Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
drzwi wewnętrzne
17-03-2014 14:48

Klamka do drzwi: która najlepiej spełni twoje potrzeby?

Detale są bardzo istotne przy urządzaniu wnętrza. Klamka to mały, ale niezbędny element drzwi - powinna być zarazem funkcjonalna i dekoracyjna. Jak wybrać klamkę do drzwi w różnym stylu, których klamek lepiej unikać, czego można wymagać od dobrej klamki? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Share
Klamka do drzwi: która najlepiej spełni twoje potrzeby?Źródło: Invado
d41gttz

Detale są bardzo istotne przy urządzaniu wnętrza. Klamka to mały, ale niezbędny element drzwi - powinna być zarazem funkcjonalna i dekoracyjna. Jak wybrać klamkę do drzwi w różnym stylu, których klamek lepiej unikać, czego można wymagać od dobrej klamki? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli klamek, zaczynając od tych klasycznych, poprzez proste, nowoczesne, kończąc na wyszukanych, designerskich rozwiązaniach. Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi? Przed zakupem trzeba się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Pod uwagę warto wziąć wygląd i rodzaj skrzydła, typ pomieszczenia oraz jego wystrój.

Klamka do drzwi: przede wszystkim funkcjonalność

Głównym zadaniem klamki jest otwieranie i zamykanie drzwi. Powinna być więc przede wszystkim praktyczna i poręczna. - Przed zakupem klamki warto wziąć ją do ręki i sprawdzić, czy jest wygodna. Kiedy w domu jest małe dziecko, należy zwrócić również uwagę na to, czy nie ma ona ostrych krawędzi, które mogłyby je skaleczyć – wyjaśnia Adam Hucz z firmy Invado produkującej drzwi i akcesoria.

Najnowsze technologie pozwalają na wytwarzanie klamek z wielu tworzyw, o rozmaitych kształtach i konstrukcjach. Między sobą różnią się nie tylko ceną, ale także sposobem wykonania. - Wysokiej jakości klamka będzie pracować cicho i bez zacinania się. Większa odporność na uszkodzenia mechaniczne pozwoli na dłuższą eksploatację. Najsłabsze klamki wykonywane są z plastiku, najtrwalsze zaś z różnych stopów metali – dodaje A. Hucz.

d41gttz

Przy zakupie klamki należy wziąć pod uwagę także typ pomieszczenia, w którym zamierzasz ją zamontować. Klamkę z blokadą wybierz do łazienki, natomiast z zamkiem - do pomieszczeń, które czasem powinny zostać zamknięte od zewnątrz.

Klamka do drzwi: jako ozdoba

Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Patrząc na drzwi, często najpierw skupiamy uwagę na klamce, dlatego powinna przede wszystkim podkreślać charakter skrzydła oraz uzupełniać wystrój wnętrza. Przy jej zakupie istotny jest zarówno kształt, kolor, jak i wielkość.

- Do drzwi klasycznych bardziej pasują klamki z szyldem podłużnym. Szyld dzielony, czyli rozetę, lepiej montować w drzwiach nowoczesnych – tłumaczy Adam Hucz. Dobrze dopasowana klamka powinna współgrać także z rozmiarem i stylem drzwi. Bogato zdobione skrzydło z plastikową klamką będzie wyglądać śmiesznie. W drzwiach nowoczesnych na pewno sprawdzą się modele o prostym i eleganckim designie.

Przy wyborze klamki istotny jest też rodzaj wykończenia. – W ofercie Invado znaleźć można zróżnicowaną paletę kolorów i faktur. Różnią się nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością. Przykładowo na klamkach chromowanych bardziej niż na innych mogą być widoczne odciski naszych palców – podkreśla A. Hucz.

Kolor klamki powinien być dobrze dobrany nie tylko do okuć i zawiasów, ale również do barwy drzwi. Przy ozdobnych skrzydłach lepiej zamontować taką w stonowanym odcieniu. Intensywny, wyrazisty kolor sprawdzi się, kiedy chcesz, by klamka była mocnym akcentem w pomieszczeniu.

d41gttz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41gttz
d41gttz