Trwa ładowanie...

Klasyczny czy pionowy – który odkurzacz nadaje się dla ciebie?

Klasyczny odkurzacz z elastyczną rurą to nie jedyny wybór na rynku domowych odkurzaczy. W ofercie znajdują się również pionowe odpowiedniki, których budowa nieco różni się od tradycyjnych modeli. Który typ będzie odpowiedni?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Klasyczny czy pionowy – który odkurzacz nadaje się dla ciebie?Źródło: Fotolia, fot: Sergey Ryzhov
d4jr0hl

Odkurzacz tradycyjny

Odkurzacze tradycyjne to urządzenia, które zawierają elastyczną, plastikową rurę oraz końcówki o różnych kształtach. Zanieczyszczenia gromadzone są najczęściej albo w tekstylnym lub papierowym worku, albo w przezroczystym pojemniku. Odkurzacze z workiem papierowym są z reguły bardziej higieniczne, ponieważ kiedy worek się zapełni, wtedy jest wymieniany, dzięki czemu nasz kontakt z kurzem jest ograniczony. Worki tekstylne natomiast trzeba opróżniać, więc alergicy powinni raczej rozglądać się za innymi typami odkurzaczy.

Odkurzacze bezworkowe raczej nie różnią się kształtem od workowych odpowiedników, ale są z reguły droższe, cięższe i mniej wygodne w eksploatacji, ponieważ pojemniki powinno się czyścić po każdym sprzątaniu.

d4jr0hl

Na rynku znajdziemy również odkurzacze piorące, które idealnie nadają się do dużych powierzchni pokrytych miękkimi wykładzinami oraz dywanami. Ten typ odkurzacza, jak sama nazwa wskazuje, zawiera funkcję prania, co znacznie ułatwia sprzątanie, ale można go również traktować jako klasyczny odkurzacz do wciągania kurzu oraz zanieczyszczeń. Ten rodzaj ma bardzo duże rozmiary, jest ciężki i dość drogi. Nadaje się więc najlepiej do dużych domów.

Tradycyjne odkurzacze – w porównaniu do pionowych odpowiedników – zajmują więcej miejsca, jednak ich typów jest na tyle dużo, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Tego rodzaju urządzenia mają z reguły szersze końcówki, więc będą świetnym wyborem do dużych pomieszczeń, jednak najczęściej zasila się je bezpośrednio z sieci, dlatego trzeba za każdym razem brać pod uwagę dostęp do gniazdek. Niemniej wciąż są najczęściej wybieranym typem i raczej nie znikną szybko ze sklepów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy różni się od tradycyjnego typu przede wszystkim konstrukcją. Jest to model, który przypomina grubą szczotkę zakończoną ssącą nakładką, przez co nie zawiera długiej, elastycznej rury, którą często trzeba składać i rozkładać. Bez wątpienia jego ogromną zaletą jest zasilanie akumulatorowe, choć na rynku znajdziemy również modele zasilane bezpośrednio z sieci. Ten typ jest lekki, poręczny i wielofunkcyjny, gdyż niektóre egzemplarze mają rozkładaną konstrukcję i mogą służyć jako odkurzacze ręczne lub samochodowe.

Odkurzacz pionowy będzie świetnym wyborem zarówno do małych mieszkań, jak i do dużych domów z wieloma trudno dostępnymi zakamarkami czy schodami. Warto wybierać bezprzewodowe modele, gdyż takie mogą posprzątać niemal wszędzie. Nie musimy obawiać się o długość kabla czy dostępność gniazdek.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4jr0hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jr0hl