametry:
Powierzchnia pomieszczenia – jeśli wysokość pomieszczenia jest standardowa i wynosi ok. 2,5 - 2,7 m można wyliczyć iloraz: powierzchnia x 100 W. Wówczas uzyskamy moc klimatyzatora w Watach
Kubatura pomieszczenia – precyzyjniejsze wyniki da nam przeliczenie ilorazu kubatury pomieszczenia (wysokość x głębokość x szerokość) pomnożonej przez 40 W (kubatura x 40W)
Kubatura pomieszczenia z uwzględnieniem specyficznych warunków nasłonecznienia lub dużą liczbą sprzętów wytwarzających ciepło. Jeśli chcemy zamontować klimatyzację na poddaszu lub w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych (pokoje z widokiem na zachodnią stronę z dużą ilością okien) albo w pomieszczeniach, w których pracuje duża liczba sprzętów (komputery, lodówki), wówczas kubaturę mnożymy przez 45 W.

Powyższe wzory to najprostszy sposób na wyliczenie potrzebnej mocy klimatyzatora. Warto jednak pamiętać, że także duża liczba osób przebywających w pomieszczeniu będzie miała wpływ na wyższą temperaturę. A tym samym moc klimatyzatora powinna być większa. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka moc klimatyzatora sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu, warto skontaktować się z instalatorem. Profesjonalna firma monterska w pierwszym kroku współpracy powinna wykonać darmową wizję lokalną, dokładnie ocenić warunki panujące w pomieszczeniu i na tej podstawie zarekomendować odpowiednie modele.

Czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga zgody spółdzielni?

Zanim przystąpisz do montażu klimatyzacji w mieszkaniu zarządzanym przez wspólnotę czy spółdzielnię, należy sprawdzić, jakie normy zostały narzucone w tym zakresie. Wytyczne mogą dotyczyć miejsca montażu jednostki zewnętrznej, możliwości podpięcia się do obecnej instalacji w budynku, a także maksymalnej głośności pracy klimatyzatora.

Wybór klimatyzatora spełniającego normy akustyczne narzucone przez spółdzielnię często wzbudza duże wątpliwości. Spółdzielnie najczęściej powołują się na Rozporządzenie z 14.06.2007 r., które określa, maksymalny poziom hałasu na poziomie:
• 55 dB w ciągu dnia
• 45 dB w ciągu nocy
Powyższe wartości są dość niskie. Oznacza to, że tanie klimatyzatory, które emitują sporo hałasu na pewno nie spełnią tych wymogów. Jeśli jednak skontaktujesz się z profesjonalnym instalatorem, to on powinien zarekomendować modele klimatyzatorów o mocy 2,5kW lub 3,5kW, które spełniają powyższe normy. W przypadku rygorystycznego podejścia spółdzielni do kwestii hałasu nie warto iść na skróty. Spółdzielnia może wezwać Państwową Inspekcję Sanitarną, która dokona pomiaru hałasu. W jaki sposób dokonywany jest pomiar? Inspekcja mierzy czy w zamkniętym pomieszczeniu (w mieszkaniu), czy przy wyeliminowaniu wszystkich pozostałych źródeł hałasu, natężenie dźwięku z klimatyzatora nie przekracza dopuszczalnych norm (tj. 40 dB w dzień i 30 dB w nocy).

Bardzo ważną kwestią jest ustalenie z zarządcą budynku, czy montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na elewacji budynku będzie zgodny z wytycznym wspólnoty. W tym celu, w pierwszej kolejności warto uzgodnić z zarządcą budynku, jakie wymagania należy spełnić w tym zakresie. Na tej podstanie należy przygotować projekt i złożyć oficjalny wniosek o pozwolenie na montaż. Tylko taka oficjalna ścieżka uzyskania pozwolenia będzie dla nas gwarancją, że realizacja montażu jest w pełni zgodna z obowiązującymi przepisami i nie zostanie zakwestionowana ani przez administratora budynku, ani przez naszych sąsiadów.

Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)