Kleszcze to zmora nie tylko ludzi. Jak uchronić przed nimi psy?

Te niepozorne i trudno zauważalne pajęczaki kryją się nie tylko w lasach, ale także w parkach czy nawet w podwórkowej gęstwinie traw. Dlatego są zagrożeniem także dla naszych czworonogów. Jak chronić psy przed kleszczami i jakich preparatów warto używać?

Kleszcze to zmora nie tylko ludzi. Jak uchronić przed nimi psy?
Źródło zdjęć: © pexels.com
Sylwia Ścibak

23.04.2018 | aktual.: 25.04.2018 10:38

Gdzie i kiedy najczęściej jesteśmy narażeni na kleszcze?

Kleszcze budzą się już w marcu, kiedy temperatura zaczyna wzrastać do ok. 10 stopni Celsjusza. Żerują na nas i na naszych czworonogach przez całą wiosnę, lato oraz jesień aż do końca października. Okres ich największej aktywności przypada z reguły w porach popoudniowych i wieczornych, tj od godziny 15 do nawet 24, oraz w godzinach porannych (ok. 8). Przez pozostałe pory kryją się przed słońcem oraz wysoką temperaturą, co pozwala im nie wyschnąć.

Wbrew powszechnej opinii kleszcze nie bytują jedynie w lasach. Można je spotkać również w ogrodzie, w parku, a nawet w wysokiej trawie. Z reguły w lasach bytują osobniki dorosłe. Trawy upodobały sobie zwłaszcza larwy. Kleszcze lubią przede wszystkim wilgotne tereny, więc należy również uważać podczas przechadzki wzdłuż brzegu jeziora czy nieopodal rzek.

Obraz
© Fotolia

Jak chronić psa przed kleszczami?

W obronie przed kleszczami pomogą różne specyfiki. Na rynku dostępne są preparaty płynne do nakrapiania sierści, specjalne obroże, szampony do mycia czy nawet tabletki. To jaki specyfik wybierzemy, zależeć powinno nie tylko od naszej wygody, ale także od rozmiaru i wagi psa oraz od składu samego preparatu, który nie może uczulać.

Po każdym spacerze warto przejrzeć czworonoga (szczególnie w okolicach uszu, pachwin, ogona oraz brzucha) i rozczesać jego sierść. Czasami po pojedynczych włoskach mogą chodzić kleszcze, które jeszcze nie znalazły dogodnego miejsca do wkłucia. W pozbyciu się pasożytów przyda się specjalna szczotka albo zwykła, stara rolka do ubrań.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli jednak zauważyliśmy kleszcza, powinniśmy chwycić za pęsetę albo specjalny przyrząd (haki, szczypce, lasso). Absolutnie nie należy wyrywać pasożyta ani smarować czymkolwiek, a wyciągnąć wraz z główką, wykręcając go tuż przy skórze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Obraz
© 123RF
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)