Kino domowe. Jak urządzić i wyposażyć salę kinową w domu?

Kino domowe to nie tylko sprzęt RTV, ale też centrum wspólnej rozrywki, dlatego nie bez znaczenia jest także odpowiedni nastrój wnętrza, komfort i wygoda wpływające na odbiór filmu czy możliwość dowolnego sterowania sprzętem. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, urządzając kino w domu.

Kino domowe. Jak urządzić i wyposażyć salę kinową w domu?
Źródło zdjęć: © Somfy

16.01.2014 13:11

Kino domowe to nie tylko sprzęt RTV, ale też centrum wspólnej rozrywki, dlatego nie bez znaczenia jest także odpowiedni nastrój wnętrza, komfort i wygoda wpływające na odbiór filmu czy możliwość dowolnego sterowania sprzętem. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, urządzając kino w domu.

Kino domowe ma dostarczyć pozytywnych emocji, dlatego warto zadbać o wszystkie elementy wzmacniające doznania odbiorcy - nawet najlepsze parametry sprzętu RTV oferującego dźwięk i obraz nie zostaną w pełni wykorzystane, jeżeli w sali kinowej nie stworzymy odpowiedniej atmosfery.

Światło w sali kinowej

Istotną rolę w kształtowaniu pomieszczenia przeznaczonego na kino domowe odgrywa światło. Wzmacnia ono doznania oraz tworzy i wzbogaca nastrój. Możliwość sterowania nim pozwala na zwiększenie kontrastu wyświetlanego obrazu i zapobiega odbiciom światła dziennego w ekranie. Ułatwieniem jest automatyka, dzięki której użytkownicy mogą dowolnie zarządzać zarówno oświetleniem sztucznym, jak i naturalnym, zmieniając tym samym funkcje pomieszczenia.

- Zintegrowanie działania zestawu kina domowego z automatyką domową może płynnie uruchamiać funkcję seansu filmowego. W zależności od ustawień w ramach wywołanego scenariusza osłony okienne mogą wówczas zostać opuszczone do pozycji zapewniającej optymalny dopływ światła naturalnego lub też system może zadbać o nastrojowe oświetlenie sztuczne dopasowane do pomieszczenia, w celu lepszego odbioru filmu - podkreśla Cezary Krupa, Marketing Manager w firmie Somfy projektującej automatykę domową i systemy wykorzystywane w inteligentnym domu.

Ustawienia systemu mogą być indywidualnie i w każdym czasie zmieniane przez użytkownika, np. za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w domowym tablecie iPad lub z systemem Android.

Kino domowe: magia projektora

Ciekawym pomysłem stosowanym coraz częściej w strefie kina domowego jest ekran projekcyjny i projektor cyfrowy. Ekran wyposażony w cichy napęd, sterowany pilotem lub tabletem, nie zakłóca domowego spokoju. Projektor z kolei, jeśli pozwala na to konstrukcja budynku, może opuszczać się z sufitu na specjalnie przystosowanej windzie z napędem, sterowanej z tego samego pilota co ekran.

- Wygodny w użyciu system sterowania składający się ze sterowników lokalnych i centralnych pozwala kontrolować oświetlenie, ekran i projektor w sposób zsynchronizowany. Udogodnieniem jest także możliwość sterowania poszczególnymi elementami systemu kina domowego z tabletu lub smartfona, co wpływa na komfort i oszczędność czasu. Dzięki automatyce można łatwo, bez wstawania z fotela, przemienić zwykły pokój w prawdziwą salę kinową – dodaje Cezary Krupa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)