Klimakonwektory Hewalex - komfortowe, ekonomiczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń
Klimakonwektory wentylatorowe stanowią alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego, dodatkowo można używać ich także do chłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu udaje się wyeliminować potrzebę odrębnego zastosowania klimatyzatorów, co obniża koszty inwestycji oraz eksploatacji i oszczędza miejsce zabudowy. Pełne wykorzystanie zalet klimakonwektorów będzie miało miejsce przy współpracy z pompą ciepła. Współpracując z kotłem grzewczym, klimakonwektory będą służyły jedynie do ogrzewania pomieszczeń.
21.11.2016 | aktual.: 14.09.2017 16:25
Pompy ciepła Hewalex PCCO SPLIT typu powietrze/woda są przewidziane zarówno do pracy w trybie grzewczym (zasilanie wodą maks. 55 st. C), jak również w trybie chłodzenia (woda lodowa min. 4 st. C). Są to odpowiednie parametry dla pracy klimakonwektorów - zarówno w okresie zimowym, jak i letnim.
Osiąganiu wysokiego poziomu komfortu cieplnego - czy to w trybie ogrzewania, czy chłodzenia - sprzyja wymuszanie cyrkulacji powietrza przez wbudowany wentylator (stąd właściwa nazwa – klimakonwektor wentylatorowy, ang. fan coil). Przepływające przez urządzenie powietrze jest dodatkowo filtrowane we wbudowanych polietylenowych filtrach, łatwych do samodzielnego okresowego czyszczenia.
Wymuszony przepływ powietrza wpływa nie tylko na szybkie osiąganie zakładanej temperatury w pomieszczeniu, ale również znacząco zwiększa wydajność klimakonwektora w porównaniu z tradycyjnym grzejnikiem płytowym. Dzięki temu wymagane dla zabudowy klimakonwektora miejsce jest znacznie mniejsze niż dla grzejnika. Przykładowo klimakonwektor przypodłogowy Hewalex BM450 przy temperaturze wody grzewczej 50/40 st. C, w pomieszczeniu o temperaturze wewnętrznej 20 st. C (50/40/20) będzie uzyskiwał moc grzewczą 2,8 kW, porównywalną do grzejnika 2-płytowego w podobnych warunkach pracy (55/45/20). Znaczą różnicę można tu jednak zauważyć w rozmiarach obydwu urządzeń. Powierzchnia czołowa klimakonwektora będzie 4-krotnie mniejsza niż grzejnika. Zajmując mniejszą powierzchnię, można będzie zabudować go w ograniczonym miejscu, np. w małej wnęce okiennej itp.
Wyższa wydajność grzewcza klimakonwektorów pozwala obniżyć temperaturę zasilania wodą grzewczą. Sprzyja to osiąganiu przez nowoczesne niskotemperaturowe źródła ciepła wysokiej sprawności pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomp ciepła, które pracują zwykle z maksymalną temperaturą zasilania na poziomie 55 st. C.
Ważną funkcję dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i niskich kosztów eksploatacyjnych spełniają sterowniki klimakonwektorów. Dla serii BM są to wbudowane bezpośrednio w urządzenia sterowniki dotykowe, a dla serii podsufitowej SC sterowniki bezprzewodowe (pilot). Można wybrać jeden z 4 trybów pracy: automatyczny/ogrzewanie/chłodzenie/osuszanie pomieszczenia. Możliwa jest również nastawa wydajności wentylatora oraz położenia łopatek dla odpowiedniego rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie niski poziom głośności klimakonwektorów jest zależny od chwilowej wydajności wentylatora. Dla serii BM wynosi on maksymalnie do 44 dB(A), a dla serii SC maksymalnie do 37 dB(A). W ciągu dnia może być on całkowicie niesłyszalny (nowe lodówki dla porównania to około 39-43 dB(A))
. W nocy, aby maksymalnie obniżyć głośność pracy, można wykorzystać tryb automatycznego zmniejszenia wydajności wentylatora (oraz obniżenia temperatury w pomieszczeniu).
Zastosowanie klimakonwektorów jest możliwe zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach mieszkalnych i innych, np. biurowych, turystycznych, usługowych itp. Można je stosować w połączeniu ze standardową 2-rurową instalacją grzewczą, jednak trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej rur. Izolacja musi zapobiegać skraplaniu się wilgoci na powierzchni podczas pracy w trybie chłodzenia pomieszczeń. Wydajność grzewcza i chłodnicza klimakonwektorów jest dobierana odpowiednio do potrzeb budynku i z uwzględnieniem maksymalnej wydajności pompy ciepła, np. typu powietrze/woda PCCO SPLIT firmy Hewalex.
Do podstawowych korzyści wynikających z zastosowania klimakonwektorów Hewalex można zaliczyć:
- wysoki komfort cieplny latem i zimą
- wysoką wydajność grzewczą i chłodniczą
- wymuszoną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu
- filtrację powietrza cyrkulacyjnego
- wykorzystanie 2-rurowej tradycyjnej instalacji grzewczej
- zastąpienie grzejników i oddzielnej klimatyzacji
- niższą temperaturę zasilania niż w przypadku grzejników
- minimalny poziom szumów podczas pracy
- trwałą i odporną na warunki pracy konstrukcję
- nowoczesny i uniwersalny design.
Szersze informacje na temat klimakonwektorów oraz pozostałej oferty firmy Hewalex można uzyskać na stronie hewalex.pl (www.hewalex.pl)
.